Özyiğit: “Ülkeyi Yönetenlerde Ciddi Bir Vurdumduymazlık Var”

Özyiğit: “Ülkeyi Yönetenlerde Ciddi Bir Vurdumduymazlık Var”

Girne emirnamesiyle ilgili hukuki süreç başlatan ve siyasi mücadeleyi de yükseltmek için siyasi partilere ziyaret başlatan Girne İnisiyatifi, bugün Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile görüştü. TDP Girne milletvekili Zeki Çeler’in de hazır bulunduğu TDP’deki görüşmede ilk sözü Girne İnisiyatifi adına Birol Karaman aldı. Girne’de yaşayan insanlar olarak bir ayı aşkın süredir ciddi bir mücadeleye giriştiklerini kaydeden Karaman, Girne’deki kentsel ve çevresel problemlerin gözle görülür hale geldiğini vurguladı.

“GİRNELİLERİN KIYIYLA TEMASI KOPACAK”
Girne’deki trafik, çevre ve diğer sorunların giderek karmaşık bir noktaya doğru ilerlediğini, tüm bunların yanında bir de emirname değişikliğinin gündeme geldiğini söyleyen Birol Karaman, emirname değişikliğinin burada var olan sorunları artıracağını söyledi. Karaman, kıyılarla ilgili ciddi bir talanın söz konusu olduğunu da belirterek, “Önümüzdeki yıllarda Girnelilerin kıyıyla teması kopacak” dedi. Karaman, “Bütün itirazlarımıza, her konuyu teknik olarak anlatmamıza, bu yönde ciddi bir baskı oluşturmamıza rağmen hükümet 9 günlük Kurban Bayramı tatili öncesinde emirname değişikliğini gecenin karanlığında yayınlamayı uygun buldu” şeklinde konuştu. Emirname değişikliğiyle ilgili hukuki mücadele başlattıklarını dile getiren Birol Karaman, hukuki mücadele kadar siyasi mücadelenin de önemli olduğunu söyledi, bu mücadeleyi siyasi alanda da yükseltmek için bayram sonrasında siyasi partilere ziyaretler başlattıklarını kaydetti.

“HUKUKİ MÜCADELEYLE BİRLİKTE, SİYASİ MÜCADELEYE DE İHTİYAÇ VAR”
Cumhuriyetçi Türk Partisi’ni (CTP) dün, TDP’yi de bugün ziyaret ettiklerini beliren Birol Karaman, Halkın Partisi ile bu öğleden sonra görüşeceklerini anlattı, “Diğer partiler de bize randevu verirse elbette onlarla da görüşmek isteriz” dedi. “Günün sonunda hukuki mücadeleyle birlikte yükseltilen siyasi mücadeleye de ihtiyaç olduğu ortadadır” şeklinde konuşan Karaman, bu konuda TDP’den destek istediklerini belirtti.

ÖZYİĞİT: “ÜLKEYİ YÖNETENLERDE CİDDİ BİR VURDUMDUYMAZLIK VAR”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, sivil toplumun üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını, ilgilileri göreve davet ettiğini belirterek “Maalesef ülkeyi yönetenlerde ciddi bir vurdumduymazlık var” dedi. Toplumun duyarlılığının, ülkenin gereklerinin göz ardı edildiğini söyleyen Özyiğit, “Hükümet edenler, birilerine şirin görünmek, onların tatlı karlarını, rantlarını sağlamak üzere sanki bir yerlerden alınan siparişleri alelacele yetiştirmeye çalışıyor” ifadelerine yer verdi. 55 Taksim 89 sayılı İmar Yasası’nın açık olduğunu kaydeden Özyiğit, “İki yıl içinde zaten ülkenin her yerinde imar planlarının olması gerekiyordu, 27 yıl geçti aradan. Bir yıl önce ülkesel fiziki plan çıkarıldı. O da kısa süre içinde kentsel imar planlarının hazırlanmasını gerektiriyor. Hala daha ortada bir şey yok” şeklinde konuştu. Girne ve Çatalköy belediyelerinin bu konuda müştereken yaptığı bir hazırlıktan söz eden ve bunun kısa süre sonra tamamlanacağı bilgisi aldıklarını aktaran TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, her iki belediye başkanını ziyaret ettiklerini anımsattı.

“HÜKÜMET O SİPARİŞİ YERİNE GETİRİYOR”
“Maalesef siparişi yetiştirmek isteyenler bekleyemedi” diyen Özyiğit şunları da söyledi: “Bırakın tarihi Zeyko binasının birilerine peşkeş çekilmesi, astronomik rakamlarla başkasına devredilmesi, 4 kat izin alınmışken 6-7 kata çıkılmasını…orada ilgili firmanın yöneticisi tarafından söylenen bir söz vardı, ‘sorun emirnameyse, o düzelir’. Ve şimdi hükümet o siparişi yerine getiriyor”… Girne İnisiyatifi’nin ve halkın öncülüğünde bu konuya ciddi tepki gösterildiğini, TDP’nin de tepkisini buraya giderek gösterdiğini aktaran Özyiğit, “Maalesef hükümet bayram öncesinde hukuksuzluğa kılıf hazırladı. Bu kadar açık…” ifadesine ter verdi. Adli yılın açılışının olduğu gün bu konunun Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve diğer bütün konuşmacılar tarafından dile getirildiğini de kaydeden Özyiğit, “Hükümet, maalesef söylenenleri vurdumduymaz şekilde dinledi” dedi.

“YAŞANASI BİR ÇEVRE İSTİYORUZ”
TDP’nin Girne İnisiyatifi’ne ve benzer diğer örgütlere desteğe hazır olduğunu söyleyen Cemal Özyiğit, “Hukuk süreci de varsa parti olarak elimizden geleni yapmaya hazırız çünkü biz yaşanası bir çevre istiyoruz. İnanıyorum ki vurdumduymazlık değil halkın sağduyusu ve mücadelesi galip gelecek” ifadesine yer verdi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 8 =

Özyiğit: “Ülkeyi Yönetenlerde Ciddi Bir Vurdumduymazlık Var”[sharebuttonsc]