Özyiğit: “Ülkede üretici gözden çıkarıldı”

Özyiğit: “Ülkede üretici gözden çıkarıldı”

Cemal Özyiğit başkanlığındaki TDP heyeti, Çiftçiler Birliği’ni ziyaret etti. Özyiğit, Hükümetin tarım politikasının üreticiyi perişan ettiğini vurguladı.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, çiftçinin traktörüne mazot koyup tarlaya çıkamadığı, ekim için hazırlık yapamadığı bir duruma getirildiği, doğrudan gelir desteği ile mazot desteğinin ödenmediği, maliyetin altında ürün alım fiyatının belirlendiği bir ülkede çiftçinin gözden çıkarılmış olduğunu vurguladı.

Halkın, sektörlerin, üreticilerin sorunlarına çözüm üretmesi gereken hükümetin görev ve sorumluluğunu yerine getiremediğini belirten Özyiğit, hükümet ortaklarının birbirlerinin kirli çamaşırlarını temizlemekle meşgul olduklarını ifade etti.

Genel Başkan Cemal Özyiğit, Milletvekili Hüseyin Angolemli ve Tarım eski Bakanlarından TDP Tarım Komitesi üyesi Sami Dayıoğlu’ndan oluşan TDP heyeti, bugün Hüseyin Çavuş Kelle Başkanlığındaki Çiftçiler Birliği’ni ziyaret etti. Ziyarette, özelde çiftçiler, genelde ise tarım sektöründe yaşanan sorunlara yönelik değerlendirmelerde bulunuldu.

-Hüseyin Çavuş Kelle-

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği(KTÇB) Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, doğrudan gelir desteği, mazot desteği ve ürün bedellerinin ödenmemesi halinde hafta içerisinde eylemlerinin şiddetini arttırma uyarısında bulundu.Hüseyin Çavuş Kelle, çiftçinin Devlet’ten alacağını alamadığından ülkede üretimin durma noktasına geldiğini söyledi.

Kelle, devlet bütçesinde tarıma 135 milyon Türk Lirası ayrılmasına rağmen, çiftçinin alacağı olan 34 milyon Türk Lira’lık doğrudan gelir desteği, 12 milyon Türk Lira’lık mazot desteği ile Toprak Ürünleri Kurumu’na verilen ürünün karşılığının ödenmemesinin çiftçiyi “tam anlamıyla kaosa soktuğunu” söyledi.

“Eylemlerin şiddeti artacak”

Kelle, doğrudan gelir destekleri ile mazot desteklerinin bu kadar uzun bir süre ödenmemesinin daha önce görülmediğini belirtti.

Üreticinin Ekim ayından itibaren “Musallat taşının üzerine yatırılmak istendiğini” belirten Kelle, “Bu hafta içerisinde hakkımızı alana kadar, eylemlerimizin şiddetini arttırarak devam edeceğiz” dedi.Kelle, yapacakları eylemlerin, birliğin 29 Haziran’da başlattığı araçlı eylemden daha şiddetli olacağı uyarısında bulundu.

“Tarlalar sürülmedi”

Çiftçinin köy kooperatiflerine olan borçlarının taksitlerini ödeyemediği için yeni borç da alamadığını, bu nedenle yeni sezon ekimi yapmak için gereken gübre ve tohum da satın alamadığını kaydeden Kelle, “Seçim manifestosunda üretim kalitesini arttıracağız diyenler bugün üretimi durdurmuştur. Tarlalar sürülmemiştir. Ekime hazırlanmamıştır. Ekime hazırlanmayan bir arazinin verimliliğini düşünmek lazımdır” dedi.

“Görevden alın”

Tarım sektörünün her yıl 120 milyon Türk Lirası tutarında katma değer yarattığını ve çiftçinin içinde bulunduğu durumun kabul edilemez olduğunu kaydeden Kelle, Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Önder Sennaroğlu’nun görevden alınması çağrısında bulundu.

“Bütçe açıklansın…Neden ürün bedelleri ödenmedi?”

Tarım sektörü sorunlarının Cumhuriyet Meclisi’nde gündeme getirilmemesini eleştiren Kelle, tarıma ayrılan bütçenin açıklanması ve Toprak Ürünleri Kurumu’nun neden çiftinin ürün bedelini ödemediğinin açıklanmasını istedi.

-CEMAL ÖZYİĞİT-

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, gözbebeği olması gereken üreticilerin ülkemizde maalesef hep göz ardı edildiklerini vurguladı.

Köylüsüne, üreticisine gereken değeri göstermeyen ülkelerin geleceğinin tehlike altında olduğunu belirten Özyiğit, “Kıbrıs Türkü sömürge döneminde bile, dışını tırnağını toprağa geçirerek söz sahibi olmuştur. Ancak çiftçinin yanında olduğunu iddia edenlerin hükümette olduğu dönemde çiftçiler/üreticiler en sıkıntılı günlerini yaşamaktadırlar” dedi.

Özyiğit, “Bir ülkede ekim dönemi geldiği halde çiftçi traktörüne mazot koyup tarlaya çıkamıyorsa, geçen yıldan kalan gübre borcunu halen ödeyemiyorsa, doğrudan gelir desteğini, mazot desteğini alamamışsa, devlet üreticiyi, çiftçiyi tüccara peşkeş çekmişse. Bu ülkede üretici, çiftçi gözden çıkarılmış demektir” dedi.

“Sennaroğlu o koltukta oturmamalı”

Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu’nun hesapsız, kitapsız işler yaptığını, üreticinin, hayvancının ihtiyacının çok ötesinde arpa ithal ettiğini, ambarlarda halen geçen yıl ithal edilen arpa bulunduğunu anımsatan Özyiğit, yapılan ödemelerin de çiftçiye, üreticiye değil, tüccara, TÜK’e yapıldığını kaydetti.

Bakan Sennaroğlu’nun sürekli olarak ‘bütçede sıkıştık’ mazereti arkasına saklandığını belirten Özyiğit, “Sn. Sennaroğlu siz geçen yıl da bakandınız. Eğer yaptığınız bütçe 9 ay dolmadan bittiyse, o koltukta daha fazla oturmayınız” dedi.

CTP-UBP Hükümetine kısa süre içerisinde gerek yapılmayan ödemeler, gerekse de sektörün sorunlarının çözümü yönünde atım atması çağrısında bulunan Özyiğit, “Ya bu sorun bu hafta içerisinde çözülür, ya da hükümet çözülür” ifadelerini kullandı.

Hükümet koltuklarında oturan bazı kişilerin ‘suyu yönetemeyiz, gelsinler yönetsinler’, ‘elektriği yönetemeyiz gelsinler yönetsinler’ anlayışında olduğunu belirten Özyiğit, bu anlayıştaki kişilere ülkenin geleceğine daha fazla takoz koymayın çağrısında bulundu.

TDP olarak çiftçiler birliği ve üretici kesimlere her türlü desteği vermeye devam edeceklerini, meclis dahil her platformda üreticilerin sesi olacaklarını vurgulayan Özyiğit,  ülkede, üretimin, alın terinin, emeğin gerçekten değer bulacağı günler gelene kadar mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı.

-HÜSEYİN ANGOLEMLİ-

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, TÜK’ün açıkladığı arpa alım fiyatının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini çünkü çiftçinin ürününü verdiği tarihteki Türk Lirası’nın değeri ile bugünkü değeri arasında fark olduğunu kaydetti.

Geçmişte TKP’nin hükümet ortağı olduğu dönemde, TC’li yetkililerin ‘üretimden vazgeçin başka alanlara yönelin’ önerisi getirdikleri zaman biz çiftçimizden, üreticimizden yana taraf alarak parti olarak buna karşı çıktıklarını anımsatan Angolemli, “Çiftçiyi, üreticiyi gözden çıkarma düşüncesi devam mı ediyor. CTP-UBP hükümetinin icraatlarına baktığımız zaman maalesef bunu görmekteyiz. Eğer böyle bir durum varsa hükümet bunu açıkça deklare etmelidir” ifadelerini kullandı.

Geçmişten gelen gelenekle her zaman için üretici kesimlerin yanında olduklarına dikkat çeken Angolemli, TDP olarak üretici kesimlerin sorunlarının yeniden gündeme getirilmesi ve sıkıntılarına çözüm bulunmasını sağlamak amacıyla meclis araştırması sunma çalışması içinde olduklarını da açıkladı.

 

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

14 + four =

Özyiğit: “Ülkede üretici gözden çıkarıldı”[sharebuttonsc]