Özyiğit:”Biz Yönetemeyiz’ Anlayışı, Topluma Karşı Yapılan Büyük Bir Saygısızlıktır”

Özyiğit:”Biz Yönetemeyiz’ Anlayışı,  Topluma Karşı Yapılan Büyük Bir Saygısızlıktır”

18.02.2016

CEMAL ÖZYİĞİT BAŞKANLIĞI’NDAKİ TDP HEYETİNİN, SU KONUSUNDA BAŞLATTIĞI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI BU KEZ ÇAMLIBEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, başta su konusu olmak üzere, toplumun geleceğini çok yakından ilgilendiren konularda, topluma yeterli bilgi verilmeden, açık ve şeffaf olmadan, kapalı kapılar arkasında çalışma yapılarak kararlar alınmasının, topluma karşı yapılan en büyük saygısızlık olduğunu vurguladı.

KTHY’nin kapatılmasından, Ercan Havaalanı ile DAÜ’de Üniversite öncesi kurumların devredilmesinden, yapılan her özelleştirmeden toplumun büyük zarar gördüğünü, CTP-UBP Hükümeti’nin şimdi de tüm yerel su kaynakları ile birlikte suyu özele devretme çalışması yaptığını belirten Özyiğit, “Toplum, bu şekilde kötü yönetilmeyi hak etmiyor” dedi.
‘Biz beceremeyiz, biz yönetemeyiz’ anlayışını topluma karşı yapılmış büyük bir haksızlık ve saygısızlık olarak gördüklerini vurgulayan Özyiğit, “Biz kendimize ve insanlarımıza güveniyoruz. En büyük hedefimiz de toplumu iktidara taşımaktır” dedi.

TDP, su konusunda başlattığı bilgilendirme toplantıları çerçevesinde Çamlıbel’de vatandaşlarla bir araya geldi. Genel Başkan Cemal Özyiğit, Genel Sekreter Asım İdris, LTB Başkanı Mehmet Harmancı, milletvekili Zeki Çeler, bazı MYK ve PM üyelerinden oluşan heyet, su konusunda TC-KKTC Hükümetleri’nin üzerinde uzlaşmaya vardığı açıklanan metnin içeriğine yönelik halka bilgiler vererek, TDP’nin görüş ve düşüncelerini aktardı, vatandaşların sorularını yanıtladı.

-ASIM İDRİS-
TDP Genel Sekreteri Asım İdris, TDP olarak su konusunda ilk günden beri aynı görüş ve düşüncede olduklarını vurguladı. 2012 yılında konu gündeme geldiğinde her platformda uyarılarını yaptıklarını, özellikle de mecliste ciddi muhalefet yaptıklarını anımsatan İdris, anlaşmaya şiddetle karşı çıkan ve saatlerce konuya yönelik uyarılar yapan, eleştirilerde bulunan TDP milletvekillerinin son aşamada nisabın sağlanmayarak, anlaşmanın onaylanmamasını sağlamak amacıyla oylamaya katılmadıklarını, ancak o dönem muhalefette olan CTP’nin nisabı sağladığını, CTP milletvekillerinin ‘hayır’ oyu vermelerine rağmen de UBP ve DP milletvekillerinin oyları ile anlaşmanın kabul edildiğini aktardı.

Su konusunun yıllardır gündemde olmasına rağmen, o günden beri görev yapan hükümetlerin ev ödevlerini yerine getirmediklerini belirten İdris, gelinen aşamada da tüm yerel su kaynakları dahil, suyun özele devredilme çalışması yapıldığını kaydetti. Su konusunun ardından da ekonomik protokolün gündeme geleceğine dikkat çeken İdris, “Su konusunda olduğu gibi, ekonomik paket konusunda da ne topluma, ne de bizlere bilgi vermiyorlar. Toplum adına imza atacaklar, ama toplumun haberi yok. Kimse bizden böyle bir şeye onay vermemizi beklemesin. TDP, tamamen toplumsal çıkarlar için mücadele vermektedir, bu mücadelesini de kararlılıkla sürdürecektir” dedi.

-CEMAL ÖZYİĞİT-
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, su konusunun yıllardır gündemde olmasına rağmen, o dönemden bugüne kadar görevde olan hükümetlerin üzerlerine düşeni yapmadığını, yaşanmakta olan kaosun esas nedenlerinden birinin de bu olduğunu ifade etti. 2012 yılında ‘Türkiye’den Kıbrıs’a Su temin Projesi’ gündeme geldiğinde, TDP olarak o gün de konuya yönelik görüşlerini açık ve net bir şekilde ortaya koyduklarını anımsatan Özyiğit, “TDP olarak Türkiye’den gelen suyun Güzelyalı’dan Su Üst Kurulu tarafından satın alınarak belediyelere ulaştırılması, dağıtım ve tahsilatın da belediyeler tarafından yapılmasına destek verdik, vermeye de devam ediyoruz” dedi.

4 bakanın Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye’ye giderek metin üzerinde görüşmeler yaptığını ve “%99 oranında anlaşmaya vardık’ diyerek adaya döndüklerini anımsatan Özyiğit, sadece Türkiye’den gelen su değil, tüm yerel su kaynaklarımızın da özel bir şirkete devredilmesini öngören, suyun fiyatını özel şirketin belirleyeceği, özel şirket tekelleşmesini öngören bu metnin, bir uzlaşı metni değil, teslimiyet metni olduğunu vurguladı.
“Topluma saygısızlık yapıyorlar”

TDP olarak bu metni Kıbrıs Türk Halkına karşı yapılmış büyük bir saygısızlık olarak gördüklerini belirten Özyiğit, “Bu topluma ne zaman doğrular söylenecek, ne zaman toplumun geleceği düşünülerek hareket edilecek, bu toplum daha ne kadar beceriksiz, basiretsiz olarak addedilecek. 30 yıllık bir eğitimci olarak insanlarımıza karşı yapılanları büyük bir saygısızlık olarak görüyor ve şiddetle kınıyorum . Bu toplumda çok büyük değerler, alanlarında uzman kişiler vardır. Biz insanlarımıza güveniyoruz” diye konuştu.

TDP olarak kimseyle kavgaları olmadığını, su konusunda da böyle düşündüklerini, Türkiye’den gelen suya da karşı olmadıklarını anlatan Özyiğit, ancak toplumun kurumlarının peş keş çekilmesine, suyun ticari bir meta olarak görülerek çalışma yapılmasına, belediyelerin devre dışı bırakılmasına da onay vermelerinin mümkün olmadığını kaydetti. Özel şirket tekelini öngören metnin kabul edilemez olduğunu, özellikle belediyelerin devre dışı bırakılmaması gerektiğini ifade eden Özyiğit, kendileriyle anı düşüncede olan tüm örgütlerle birlikte mücadeleyi yükselteceklerini belirtti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × 1 =

Özyiğit:”Biz Yönetemeyiz’ Anlayışı,  Topluma Karşı Yapılan Büyük Bir Saygısızlıktır”[sharebuttonsc]