Özyiğit:”CTP ile UBP, Ercan’ın soruşturulmasını neden istemiyor?

Özyiğit:”CTP ile UBP, Ercan’ın soruşturulmasını neden istemiyor?

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Ulusal Birlik Partisi (UBP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve Demokrat Parti’nin (DP) Ercan Havaalanı’nın denetim ve kontrolörlüğü için 11 Milyon Euro’luk (yaklaşık 35 Milyon TL’lik) ihalesiz uygulamayla ilgili Meclis’te Soruşturma Komitesi kurulmasından ısrarla kaçtığını belirterek, “Neden soruşturma yapılmasına olanak tanımıyorsunuz, Korkunuz mu var? diye sordu.

Özyiğit, Ercan Havaalanıyla ilgili şartname ile sözleşmede denetim ve kontrolörlük ücretinin kimin tarafından ödeneceğinin belirtilmediği gibi, sonradan yapılan ek sözleşmede ‘denetim ve kontrolörlük işlerinin her türlü ücret ve ücretle ilgili tüm giderleri idareye ait olacaktır’ ibaresi eklenerek, sorumluluğun devlete verildiğini kaydetti.

Ercan Havaalanı’nın denetim ve kontrolörlüğü ile ilgili keyfi ve usulsüz uygulamalar yapıldığını, Ombudsman Emine Dizdarlı’nın da konuyla ilgili raporunda yapılanların yanlışlığına dikkat çektiğini belirten Özyiğit, TDP olarak konuyla ilgili ‘Soruşturma Komitesi’ kurulmasını önerdiklerini, ancak bunun için gerekli 9 imzaya ulaşamadıklarını kaydetti. Özyiğit, CTP ile UBP Ercan’la ilgili Soruşturma Komitesi kurulmasını neden istemiyor? diye sordu.

Soruşturma Komitesi kurulmasına karşı çıkan CTP ile UBP’nin Araştırma Komitesi kurulmasında hemfikir olduklarını vurgulayan Özyiğit, “Gerçeklerin tam olarak ortaya çıkmasına olanak vermeyen CTP ile UBP ‘Araştırma Komitesi’ kurulmasında hemfikir oldu. Ercan’ın özelleştirme süreci elbette araştırılmalı. Ancak DAİ-DAK ile KTHY’nin batırılarak kapatılması da Araştırma Komitesine havale edilmişti. Bizim endişemiz Ercan olayının da diğerleri gibi zamana havale edilerek unutturulmaya çalışılmasıdır” ifadelerini kullandı.

TDP olarak Meclis Araştırması yerine Meclis Soruşturmasında ısrarlı olduklarını kaydeden Özyiğit, “Kimse ucu bize de dokunur mu diyerek buna karşı çıkmamalı. Ercan’la ilgili bilgiler, bulgular ortada. Bu bilgi ve bulgular yargıya taşınmalı ve varsa suçlular cezalandırılmalıdır” dedi. Söz konusu uygulamanın CTP-UBP döneminde olduğunu, Ömer Kalyoncu Başbakanlığındaki hükümetin de bu uygulamayı desteklediğini anımsatan Özyiğit, sözleşmeyi yapan kadar, bu yetkiyi veren Bakanlar Kurulu’nun da zan altında olduğunu kaydetti. Özyiğit, bu kadar ciddi bir olay karşısında olayın soruşturulmasına olanak sağlamaktan kaçınılmasının düşündürücü olduğunu kaydetti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two × two =

Özyiğit:”CTP ile UBP, Ercan’ın soruşturulmasını neden istemiyor?[sharebuttonsc]