Özyiğit: “Uluslararası Hukukun İçine Girmenin Tek Yolu Çözümdür”

Özyiğit: “Uluslararası Hukukun İçine Girmenin Tek Yolu Çözümdür”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıslı Türklerin mutlaka uluslar arası hukuk içerisine girmesi gerektiğini, bunun tek yolunun da Kıbrıs’ta çözüme ulaşmak olduğunu vurguladı. Uluslar arası hukuk dışında bırakılan Kıbrıslı Türklerin yıllarca çeşitli alanlarda ciddi mağduriyet yaşadıklarını, günümüzde de halen bunun sıkıntı ve zorluklarını çekmekte olduklarını belirten Özyiğit,  2017 Avrupa Şampiyonası Elemelerinde Türkiye Ümit Milli Takımı ile Kıbrıs Cumhuriyeti Ümit Milli Takımı Larnaka Stadında karşılaşırken, Kıbrıslı Türklerin tribünde seyirci olmalarının da bunun en somut örneği olduğuna dikkat çekti.

Bu sıkıntıları aşmanın tek yolunun çözümle birlikte uluslararası hukukun içine girmek olduğunu belirten Özyiğit, çözümün şeklinin de 11 Şubat ortak metninde belirtildiği gibi, iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı federasyon olduğunu belirtti.

Çözümsüzlük nedeniyle Türkiye’nin de uluslar arası hukuktan kaynaklanan sıkıntıları olduğunu, ‘tanıyorum’ dediği KKTC’de değil maç, antrenman bile yapamayan Türkiye takımlarının ‘tanımıyorum’ dediği Kıbrıs Cumhuriyeti ile maçlar oynadığını belirten Özyiğit, “Bizi resmen tanıdığını belirten Türkiye tanımanın gereklerini, tanımadığını söylediği Kıbrıs Cumhuriyeti bağlamında da tanımamanın gereklerini yerine getiremiyor” dedi.

Kıbrıs takımları ile eşleşen Türk takımlarının Güney Kıbrıs’a Kuzey’den değil, Atina üzerinden geldiklerini oradaki otellerde konakladıklarını ve aynı yolla geri döndüklerini anımsatan Özyiğit,” TC’li yetkililer ne kadar inkar etseler de Kıbrıs Cumhuriyetini tanımak zorundadırlar. Ya uluslar arası kurallara uyacaklar, ya da uymayarak geçmişte olduğu gibi ceza alacaklar” ifadelerini kullandı.

“Bu sorunu aşmak zorundayız”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıslı Türklerin büyük mağduriyet yaşamasına neden olan bu durumun mutlaka aşılması gerektiğini, bunun köklü çözümünün, Kıbrıs Sorunu’nun çözülmesi olduğunu, ancak çözüm oluncaya kadar da yapılabilecek girişimler bulunduğunu ifade etti.  Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanı seçilmesinin hemen ardından başlatılan müzakerelerin bugüne kadar olumlu havada ilerlediğini, Kasım ayıyla birlikte de liderlerin yoğunlaştırılmış müzakerelerde esaslı konuları derinlemesine görüşmeye başladıklarını belirten Özyiğit, “Arzumuz sürecin olumlu ilerlemesi ve birçok sorunun ana kaynağı olan Kıbrıs Sorununun tarihe karışması ve Kıbrıslı Türklerin çözümsüzlükten kaynaklanan mağduriyetlerinin son bulmasıdır” dedi.

“KOP süreci sürdürülmeli”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, gençlerimizin önünün açılması bağlamında çözüm oluncaya dek de yapılabilecek unsurlar bulunduğunu, bunların başında da Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) tarafından başlatılan KOP süreci geldiğini kaydetti.

Yaşanmakta olan sıkıntılara rağmen, bu sürecin sonuna kadar zorlanması gerektiğini belirten Özyiğit, “Gerek ülke sporunun, gerekse de gençliğimizin önünü açacak bu yolda ısrarlı olmalıyız. Aksi takdirde Türkiye takımları Güney’de maç yapmaya devam edecek, bizimle antrenman maçı bile yapamayacak. Biz de tribünlerde seyirci olmaya mecbur kalacağız” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × 2 =

Özyiğit: “Uluslararası Hukukun İçine Girmenin Tek Yolu Çözümdür”[sharebuttonsc]