“Sn. Arıklı Enerji’de Ülke Geleceğini İpotek Altına Sokmak İstiyor”

“Sn. Arıklı Enerji’de Ülke Geleceğini İpotek Altına Sokmak İstiyor”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın ülkede enerji alanında özele olan bağımlılığı sonlandırmak ve azaltmak yerine, tam tersi bağımlılığı artıracak bir anlayışta olduğunu vurguladı. Özyiğit, Bakan Arıklı’nın çeşitli platformlarda yaptığı açıklamalara bakıldığında Kıb-Tek’in fuel oil tedariğini protokol ile Türkiye Petrol Şirketine (TPIC) devretme, diğer yandan da sözleşmesi yenilenmemesi gereken AKSA ile 2024 sonrası devam edilebilmenin hazırlığında olduğunu kaydetti.

EL-SEN yetkililerinin dün yaptığı açıklamada KIB-TEK’in elinde 15-20 bin tonluk yakıt kaldığını, 15 Nisan’dan itibarıyla yakıtın bitmiş ve ülkenin karanlığa gömülmüş olacağı yönünde açıklamaları olduğunu da anımsatan Özyiğit, durum böyleyse bunun sorumlusunun ihale aşamasını geciktiren Bakan Arıklı olduğunu vurguladı.

“Şaibesiz, Uluslararası Bir İhale Şart”
Arıklı’nın göreve geldiğinde ilk iş olarak beş şirketin katıldığı fuel-oil temini ve taşıma ihalesini önce ‘uluslararası rekabet koşulları oluşmadığı’ gerekçesi ile iptal ettiğini, ardından da uluslararası ihaleye çıktığını anımsatan Özyiğit, “Sonra ne olduysa Sn. Bakan fuel oil tedariğini ihalesiz bir şekilde TPIC’e vermenin ve onunla devam etmenin altyapısını hazırlamaya başladı” dedi.

TPIC yetkililerinin Bakan’ın davetiyle adaya geldiği ve protokol çalışmalarının başladığı yönünde kendilerine bilgi geldiğini kaydeden Özyiğit, adına ‘devletten devlete’ protokol dense de rekabeti ortadan kaldıracak ihalesiz bir alımın doğru olmayacağının altını çizdi. Özyiğit “Protokol ile yakıt temini, Sn. Arıklı’nın yolsuzlukla mücadele söylemlerini tamamen havada bırakacağı gibi, kurum yönetimi üzerinde yeni ve daha büyük şaibeler yaratacaktır. Daha önce uluslararası ihaleye teklif atmış ve çok yüksek teklif attığı için ihaleyi alamamış bir firmanın şimdi protokolle çok daha ucuza bu işi yapabileceğinin iddia edilmesi ise ayrı bir şaibe konusudur. Yapılması gereken protokol ile anlaşılacağı iddia edilen fiyatın firma tarafından ihalede teklif olarak sunulmasıdır, dolayısıyla şaibesiz bir uluslararası ihale ile Fuel-Oil temini ve taşıma işinin bağlanması en doğru iş olacaktır.”

“AKSA ile Yeni Sözleşmenin Önü Açılmak İsteniyor”
TDP Başkanı Cemal Özyiğit, ülke elektrik üretiminde mevcut olan %55 Kıb-Tek, %45 AKSA dengesini korumak isteyenlerin yıllarca yatırımdan kaçtığını, şimdi de Bakan Arıklı’nın 3 yıl sonra sözleşmesi bitecek olan AKSA’ya jeneratörlerini doğalgaza dönüştürmesi talebinde bulunacağını söylediğini belirterek, Bakan’ın AKSA’dan talebinin en az 150 milyon dolarlık bir yatırım gerektiğini kaydetti. Özyiğit “Sözleşmesinin bitimine 3 yıl kalmış ve yılda 26 milyon dolar karı olan bir şirketten bunun talep edilmesini ekonomik akılla izah etmek mümkün değildir. Bu olsa olsa 2024 sonrasını da kapsayacak AKSA ile yapılacak yeni bir sözleşmenin önünün açılması için bir girişimdir” dedi.

Özyiğit AKSA ile yapılan sözleşmenin ülkeye verdiği zarar ortadayken, yatırımı öteleyen her adım ve anlayışın bu toplumun geleceğinden çalmaya hizmet ettiğini kaydetti.

Doğalgaz ile daha ucuz, daha kaliteli ve daha temiz enerji üretiminin yapılabildiğini, bugüne kadar enterkonnekteden başka bir proje konuşmayan Arıklı’nın da artık bunu ifade etmesinin olumlu olduğunu belirten Özyiğit, “Sn. Bakan eğer bu görüşte samimi iseniz, KIB-TEK’in kamusal alanda kalacak şekilde Teknecik Santraline de bu yatırımı yapmasını neden sağlamıyorsunuz? diye sordu.

“Yolsuzlukla Mücadele Lafla Değil, İcraatla Olur”
TDP Başkanı Özyiğit, enerji alanına yatırımdan kaçan Bakan Arıklı’nın sürekli olarak bahsettiği yolsuzluk ve usulsüzlüklerle ilgili olarak da gerekenleri yapmadığını belirtti. Kıb Tek Yönetim Kurulu Başkanının da geçtiğimiz gün hafta yaptığı açıklamada usulsüzlüklerin üzerine gidileceğini söylediğine dikkat çeken Özyiğit, bahsedilen yolsuzluklarla ilgili somut adım atılmadığı sürece söylemlerin havada kalacağını kaydetti. Kıb Tek’te yaşanan gelişmelerle ilgili geçtiğimiz hafta gerçekleştirileceği açıklanan basın toplantısının da yapılmadığını kaydeden Özyiğit, konunun takipçisi olacaklarını belirtti.

Özyiğit, Kurumda bugünlerde mali polis tarafından yapılan soruşturmanın ise Arıklı’nın bakanlığı öncesi yapılan şikayet üzerine başlatıldığına bir kez daha dikkat çekti. Bakan Arıklı’nın, hakkında sayıştaylık soruşturması olan müdür muavinini ‘soruşturma bitene kadar görevden uzaklaştırdık’ söyleminin de doğru olmadığını belirten Özyiğit, söz konusu kişinin koordinasyon kuruluna atanarak bir nevi müşavir yapıldığını kaydetti. Başbakanlık Denetleme Kurulu tarafından, hakkında Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda “yetki aşımı ve usulsüz ödeme” tespit edilen ve dava aşamasına gelen, ayrıca yine hakkında Sayıştay Raporları bulunan kurum müdürünün ise halen görevinde olduğunu belirten Özyiğit, hakkında bu kadar rapor bulunan kurum müdürü görevde olduğu sürece, Bakan Arıklı’nın bu konularla ilgili yapacağı eylemlerin kamuoyu nezdinde bir değeri olmayacağını da ekledi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twenty + nineteen =

“Sn. Arıklı Enerji’de Ülke Geleceğini İpotek Altına Sokmak İstiyor”[sharebuttonsc]