“Sınır Kapılarının Açılmama Gerekçesi Nedir?”

“Sınır Kapılarının Açılmama Gerekçesi Nedir?”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, bugün Meclis’te yaptığı konuşmada sınır kapılarının açılmama konusunu gündeme getirerek, kapıların neden açılmadığı ile ilgili kamuoyuna açıklama yapılmasını talep etti.

Güney Kıbrıs’ta vaka sayılarının ciddi oranda düştüğü, Güney’deki nüfusun büyük oranda aşılandığı bir dönemde sınır kapılarının açılması gerektiğini belirten Özyiğit, bizim tarafın sınır kapılarını açmama gerekçesi nedir diye sordu.

Pandemi nedeniyle turizmin çöktüğü, bütün uğraşlara rağmen üniversitelerimize öğrencilerin yeterince gelmediği bir dönemde ekonominin canlanması ve esnafın iş yapabilmesi için sınır kapılarının açılması gerektiğini kaydeden Özyiğit, İki Toplumlu Sağlık Komitesinde ‘ortak zemin’ olmadığı gerekçesiyle kapıların şimdilik açılamayacağı mesajı verilmesinin hayal kırıklığı yarattığını belirtti.

Yapılan açıklamalara bakıldığında Güney’in kapıları açmaya hazır olduğu mesajı verildiğini anımsatan Özyiğit, “Söz konusu toplantıda Kıbrıs Türk tarafı olarak biz ne önerdik, ortak zemin neden bulunamadı? Tüm bunların açık ve şeffaf bir şekilde açıklanması gerektiğini kaydetti.

Hükümetin toplumdan kopuk tutumunun sınır kapıları konusunda da sürdüğünü belirten Özyiğit, koltukta kalma uğruna her türlü yolu deneyen Hükümetin sıra toplumun sorunlarına gelince adeta ortadan kaybolduğunu vurguladı.
Ülkede var olan ekonomik krizin pandemi nedeniyle daha da derinleştiğini, buna bir de dövizin yükselişi eklendiğini belirten Özyiğit, “Sen hükümet olarak bu mağduriyete çare üretme, üstüne bir de ekonomiyi canlandıracak en önemli etmenlerden olan sınır kapılarının açılmasına yönelik olumsuz bir tavır takın. Hükümetin bu tutumunu anlamak gerçekten mümkün değildir” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two × two =

“Sınır Kapılarının Açılmama Gerekçesi Nedir?”[sharebuttonsc]