“Sütlerin Dökülmesinin Sorumlusu Bakanlıktır”

“Sütlerin Dökülmesinin Sorumlusu Bakanlıktır”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, “süt konusunda yanlış politikaların sürdürüldüğünü, doğru dürüst bir politika oluşturulamadığını” vurguladı. Ülkenin temel direği konumundaki üreticilerin korunarak, geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Ülkede sütlerin dökülmesinin kabul edilebilecek bir durum olmadığını, bunun sorumlusunun da üreticiler değil hükümet ve tarım bakanlığı olduğunu belirten Özyiğit, ithalatta yaşanan sorunun halen çözülemediğini kaydetti.

Süt ürünlerinin ihracatı düştüyse, ithalatın konuşulması ve önlem alınması gerektiğini, teşviklerin iç piyasada tüketilmesi üzerinde durulması gerektiğini, bunun için üreticiye teşvik verilmesi gerektiğini ifade eden Özyiğit, maliyetlerin düşürülmesi için gereken adımların atılması gerektiğini kaydetti. Özyiğit, yemlik arpa fiyatının 1.25’ten 1.48’e çıkarılmasının üreticiye ek maliyet getirdiğini, ayrıca fiyatların da artmasına neden olduğunu kaydetti.

“Hükümet yanlışta ısrar ediyor”
Konuşmasında pandemi sürecine de değinen Özyiğit, sürecinin başından beri yaşanan gelişmelerin hükümetin yaşanacak olaylara yönelik öngörüsü ve yönetim becerisi olmadığını açıkça ortaya koyduğunu kaydetti. Sağlık örgütleri olmak üzere hükümetin aldığı kararlara yönelik süreç içinde birçok uyarıda bulunduklarını ancak bu uyarıları dinlemeyen hükümetin başı tokuşunca geri adım atmak sorunda kaldığını belirten Özyiğit, 1 Temmuzla birlikte ülkeye karantinasız giriş olayında da uyarıları dinlemeyen hükümetin tüm toplumun sağlığını riske attığını, ardından karantina konusunda yeni karar ürettiğini kaydetti. Özyiğit; “Dün akşam alınan karar niye önceden alınmadı ve tüm toplumun sağlığı riske atıldı. Bu denetimlerin yapılamayacağı bilinmiyor muydu? Zaten bu şekilde yapa yapa güveni sıfırladılar” dedi.

Adaya ilk gelen kişilerin test sonuçlarının yarısı sabah itibarı açıklanmadığını bunun da yetersizliğin göstergesi olduğunu belirten Özyiğit şunları kaydetti: “Ülkeye gelişler olmasın mı, tabii ki olsun ancak mutlaka bilimsel veriler doğrultusunda olsun, kriterler de Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre belirlensin ve herkese her giriş kapısında aynı şekilde uygulansın. ”

-HÜSEYİN ANGOLEMLİ-
TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli ise, Avrupa Birliğinde bütçenin yarısının üreticiye verildiğini, ülkede süt üreticisinden kesintiye gidilmesi durumunda çok olaylar yaşanabileceği uyarısında bulundu. Güney’de hayvan üreticisinin devlet tarafından korunduğunu ve kollandığını ifade eden Angolemli, “Kesinti asla kabul edilebilecek bir durum değildir” dedi.

-MUSTAFA NAİMOĞULLARI-
Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, hayvancıların bir sonraki süt bedellerinin ödeme günü olan 5 Temmuz’da, süt bedellerinden kesinti yapılması halinde eyleme gidileceği uyarısında bulundu. Naimoğluları, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile Milletvekili Hüseyin Angolemli’nin ziyaretinde yaptığı konuşmada, “Hükümetin tarihe geçecek kararlar aldığını, üreticinin süt bedellerinden keserek süt imalatçılarına kredi olarak kullandıracağı için tarihe geçeceğini”; süt borsası ile satılacak süt miktarının yüzde 20’ye çıkarılıp, litresi 2.59 TL olan sütün 2.08 TL’ye satılmasını sağladığı için tarihe geçeceğini” savundu.

Süt üreticisinin her zaman kayba uğratıldığını ileri süren Naimoğulları, koronavirüs salgını döneminde süt ürünlerinin yurt dışında pazarlanabilmesi için teşviklerden litre başına 10 kuruş kesinti yapıldığını, bunun da 2.5 ayda 3,5 milyon TL’ye mukabil geldiğini kaydetti. Naimoğluları ayrıca İskele ve Karpaz’da bazı koyun ve keçi sütü üreticilerinin sütünün alınmadığı iddiasında da bulundu.

Süt üreticilerinin şu an itibarıyla 60 günlük, 70 milyon alacağı bulunduğunu kaydeden Naimoğluları, “Kıbrıs Türk Süt Endüstrisi Kurumu’nu görevini yapmadığı için istifaya çağırdık, çünkü üreticinin parasını başkasına veriyor” dedi. Türkiye’ye gönderilen bazı ürünlerin iade edilmesi konusuna da değinen Naimoğluları, “İhracatta doğru ürünleri ortaya koyabilsek, bugün bir gram süt üreticinin elinde kalmazdı” diye konuştu.

İhracat edilecek ürünlerin denetiminin yapılmadığını belirten Naimoğluları, “Ürünler hem doğru üretilmiyor, hem doğru pazarlanmıyor. Çanak da üreticinin kafasında parçalanıyor” dedi. Bir sonraki süt bedellerinin ödeme gününün 5 Temmuz olduğuna ve ilk kesintinin 5 Temmuzda yapılmasının planlandığına dikkat çeken Naimoğluları, “Görevini yapamayan SÜTEK ve kurumlar, bugünden sonra üreticinin tepkisini göreceklerdir. Esas isyan, tantana, kavga 5 Temmuzdan sonra başlayacak” şeklinde konuştu. Kesintisi yapılması halinde üreticinin dolandırıcı durumuna düşeceğini söyleyen Naimoğluları, “Bu kriz isyana doğru gitmektedir. Üreticiyi isyan noktasına götürüyorsunuz” dedi. Naimoğluları, SÜTEK’in neden borçlanmaya gitmediğinin de açıklanmasını istedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

10 − four =

“Sütlerin Dökülmesinin Sorumlusu Bakanlıktır”[sharebuttonsc]