“Pandemi Hastanesi Çoktan Bitirilmeliydi”

“Pandemi Hastanesi Çoktan Bitirilmeliydi”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Dr. Halil Hızal, pandemi sürecinin başlamasının üzerinden aylar geçmesine rağmen, bu dönemde öncelik verilerek, ilk yapılması gereken unsurların başında gelen Pandemi Hastanesi konusunda hükümetin sınıfta kaldığını vurguladı.

Pandemi Hastanesi konusunda onlarca karar değiştiren, verdiği sözleri tutmayan hükümetin ve Sağlık Bakanı’nın son olarak ihalenin 25 Haziran’da tamamlanarak 60 gün içinde bitirileceği sözü verdiğini anımsatan Hızal, “Açılımların başladığı, üstelik yurtdışı gelişlerinin başlamasının planlandığı bir dönemde Pandemi Hastanesi çoktan bitmiş olmalıydı, bu konuda çok geç kalındı” dedi.

Sağlık çalışanlarının özverili çalışmaları ve halkın sorumluluğu sayesinde kazanılan zamanın sağlık altyapısının güçlendirilmesi açısından hükümet tarafından iyi değerlendirilmediğini kaydeden Hızal, gerek Pandemi Hastanesi’nin olmayışı, gerekse de yeterli altyapının olmaması nedeniyle şu an için ikinci dalgaya hazır olunmadığını belirtti. Toplumun çok büyük çoğunluğunun fedakarlık yaprak önlemlere uyduğunu ancak hükümetin sağlık altyapısını güçlendirmeyerek bu fedakarlığa karşılık veremediğini kaydeden Hızal, “İşini, aşını kaybeden, kaybetme tehlikesi yaşayan, birçok mağduriyet yaşayan insanlarımıza karşılık bu olmamalıydı. Bu şekilde ikinci dalgaya hazır değiliz, hükümetin ödevini yapmamasının faturası çok daha ağır olabilir” dedi.

Bakanlar Kurulu’nun önceki gün aldığı kararla 1 Temmuz’dan itibaren ülkeye girişlerle ilgili kriterler belirlediğini kaydeden Hızal, “Bu kriterler hangi verilere göre belirlendi. KKTC’ye uçakla gelişlerin tümü Türkiye üzerinden olduğuna ve diğer ülke vatandaşları da TC vatandaşları ile birlikte geleceğine göre, bu durumda tüm ülke vatandaşları pratikte A (Türkiye A kategorisine alındığı için) kategorisinde olmuş olmayacak mı? Yoksa gelişlerle ilgili başka bir formül mü düşünüldü? diye sordu. Türkiye’de özel hastanelerin ücretsiz test yapmadığını, devletin de sadece hastalık veya şüpheli durumlarda test yaptığını kaydeden Hızal, TC’den KKTC’ye gelecek kişilere testlerin nerede, kimler tarafından yapılacağının da açıklanması gerektiğini kaydetti.

“Vizeli Proje Var mı?”
TDP Genel Sekreteri Dr. Halil Hızal, yapılacağı açıklanan Pandemi Hastanesi konusunda çeşitli iddiaların da olduğuna dikkat çekerek, “KTMMOB’ne bağlı vize bürolarından izinli proje var mı? Müellifleri kimlerdir, hangi koşullarla seçildiler? Projenin mimarı, inşaat mühendisi, makine mühendisi, elektrik mühendisi kimdir, bilişim sistemlerini kim hazırladı? Hastanenin yapılacağı yer imar planı ve ülkesel fiziki plana uyuyor mu? Şehir Planlama Dairesi ve diğer uzmanların görüşü var mı? sorularına yanıt verilmesini istedi. Bu proje üzerinde uzun zamandır çalışma yürütüldüğünün açıklandığını da anımsatan Hızal, bu kadar uzun bir zamanda gerekli tüm işlemlerin tamamlanmış olması, hükümetin de şeffaflık ve açıklık adına bu sorulara cevap vermesi gerektiğini ifade etti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × 5 =

“Pandemi Hastanesi Çoktan Bitirilmeliydi”[sharebuttonsc]