“Rum Yönetimi Yanlış Tutumundan Biran Önce Vazgeçmeli”

“Rum Yönetimi Yanlış Tutumundan Biran Önce Vazgeçmeli”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Rum Yönetimi’nin inandırıcılığı olmayan ve bilimsel temelden yoksun olarak, tek yanlı bir kararla bazı geçiş kapılarını kapatmasının hiçbir haklı gerekçesi olamayacağını yineleyerek, bu yanlıştan biran önce dönülmesi çağrısı yaptı. Rum Yönetimi’nin Pazartesi kararı yeniden gözden geçireceğini anımsatan Özyiğit, “Umarız bu yanlışta ısrar edilmez” dedi.

Alınan kararı hiçbir tarafın doğru bulmadığını, nitekim Kıbrıslı Rumlarla, Kıbrıslı Türklerin bugün birlikte yeniden kapıların açılmasına yönelik Lokmacı sınır kapısında eylem gerçekleştirdiklerini belirten Özyiğit, “Gelecek adına umut verici olan bu eylemi desteklerken, diğer yandan da Rum Polisi tarafından eylemcilere yönelik biber gazı kullanılmasını protesto ederiz. Kapıların kapatılması kararı bu aşamada ne kadar yanlışsa, eylemde biber gazı sıkılması da o kadar yanlıştır” dedi.

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum uzmanlardan oluşan İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin corona virüsü ile ilgili gerçekleştirdiği üç toplantıda da, geçiş kapılarında değil, Kıbrıs’ın deniz ve hava limanlarında tedbir alınmasının gerekli olduğunu belirtmesine rağmen, Rum Yönetimi’nin kapıları kapatma kararı almasının yanlışlığına dikkat çeken Özyiğit şunları kaydetti: “Dünya genelinde ölüm oranının yüksekliği, virüsün aşısının halen bulunamaması ve hızlı yayılma potansiyeli nedeniyle doğal olarak bir panik yaşanmaktadır. Pek tabii ki bizler de kendi ülkemizde gereken tedbirleri en doğru şekilde almalıyız. Sınır kapılarında da tedbir alınmasını gerektirecek bir durum olması halinde de alınmalıdır, ancak bunun kararını siyasiler değil, uzmanlar, yani iki Toplumlu Sağlık Komitesi vermelidir” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

sixteen − eleven =

“Rum Yönetimi Yanlış Tutumundan Biran Önce Vazgeçmeli”[sharebuttonsc]