“Sn. Başbakan hangi ülkede yaşıyor?”

“Sn. Başbakan hangi ülkede yaşıyor?”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğiti, toplumun yapısal sorunlarının sürdüğü, verilen sözlerin tutulmadığı, resmi verilere göre halkın fakirleştiği ve ekonomik göstergelerin olumsuz olduğu bir dönemde, Başbakan Tatar’ın ‘KKTC en güzel dönemi yaşıyor’ açıklamasında bulunduğunu belirterek, “Sn. Başbakan ya ülke gerçeklerinin farkında değil, ya da başka bir ülkede yaşıyor” dedi.

Yaptığı yazılı açıklamada Başbakan Tatar’ın, “KKTC, ne kadar ambargolar altında olsa da en güzel dönemini yaşıyor’ sözlerini değerlendiren Özyiğit, “Bu ülkede yaşayan herkesin arzusu ve beklentisi ülkenin her alanda kalkınması, ileri gitmesidir. Bizler de bu yönde uğraş vermekteyiz, ancak ülkenin bazı gerçekleri ortada iken, Sn. Başbakan’ın çıkıp toz pembe tablolar çizmeye çalışması, kendisine de ülkeye de bir şey kazandırmaz” dedi.

“Rakamlar iç açıcı değil”
KKTC Merkez Bankası’nın yayınladığı yılın 3. Çeyrek (Ocak-Eylül dönemi) verilerine göre bankacılık sektöründe tahsili gecikmiş alacakların geçen yılın aynı dönemine göre %16 oranında artış göstererek, 157 milyon TL artarak 1 milyar 140 milyon TL’ye ulaştığını, yine KKTC Merkez Bankası verilerine göre Ocak-Eylül 2019 döneminde çek kullanmaları yasaklanan kişi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %26 oranında artış gösterdiğini aktaran Özyiğit şunları kaydetti: “Bu rakamların oluşmasında döviz krizinin etkileri önemli etken olsa da sonuçta gerçeğimiz budur. Bu gerçekler ortada iken Sn. Başbakan’dan beklenti daha ayakları yere basan, gerçekleri ortaya koyan tespit ve açıklamalarda bulunmasıdır.”

“Halka bir darbe daha”
Ekonomi bağlamında resmi rakamlar bu yöndeyken diğer yandan Ekim ve Kasım ayı Hayat Pahalılığı Endeksinin eksi olarak açıklandığını anımsatan Özyiğit, döviz kaynaklı fakirleşen topluma bir darbe de bu yönde vurulduğunu kaydetti. Özyiğit, açıklanan rakamların hiç inandırıcı olmadığı gibi, ülkedeki ekonomik gerçeklerle de tamamen zıt olduğunu vurguladı.

“Söylemde başka, icraatta başka”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, hayat pahalılığı endeksini eksi çıkartarak halkın cebindeki paraya el atan ve tasarruftan bahseden hükümetin diğer yandan savurganlığa devam ettiğini belirterek, 2020 bütçesinde sözleşmeli personel bütçesinin geçen yıla göre ciddi oranda artırıldığını kaydetti. “Bu oranlar öngörülen hayat pahalılığı oranının çok üzerindedir. Dolayısı ile da yeni istihdamlar yapılacağı anlamına gelmektedir. Hükümetin tasarruf tedbiri bu mudur?” diye soran Özyiğit, ayrıca özellikle son dönemlerde kamuya sınavsız, münhalsiz alımların arttığına da dikkat çekerek, bu istihdamların hangi kriterlere göre yapıldığını sordu.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 + 14 =

“Sn. Başbakan hangi ülkede yaşıyor?”[sharebuttonsc]