“Referans kavramlarında anlaşma federal çözüm için domino etkisi yaratacaktır”

“Referans kavramlarında anlaşma federal çözüm için domino etkisi yaratacaktır”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Ağustos ayı başında liderlerin görüşmesi ile başlayan ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Geçici Özel Danışmanı Lute’nin adaya gelerek liderlerle yaptığı görüşme dizisi ile devam eden süreçte, tarafların referans kavramlarını tamamlama çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “Referans kavramlarında anlaşma, federal çözüm için domino etkisi yaratacaktır” dedi.

Toplum liderlerinin önümüzdeki hafta New York’ta BM Genel Sekreteri ile görüşeceklerini ve referans kavramlarındaki çalışmaları masaya yatıracaklarını, BM Genel Sekreteri Guterres’in de zaten yaptığı son açıklamada tarafların referans kavramları üzerinde hızlı bir anlaşmaya varmaları gerektiğini söylediğini anımsatan Özyiğit, “Referans kavramları üzerinde mutabakata varılması, süreci mutlaka hızlandıracaktır” dedi.

Beklentilerinin sürecin olumlu bir zeminde ilerleyerek federal çözüm yolunun açılması olduğunu belirten Özyiğit şunları kaydetti: “Müzakere süreci mutlaka sonuç odaklı ve ucu açık olmayan şekilde olmalıdır. Çözümün temeli de 11 Şubat 2014 belgesi ve 30 Haziran 2017 Guterres Çerçevesinde belirtildiği gibi, 2 bölgeli, 2 toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federal bir çözümdür. Siyasi eşitlik ve kararlara etkin katılım unsurları da olmazsa olmazdır.”

“En gerçekçi çözüm Federasyon”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs’ta tarihsel süreç ve tecrübenin en gerçekçi çözümün federasyon olacağını ortaya koyduğunu ve yeni maceralara girilmemesi gerektiğine inandıklarını belirtti. Gerek bizim ülkemizde gerekse TC’den bazı yetkililerin özellikle son dönemlerde 2 ayrı devletli çözümden bahsettiklerini belirten Özyiğit, bunun bugünkü konjonktür ve görünür gelecekte mümkün olmadığına dikkat çekti. Tüm tarafların kabul edebileceği tek gerçekçi çözüm modelinin federasyon olduğunu belirten Özyiğit, “Doğru ve haklı olduğumuz tutumu kararlılıkla sürdürmeliyiz. Asıl macera, doğru yoldan başka yollara sapmak olacaktır” dedi.

“Tek yanlı adımlar sürece zarar verir”
Rum Yönetimi’nin tek yanlı ilan ettiği münhasır ekonomik bölgedeki parselde TOTAL ve ENI’ye hidrokarbon arama ruhsatı vermesine de değinen Özyiğit, tek yanlı adımların bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sadece gerginliğe hizmet edeceği uyarısında bulundu. Hidrokarbon konusunda Rum tarafının en başından beri yanlış bir tutum içinde olduğunu belirten Özyiğit, Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından sunulan ve gerginlik yerine işbirliği yapılmasını içeren ortak komite önerisinin yeniden değerlendirilerek kabulünün en doğru yol olacağını vurguladı.
Rum lider Anastasiadis’in AP’ye verdiği demeçte, Kıbrıs sorununu bir azınlık-çoğunluk ilişkisi içerisinde tanımlamaya yönelik açıklamalarını da değerlendiren Özyiğit, bunun adadaki gerçekleri ve BM parametrelerini yok sayan, dahası çözüme hizmet etmeyen bir tutum olduğuna dikkat çekti. Özyiğit, kararlara etkin katılım ve bir olumlu oy ilkesinin Kıbrıslı Türklerin yıllar öncesinden gelen tezi olduğunu, ayrıca, müzakerelerde mutabık kalınan en temel kavramlardan biri olduğunu anımsattı.

“Sn. Tatarın açıklamaları”
TDP Başkanı Cemal Özyiğit, Başbakan Tatar’ın Ankara’da yaptığı açıklamalarda Kıbrıs’ta çözüm isteyen kesimleri suçlayıcı ifadeler kullandığını da belirterek, “Bu ülkede çözüm isteyenler ne zamandan beri ‘marjinal’ ya da ‘azınlık’ olmuştur” diye sordu. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın halkın büyük çoğunluğunun onayı ile seçildiğini ve halktan aldığı yetki doğrultusunda hareket ettiğini belirten Özyiğit, “Sn. Tatar bu şekilde ifadelerle aslında halka da saygısızlık yapmaktadır” dedi. Ülkedeki çözümsüzlük yanlılarının, Kıbrıs Türkü’nün dünyaya açılarak uluslararası hukuk içine girmesini istemeyenlerin, değil çözümden, çözüm olasılığından bile korktuklarını belirten Özyiğit, bu tür söylemlerin artık prim yapmadığını ifade etti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fifteen − three =

“Referans kavramlarında anlaşma federal çözüm için domino etkisi yaratacaktır”[sharebuttonsc]