“Seçim uğruna senaryolara alet olmayın”

“Seçim uğruna senaryolara alet olmayın”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, geçtiğimiz hafta sonu Maraş’ta Cumhurbaşkanı’nı ve muhalefeti dışlayan bir anlayışla bir toplantı düzenlendiğini belirterek, “Tamamen siyasi temeller üzerine kurgulanmış, bir oyun, tiyatro oynandı” dedi.

Dışlama taktiklerinin ve bu tür akıl oyunlarının bu toplumda artık yerinin olmadığı belirten Özyiğit, hükümetin Maraş konusunda Cumhurbaşkanlığı’nı ve siyasi partileri dışlayarak yol almaya çalışması kabul edilemez vahim bir hata olduğunu kaydetti.

Tepkiler geldikten sonra muhalefetin arandığını belirten Özyiğit hükümet yetkililerine seslenerek, “Seçime beş kala bu senaryolara alet olmayın. Sarayda kim olursa olsun, oradakini baypas edip bu toplumun itibarının zedelenmesine alet olmayın. Oradaki makam Kıbrıs Türk halkının onurudur” şeklinde konuştu.

TDP Başkanı Özyiğit bugün Meclis’te Maraş’taki toplantı üzerine söz alarak, Türkiye Barolar Birliği’nin düzenlediği bu toplantıyı eleştirdi ve “Organize edilen toplantının hedefi yok” dedi. Hükümet yetkililerinin Maraş ile ilgili açıklamalarını anımsatarak ayakları yere basmayan açıklamalar yapıldığını kaydeden Özyiğit, “Envanter çalışması sonuçları ile ilgili bize bilgi verilecek mi?” diye sordu.

Kıbrıslı Türklerin, uluslararası hukukun dışında olduğunu belirten Özyiğit, “Bunun tek çözümü Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasıdır” dedi. Daha önce de çeşitli defalar belirttikleri gibi, Kapalı Maraş konusunda atılacak adımlarda Birleşmiş Milletlerle uyumlu ve uluslararası hukuk içinde davranmak gerektiğini vurgulayan Özyiğit, Maraş konusunda uluslararası hukuk dışında atılacak adımların mümkün olmadığını belirti. Özyiğit, bu konuda alınacak her kararın çözüme katkı sağlar nitelikte olması gerektiğini, aksi yönde atılacak adımlar neticesinde ise bundan Kıbrıs Türk halkının zararlı çıkacağı uyarısında bulundu.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × 1 =

“Seçim uğruna senaryolara alet olmayın”[sharebuttonsc]