“Subay, Astsubay, Uzmana Bulaşmazken, Sadece Mükelleflere mi Bulaşır?”

“Subay, Astsubay, Uzmana Bulaşmazken, Sadece Mükelleflere mi Bulaşır?”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Zeki Çeler, Aralık ayından beri izinlerini kullanamayan mükellef askerler konusunu yeniden Meclis gündemine getirdi.

Aralık 2020’den bu yana haftalık ve gececi izinlerini kullanamayan mükellef askerlerden ve ailelerinden kendisine gönderilen mesajları Meclis kürsüsünden okuyan Çeler, izne çıkamayan askerlerin sıkıntılarını dile getirdi.
Açılımlara başlanmasına rağmen mükellef askerlere izin verilmediğini kaydeden Çeler, Başbakan Saner’in geçtiğimiz Meclis birleşiminde konuyla ilgili ‘askerlerin izin kullanabileceği’ yönündeki açıklamasının ardından izne çıkamayan asker ve yakınlarından benzer şikayet mektupları almaya devam ettiğine işaret etti.

Gelen mesajların Başbakan’ın söylemlerini havada bıraktığına dikkat çeken Çeler, geçmişte izin alamayan askerlerle ilgili Erenköy’de yaşanan sorunları hatırlatarak, “Böyle devam ederse askere gidecek insan bulunamayacak” dedi.
Her ülkenin kendi yapısı ve askerlik sistemi olduğunu başka ülkelerle kıyaslamanın yersiz olduğunu ifade eden Çeler, “Herkes restoran sokak gezerken, uzmanlar, subay astsubay evlerine giderken, niye bu gençler eve gidemesin” diye sordu.

Cumartesi belirli yelerin, Pazar ise zaten her yerin kapalı olduğunu, dolayısı ile izne çıkan askerilerin isteseler de zaten kalabalık ortamlara gidemeyeceklerini belirten Çeler, mükellef askerlere bulaş gerekçesiyle izin kullandırılmamasının anlamsızlığına vurgu yaptı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 8 =

“Subay, Astsubay, Uzmana Bulaşmazken, Sadece Mükelleflere mi Bulaşır?”[sharebuttonsc]