Özyiğit: “Ülkedeki eğitim anlayışı sorgulanmalı”

Özyiğit: “Ülkedeki eğitim anlayışı sorgulanmalı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, ülkede eğitimin yıllardır kanayan bir yara olduğunu, sadece hükümet değil bakan değişikliklerinde bile sistem değiştiğini belirterek, yarışmacı sınavlar ile eğitim anlayışının sorgulanarak, eğitimde devlet politikası oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Genel Başkan Cemal Özyiğit ile Genel Sekreter Asım İdris’ten oluşan TDP heyeti bugün Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikasını (KTÖS) ziyaret etti. KTÖS’ün genel kurulunun ardından oluşan yeni yönetime nezaket ziyareti niteliğinde gerçekleştirilen ziyarette, başta Kıbrıs konusu ve eğitim olmak üzere gündemdeki konulara yönelik değerlendirmeler yapıldı.

Kıbrıs sorununda Crans-Montana’da yeni bir süreç başlayacağını söyleyen Özyiğit, parti olarak katılım daveti aldıklarını ve İsviçre’ye gideceklerini belirtti. Elcil, Kıbrıs sorununda gelinen noktanın karar verme aşaması olduğunu, ayrılma değil, adanın birleşmesini istediklerini belirtti.

ÖZYİĞİT
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, KTÖS’te yıllar boyunca mücadele verdiğini, sendikayı evi olarak gördüğünü kaydetti. KTÖS’ün kısa süre önce genel kurulunu gerçekleştirdiğini anımsatan Özyiğit, yeni yönetime başarılar diledi. Kıbrıs sorununa değinen Özyiğit, Crans-Montana’da yeni bir evrenin başlayacağını, sorunun çözüme ulaşmasını istediklerini belirtti. Crans-Montana için partiye davet geldiğini söyleyen Özyiğit, katılacaklarını açıkladı. Ülkede son dönemde, Ercan Havalimanı ihalesi, arazi kiralamaları gibi bazı konularda çeşitli iddiaların gündeme geldiğini söyleyen Özyiğit, “talan, yağma ve vurgun” düzeni yaşandığına dikkat çekti. Özyiğit, “Tüm bunların hesabı sorulacak” dedi.

KTÖS ile eğitim konusunu da konuşmak ve işbirliği yapmak istediklerini dile getiren Özyiğit, “Eğitim yıllardır kanayan bir yara. Devlet politikası oluşturulamadı, sadece hükümet değil bakan değişikliklerinden bile sistem değişiyor” diye konuştu. Yarışmacı sınavların ve eğitim anlayışının sorgulanması gerektiğini belirten Özyiğit, “Bunun yanında, Türkiye’de rejimin evrilmesi ve sultanlığa, şeriat düzenine doğru gidiş var. Çağdaş bilim yerine dini öğeler ortaya çıkıyor” dedi.

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde verilen eğitim ve içeriğin “tehlikeli bir sürecin sinyallerini verdiğini” belirten Özyiğit, “Bir ümmet toplumu yaratılmak isteniyor. Buna karşıyız” diye konuştu.

ELCİL
KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, ziyaret için Özyiğit’e teşekkür ederek, “evinize hoş geldiniz” dedi. Kıbrıs sorununun çözümünün KTÖS ile TDP’nin ortak mücadelesi olduğunu, federal çözüme ulaşılması adına mücadele edildiğini kaydeden Elcil, gelinen noktanın karar verme aşaması olduğunu, ayrılma değil, adanın birleşmesini istediklerini belirtti.

Elcil, eğitim alanında işbirliğini olumlu bulduklarını söyleyerek, parasız, bilimsel ve demokratik bir eğitim için çalıştıklarını söyledi. Yarışmacı sınavların, “hasta bir toplum” yaratılmasına yol açtığını söyleyen Elcil, bireysellik ve edilgenliğe çanak tuttuğunu kaydetti. Elcil, sınavların kalkmasını istediklerini dile getirdi. Hala Sultan İlahiyat Koleji müfredatının Suudi Arabistan’daki okullarda uygulanan bazı dersleri de içerdiğini kaydeden Elcil, “Biz Arap kültürünün Kıbrıs Türk toplumuna empoze edilmesini kabul etmiyoruz. Laik eğitim sisteminde aydınlık bireyler yetiştirmeyi istiyoruz” dedi.

Verdikleri mücadelenin Kıbrıs Türk toplumunun ayakta durma mücadelesi olduğunu söyleyen Elcil, buna inanan tüm kesimlerle yan yana mücadeleye hazır olduklarını, cephenin birleşmesinin önemli olduğunu belirtti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

sixteen − 8 =

Özyiğit: “Ülkedeki eğitim anlayışı sorgulanmalı”[sharebuttonsc]