“TC Ürünlerinin Reklamlarından Yerel Kanallar Da Yararlandırılmalı”

“TC Ürünlerinin Reklamlarından Yerel Kanallar Da Yararlandırılmalı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Zeki Çeler, Yayın Yüksek Kurulu ile ilgili konuların yılladır konuşulduğunu belirterek, yerel kanalların reklam payını alabilmeleri için artık gereken teknolojik uygulamanın sağlama zorunluluğun zamanın çoktan geldiğini söyledi.

Güney’de de Yunanistan kanallarının gösterildiğini ancak reklam kuşağında yayınlanan reklamların yayın ücretlerinden Güney’deki yerel kanalların da yararlandığını, Türkiye’deki kanallar Avrupa’da gösterimde olduğunda da reklam girdiği anda sistemin otomatik olarak devreye girerek farklı reklamların döndüğüne dikkat çeken Çeler, bu uygulamanın da o ülkeye satılan ürünlerin reklamının bedavadan yapılmaması anlamına geldiğini kaydetti. TC’deki firmaların buraya ihraç ettiklerini ürünlerin zaten burada kullanıldığını, reklamların da TC kanallarından izlendiğini anlatan Çeler, buradaki kanalların bu reklamlardan hiçbir payının olmadığını kaydetti.

Güney’deki ve Avrupa’daki benzer sistemin bizde de uygulanması için ilgili mercilerle de istişare edilerek gerekli adımların atılması gerektiğini kaydeden Çeler, yapılacak reklam vergilendirmesinden elde edilecek gelirlerle hem TÜRKSAT ödemelerinin yapılabileceğini, hem de medya kuruluşlarımızın kendilerini personel ve altyapı yönünden gelişmelerine katkı sağlanabileceğini kaydetti.

Kendi ülkemizde var olan medya kurumlarının da burada satılan ürünlerden reklam payı alabilmelerini sağlayacak düzenlemelerin yapılabileceğini söyleyen Çeler, “Bu uygulama kolayca uygulamaya girebilir yeter ki niyet olsun. Yoksa ‘aman üzmeyelim, kızdırmayalım’ düşüncesiyle hareket edilecekse yıllar geçse de bu işler doğru bir raya oturmayacaktır” dedi. Hükümetin bu konuda gerekli çalışmaları başlatması gerektiğini kaydeden Çeler, bunun yapılmasının yerel medya kanal ve kurumlarımızın gelişmesine ciddi katkıları olacağını söyledi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 20 =

“TC Ürünlerinin Reklamlarından Yerel Kanallar Da Yararlandırılmalı”[sharebuttonsc]