Özyiğit: “Ya halk yararına icraat yapacaklar, ya da gidecekler”

Özyiğit: “Ya halk yararına icraat yapacaklar, ya da gidecekler”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kuzey Kıbrıs’ta birçok alanda olduğu gibi, eğitim alanında da yıllardır ciddi sorunlar yaşanmasına rağmen, bu sorunların azalacağına giderek arttığına dikkat çekti ve “Koltuklarda oturanlar ya halkın yararına doğru dürüst icraat yapacaklar, ya da gidecekler” dedi

Devletin çeşitli kademelerinde görev yapan bazı kişilerin ‘suyu biz yönetemeyiz, gelsinler yönetsinler, eğitimi biz yönetemeyiz gelsinler yönetsinler’ anlayışında olduklarına dikkat çeken Özyiğit,  Bu ülkenin insanına hakaret ettirmeye, bu ülkenin insanını aşağılamaya kimsenin hakkı yoktur” dedi.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri ile Denetmenlerden oluşan bir heyeti kabul ederek görüştü. TDP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmede, TDP MYK üyesi Sinem Görüş de hazır bulundu.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, ziyarette yaptığı konuşmada, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in kendilerinin içinden çıkan bir mücadele arkadaşı olduğunu söyleyerek, denetmenlerle ilgili sorunların devam ettiğini ve yaşanan sıkıntıları da kendisiyle paylaşarak çözüm arayışında olduklarını kaydetti.

“Denetmenlerle ilgili sorunlar devam ediyor”

Şener Elcil, 2006 yılında denetmenlerin yasasının zorla geçirildiğini fakat gerekli tüzüklerin yapılması çalışmalarına ara verildiğini söyledi. Elcil, “Eksik başlayan ve yürümeyen bir sorunla eğitim denetmenlerimiz karşı karşıya. Yasada belirtildiği gibi 76 denetmen olması gerekirken, şu anda 20 civarında denetmen bulunmakta. Bütün yük belli kişilerin sırtına yıkılmaya çalışılıyor” dedi.

“2014 yılında gizli protokol imzalandı”

Sendika olarak bu sorunlara çözüm ararken, 2014 yılında halktan ve sendikalardan gizli imzalanan bir protokol bulduklarını dile getiren Elcil, protokolün öngördüğü “ eğitimin, Meksika’dan sonra en geri eğitim sistemi olan Türkiye ile uyumlaştırılması” çalışmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Elcil, Kıbrıslı Türk toplumu olarak dünyaya açılmayı hedefleyen, daha iyi, daha güzel eğitim sisteminin dikkate alınması gerektiğini dile getirdi. Elcil, Türkiye’nin gerici siteminin kendilerine empoze edilmesiyle karşı karşıya olduklarını belirterek, yapılmaya çalışanın doğru olmadığını söyledi. Protokolün gizlenmesini ve uygulamaya geçirilmeye çalışılmasını da eleştiren Elcil, “Şu anda Türkiye’den belli bir gurup denetmen getirilmeye çalışılıyor. Bunun arkası Türkiye’den denetmen getirilmesidir. Buna bizim boyun eğmemiz mümkün değildir” dedi.

“Yasa, derhal ele alınıp, eksikleri tamamlanmalı”

Denetleme Değerlendirme Yönlendirme Kurulu Yasası’nın derhal ele alınıp, eksiklerin tamamlanması ve çalışma koşullarlıya ilgili düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyleyen Elcil, eksik olan denetmen kadrolarının Kıbrıs’taki eğitimciler arasından doldurulması gerektiğini kaydetti. Elcil konuşmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nın imzaladığı protokolü TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’e takdim etti.

-CEMAL ÖZYİĞİT-

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kuzey Kıbrıs’ta birçok alanda olduğu gibi, eğitim alanında da yıllardır ciddi sorunar yaşanmasına rağmen, bu sorunların azalacağına giderek arttığına dikkat çekti ve “Ülkededeki siyaset sınıfta kalmıştır. Maalesef sorun üretmekten başka bir icraat yapılmamaktadır” dedi.

Milli Eğitim Yasası’nın 22. maddesi eğitim sisteminin Türkiye’ye entegre edilmesinin doğru olmadığını belirttiğini anımsatan Özyiğit, ortak yönler olmakla birlikte her iki ülkenin de kendine özgü koşulları olduğu, bazı benzer özellikler olmakla birlikte ayrı kültürel değer, inanç ve geneleneklerin olduğunu, bunları öne çıkaracak bir eğitim sistemine ihtiyaç olduğunu yıllardır seslendirdiklerini anımsattı.

Ülkedeki eğitim sisteminin her gelen bakan ve hükümetin iki dudağı arasında yap-boz tahtasına dönüştürüldüğünü belirten Özyiğit, başta ilgili örgütler ve kurumlar olmak üzere herkesin üzerinde mutabık kalacağı, kalıcı bir sistem kurulamadığını ifade etti.

“En küçük sorunları çözmekten aciz”

Özyiğit, Denetmenlerin de tıpkı öğretmenler gibi Dipkarpaz’dan Yeşilırmak’a kadar her türlü sıkıntıya rağmen canla başla uğraş verdiklerini, ancak sorunların birtürlü çözülemediğini, üstüne yenilerinin eklendiğini belirtti. Özyiğit, “Dünya teknoloji ile Mars’ı konuşurken, biz halen en küçük sorunları bile çözmekten aciz bir durumdayız” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ün denetmenler konusunda ‘biz bu işi yapamayız’ anlayışı ile hareket ederek, Türkiye’den denetmen getirilmesini savunduğunu belirten Özyiğit, “Sn. Bakan siz TC Milli Eğitim Bakanlığı’nın İl Eğitim Müdürü müsünüz. O zaman bakanlık koltuğunda ne işiniz var” ifadelerini kullandı.

“Devleti yönetemeyen gider”

Devletin çeşitli kademelerinde görev yapan bazı kişilerin ‘suyu biz yönetemeyiz, gelsinler yönetsinler, eğitimi biz yönetemeyiz gelsinler yönetsinler, elektriği gelsinler yönetsinler anlayışında olduklarına dikkat çeken Özyiğit, “Devleti yönetemeyenler giderler, o koltuklar kimsenin malı değildir, halkın malıdır. Halk da son seçimlerde o koltuklarda oturanlardan memnun olmadığını açıkça göstermiştir” ifadelerini kullandı.  Özyiğit, “Koltuklarda oturanlar ya halkın yararına doğru dürüst icraat yapacaklar, ya da gidecekler. Bu ülkenin insanına hakaret ettirmeye, bu ülkenin insanını aşağılamaya kimsenin hakkı yoktur” dedi.

“TDP olarak desteğe hazırız”

Cemal Özyiğit, TDP olarak eğitim denetmenlerinin sorunları çok yakından takip ettiklerini, sorunların çözümü için meclis dahil her platformda her türlü desteği vereceklerini açıkladı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 + 11 =

Özyiğit: “Ya halk yararına icraat yapacaklar, ya da gidecekler”[sharebuttonsc]