“Piyasa Zamlarla Mı Ucuzlayacak?”

“Piyasa Zamlarla Mı Ucuzlayacak?”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, yeni yıla girerken harç oranlarına ve süte zam yapıldığını belirterek, fiyat ayarlamalarının her yılın girişinde yapıldığını ancak pandemi nedeniyle olağanüstü dönemden geçildiği, halkın büyük çoğunluğunun ekonomik anlamda zorda olduğu bir dönemde bu zamlar yapılmayabileceğini kaydetti. Böylesi bir dönemde süte zam yapılmasının kabul edilebilir olmadığını belirten Özyiğit, “Bu olağanüstü dönemde yapılması gereken zamlarla vatandaşların belini bükmek değil, tam tersine yardımcı olmaktır” dedi. Ekonomi Bakanı’nın ‘asgari ücrete artış yapamıyorsak, piyasayı ucuzlatacağız’ söylemine atıfta bulunan Özyiğit, “Piyasa zamlarla mı ucuzlayacak” diye sordu.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit bugün Meclis’te pandemi süreci, hükümetin uygulamaları ve zamlar konusunda değerlendirmelerde bulundu.

“Zorda olan vatandaşlar bir darbe de hükümetten yedi”
Pek çok kalemde alınan harç oranlarına yeni yıla girerken %12 civarında zam yapıldığını belirten Özyiğit, şunları kaydetti: “Doğrudur bu şekilde fiyat ayarlamaları her yılın girişinde yapılır. Ancak pandeminin etkisi nedeniyle uzunca bir süredir olağanüstü dönemden geçmekteyiz. İşte böylesi olağanüstü yani halkımızın çok büyük çoğunluğunun ekonomik anlamda zorda olduğu, özellikle dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızın çok zor günlerden geçtiği, binlerce kişinin işsiz kaldığı bir dönemde bu zamlar yapılmayabilirdi veya en azından çok düşük oranlarda yapılabilirdi. Vatandaşlarımız zaten zorda, bu zamlarla bir darbe de hükümetten yediler.”

Böylesi bir dönemde harçların yanı sıra, süte de zam yapılmasının anlaşılır ve kabul edilebilir olmadığını belirten Özyiğit, “Bu olağanüstü dönemde yapılması gerekenin zamlarla vatandaşların belini bükmek değil, tam tersine onlara yardımcı olmaktır” dedi. Ekonomi Bakanı’nın ‘asgari ücrete artış yapamıyorsak, piyasayı ucuzlatacağız’ söylemine de atıfta bulunan Özyiğit, “Piyasa zamlarla mı ucuzlayacak” diye sordu.

“Sütü Çocuklara niye dağıtmıyorsunuz?”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, süt konusunda pandemi başladığı günden itibaren dönemin hükümetine öneride bulunduklarını belirterek şunları kaydetti: “Hatırlanacağı üzere bizim dönemde okullara süt dağıtımını başlatmıştık. Tüm kesimler de memnun olmuştu. Bu uygulama bizden sonra maalesef devam ettirilmedi. Neden devam ettirilmediğini de açıkçası anlamış değiliz. Çocuklara süt verilmesinden, sütün bu şekilde değerlendirilmesinden kime ne zarar gelirdi ki. Okulların kapalı olduğu dönemde de bu çocukların adreslerinin belli olduğu bu pandeminin zor koşullarında sütlerin çocuklarımıza ulaştırılabileceğini söyledik ama anlaşılan bu konu önemsenmedi. Şimdi bakıyoruz bunun önemsenmediği gibi üstüne bir de zam yapıldı. Açıkçası diyecek bir şey bulamıyorum…”

“Sizin Eşitlik ve Adalet Anlayışınız Bu Mu? ”
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Pandemi’de maalesef korkulanın olduğunu, tehlikenin büyüdüğünü belirterek, dün açıklanan 18’i yerel olmak üzere 34 vaka sayısının bunun göstergesi olduğuna dikkat çekti. Gelişmelerin işin ciddiyetini ortaya koyduğunu, halkın da doğal doğal olarak endişe ve tedirginlik içinde olduğunu belirten Özyiğit, “Ancak öyle anlaşılıyor ki, hükümetin işin ciddiyetinde değil, yaşadıklarımız maalesef bunu bize gösteriyor” dedi.

Yılbaşı gecesi yaşananların ortada olduğunu anımsatan Özyiğit, “Siz çoğu yeri kapatacaksınız, gece sokağa çıkma yasağı ilan edeceksiniz ama kumarhanelere dokunmayacaksınız. Sizin adalet ve eşitlik anlayışınız bu mu? Oralarda virüs bulaşmaz mı. Evlerde bile 10 kişi bir araya gelemez dediniz, oralarda onlarca kişi dibe eğlence yaptı. Bu nasıl iştir” diye konuştu. Yeni yıla da eski yanlışlarla girildiğini kaydeden Özyiğit, “Tüm toplumun sağlığı riske atıldı, Nerede denetim, hani kontrol. Bunun hesabını kim verecek? diye sordu. Sağlık Bakanı Pilli’nin “Önlem almazsak 2021’i de kaybederiz” sözünü anımsatan Özyiğit, “Yeni yılı bu şekilde mi kazanacağız” ifadelerini kullandı. Topluma örnek olması gereken Cumhurbaşkanı Tatar’ın basına da yansıyan ve pandemi koşullarına uymayan fotoğraflarına atıfta bulunan Özyiğit, kim isterse olsun kurallara uymanın herkesin görevi olduğunu kaydetti.

“3 günlüğüne geldi 1 aydır kaçak”
TDP Başkanı Özyiğit, bugün basına da yansıdığı gibi 5 Aralık’ta 3 günlüğüne karantinasız ülkeye giren bir kişinin geçtiğimiz gün hırsızlıktan yakalandığını belirterek, bu kişinin bir aydır ülkede kaça olarak gezmesinin, denetimsizliğin ve kontrol mekanizmasının çalışmadığının açık göstergesi olduğunu ifade etti.

“Bir hazırlık, strateji var mı?”
İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede yeni mutasyondan bahsedildiğini da söyleyen Özyiğit, ülkede son dönemde artan vakalarda bunun bir etkisi olup olmadığını, hükümetin bu konuda bir izleme stratejisi ve hazırlığı olup olmadığını sordu. Özyiğit, en azından bundan sonraki süreçte hükümetin önceliğinin toplum olması temennisinde bulunarak, bu zor günlerin ancak aynı hataların tekrarlanmaması ve dayanışma içinde atlatılabileceğini kaydetti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × three =

“Piyasa Zamlarla Mı Ucuzlayacak?”[sharebuttonsc]