Özyiğit: “Üretici Yok Edilmeye Çalışılıyor”

Özyiğit: “Üretici Yok Edilmeye Çalışılıyor”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, ülkede son yıllarda izlenen bilinçli ve sistemli bir politika ile üretimin yok edilmeye çalışıldığını vurguladı. TDP olarak üreten, alınteri ile geçinen kesimlerin yanında olduklarını belirten Özyiğit, üreticinin gerçek anlamda efendi olacağı bir düzen için mücadele ettiklerini söyledi. Genel Başkan Cemal Özyiğit ile Milletvekili Hüseyin Angolemli’den oluşan TDP heyeti, bugün K.T. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliğini ziyaret etti. Görüşmede özelde Hayvan Üreticileri genelde ise üreticilerin sorunları görüşüldü.

-MUSTAFA NAİMOĞLULARI-

Mustafa Naimoğluları, üreticinin sıkıntısının olduğu her süreçte TDP’nin üreticinin yanında olduğu için teşekkür etti. Çiğ süte yapılan fiyat artışının üreticiye verilmediğini, halkın bu konuda yanıltıldığını belirten Naimoğluları, çiğ süte gelen yüzde 15’lik artışın üreticiye verilen kısmının sadece yüzde 7 olduğunu, geriye kalan yüzde 8’i ise hükümetin “cebine attığına” dikkat çekti

Çiftçiden 60 kuruşa alınan arpanın 75 kuruşa üreticiye satılmaya çalışıldığını söyleyen Naimoğluları, “halk bilmelidir ki üretici bir şey kazanmıyor” dedi.  Hükümeti, girdi maliyetlerini artırmaması ve pahalılık yaratmaması için uyardıklarını söyleyen Naimoğluları, yapılan yanlış politikalarla Toprak Ürünleri Kurumu’nun zarara uğratıldığını ve batırıldığını iddia etti.

Küçükbaş hayvancılığa önem verilmemesini eleştiren Naimoğluları, hellimin tescili ile birlikte buna uygun politika üretilmesini ve desteklenmesini istedi.  Aksine, hükümetin küçükbaş hayvancıya borcu olduğunu da savunan Naimoğluları, hükümetin hem çiftçi, hem de hayvancıyı gününde ödemek zorunda olduğunu kaydetti. “Süt zammı hayvanın değil, devletin yarattığı bir zamdır” diyen Naimoğluları, yönetimde aktif rol alabilmek için çalışacaklarını ve tepki koymaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

-Cemal Özyiğit-

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, toplumun temel direği olan üreticilerin ürettiği ürünlerin yaşam için olmazsa olmaz besin kaynağı olduğunu belirterek, üreticinin hak ettiği değeri görmesi ve harcadığı emek ve maliyetin karşılığını mutlaka alması gerektiğini vurguladı.

Devletin üretilen ürünleri gerçekçi bir değerle alıp tüketiciye daha ucuza sunması gerektiğini belirten Özyiğit, “Eğer süt fiyatı bira fiyatından daha pahalı hale geldiyse, bu devleti yönetenlere yazıklar olsun” dedi. Üreticilerin devletten alacağı parayı alamadığını, doğrudan gelir desteği ile teşviklerin ödenmediğini anımsatan Özyiğit, üretimi ucuzlaştırmak için girdi maliyetlerini ucuzlatmak gerekirken, hükümetin tam tersini yaptığı kaydetti.

Hükümetin görevinin üreticileri zamanında ödemek olduğunu, özellikle döviz artışı nedeniyle üreticilerin çok büyük mağduriyet yaşadıklarını belirten Özyiğit, “Ülkede ne üretici memnun, ne de tüketici, ancak devleti  yönetenlerle karlarına kar ekleyen kesimler memnun. Bu düzeni değiştirmenin zamanı artk gelmiştir” dedi.

“Küçükbaş hayvancıya teşvik…”

Özellikle küçükbaş hayvancıya yönelik teşvik olmadığını belirten Özyiğit şunları kaydetti: “Yıllarca Kıbrıslı Rumlarla hellimin tescili konusunda tartışma yaşadık. Eğer hellim üretecek sütümüz yoksa nasıl yarışacağız. Devleti yönetenler bu konuda da sınıfta kaldılar. Küçükbaş üreticiye de teşvikler biran once gündeme gelmeli. Sağlıklı süt üretimi konusunda da gerekenler yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Kooperatifler işgal altında”

Üreticilerin malı olması gereken Kooperatiflerin yıllardır siyasi işgal altında olduğunu belirten Özyiğit, siyasi yanlışların bedelininin de sürekli üreticiye ödettirildiğini kaydetti.  Özyiğit, “Kooperatifler gerçek sahiplerine  devredilmeli, kooperatifler her alanda gerçek üreticinin yanında olmalı” dedi.

“Üreticinin yanında olamaya devam edeceğiz”

TDP olarak çiftçinin, hayvancının, üreticinin yanında olmayı sürdüreceklerini belirten Özyiğit, “Çalışan, üreten, emeğin sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Beceremeyen gidecek”

CTP-UBP Hükümetinin ‘nasıl beceriksizlik yapılırın’, örneklerini sergilediğini belirten Özyiğit, “Sn. Sennaroğlu bir yıl önce de tarım Bakanı idi. Kendi bakanlığı döneminde hazırlanan bu bütçe, 9 ayda bittiyse bu kendisinin yanlışı ve beceriksizliğidir. O makamı daha fazla doldurmaya hakkı yoktur” dedi.

TDP Genel Başkanı Özyiğit, şunları kaydetti: “Bizde şimdi bir moda oldu, Bakan diyor ki suyu biz yönetemeyiz gelsinler yönetsinler. Eğitimi yönetemiyoruz gelsinler yönetsinler. Devleti yönetenler Kıbrıs Türk toplumu bilgisiz ve beceriksiz göstermeye çalışıyorlar. Bu halka yapılan en büyük saygısızlıktır. Beceremeyen artık evine gidecek, önümüzdeki ilk seçimde de halk bu değişimi gerçekleştirecektir.

 -HÜSEYİN ANGOLEMLİ-

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli de, Eti Teşebbüsleri ve Sanayi Holding gibi, hayvancılığın da batırılmaya çalışıldığını söyledi.

Geçmişte Fiyat İstikrar Fonu’nun çiftçi ve hayvancılar için kullanıldığını anımsatan Angolemli, süte yapılan zammın üreticiye gitmediği gibi tüketiciye çok fazla yansıdığını, bu zammın Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılanması gerektiğini vurguladı.  Fiyat İstikrar Fonu’nun devam ettiğini ancak, genel bütçeyle birleştirildiğini söyleyen Angolemli, “hem pahalılık aldı başını gitti, hem de çiftçi hayvancı zor duruma düşürüldü” dedi.

Hayvancılık ve tarım için politika üretilmesi gerektiğine dikkat çeken Angolemli, aksi takdirde bu politika ile ülkenin yönetilemeyeceğine dikkat çekti.

Çiftçilerin yaptığı eylemlerin haklı olduğunu ifade eden Angolemli, bütün dünyanın özellikle temel tüketim maddelerinde kendi tüketicisini koruduğunu, ülkede ise aksinin yapıldığını ifade etti.

Angolemli, bu gidişe bir dur denilmesi ve bunun için mücadelenin yükseltilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 17 =

Özyiğit: “Üretici Yok Edilmeye Çalışılıyor”[sharebuttonsc]