TDP, Anastasiades’i ziyaret etti

TDP, Anastasiades’i ziyaret etti

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, bölünmüş adanın yeniden birleştirilmesini istediklerini, bu amaçla sürdürülen müzakere sürecine de güçlü destek verdiklerini vurguladı. Adil, kalıcı ve her iki tarafın da içselleştireceği federal bir çözümün peşinde olduklarını belirten Özyiğit, dini dili ırkı ne olursa olsun, adada yaşayan herkesin aydınlık bir geleceğe ulaşmasını istediklerini kaydetti.

Cemal Özyiğit Başkanlığındaki TDP heyeti bugün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i ziyaret etti.Rum Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 12.00’de başlayan görüşme yaklaşık bir buçuk saat sürerken, TDP heyetinde Milletvekilleri Hüseyin Angolemli ve Zeki Çeler, Dış İlişkiler Sekreteri Pembe Birinci ile Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Mehmet Hoca da yer aldı. TDP Genel başkanı Cemal Özyiğit görüşme sonrası basına açıklamalarda bulundu.

Özyiğit, her iki liderin 2016 sonuna kadar bir çözüm bulma umuduyla görüşmelerini yoğun şekilde sürdürdüklerini ve önümüzdeki ay Cenevre’de “toprak” konusunun ele alınmasını beklediklerini dile getirerek, Cumhurbaşkanı Akıncı’yla zaman zaman görüştüklerini, bugün de Anstasiadis’ten Kıbrıs konusuna ilişkin görüşleri almak istediklerini bildirdi. Özyiğit bir an önce bölünmüş adanın yeniden birleşmesini istediklerini kaydederek, iki liderin bulacağı siyasi çözümün ardından yapılacak bir referandumda iki “evet”e ihtiyaç bulunduğunu ifade etti.

İki liderin kimyasının uyuştuğunu görmekten mutlu olduklarını kaydeden Özyiğit, liderlerin hem birbirlerinin hem de her iki toplumun, çekincelerini ve isteklerini anlamaya çalıştıklarını anlattı.

“Güvenlik ve Garantiler” konusunda iki toplumun da hassasiyetleri bulunduğunun altını çizen Özyiğit, iki toplumun da geçmişte yaşananlardan dolayı kendini güvende hissetmeye ihtiyaç duyduğunu belirterek, Rum lidere bundan bahsettiklerini ve liderlerin bu noktada bir ara formül arayışında olduklarını söylediğini aktardı. “Dönüşümlü Başkanlık” konusunun Türk tarafı için önemini bir kez daha vurguladıklarını ifade eden Özyiğit, Cenevre’ye taşınması beklenen “toprak” konusunda da kriterlerin belirlendiğini ve çalışmaların sürdüğünü görmekten mutlu olduklarını belirtti. Dini dili ırkı ne olursa olsun, Adada yaşayan herkesin aydınlık bir geleceğe ulaşmasını istediklerini kaydeden Özyiğit, olası bir referandumda her iki taraftan da “evet” çıkması için hem Kuzey’de hem Güney’de temaslarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eleven + ten =

TDP, Anastasiades’i ziyaret etti[sharebuttonsc]