Özyiğit: “Ülkede Adil bir Ekonomik Yapı Yok”

Özyiğit: “Ülkede Adil bir Ekonomik Yapı Yok”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, ülkede ekonominin iyiye gitmediğini, halkın büyük çoğunluğunun fakirleştiğini, kronikleşmiş yapısal sorunların ise gittikçe derinleştiğini belirterek, “Bu gerçekler hem resmi verilerde, hem de kamuoyu yoklamalarında açıkça ortaya konmaktadır. Bu sorunlara çare üretmesi gereken UBP-DP hükümeti ise adete ‘sağır sultanı’ oynamaktadır” dedi.

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin geçtiğimiz gün yayınlanan anketine göre ülkedeki en önemli sorunun yine ekonomi çıktığına dikkat çeken Özyiğit, ekonomik anlamda ciddi kriz yaşayan toplumun büyük çoğunluğunun, ekonominin daha da kötüye gideceğini öngördüğünü, bunun da zaten açık seçik ortada olduğunu ifade etti. Toplumun büyük bir bölümünün adil bir ekonomik yapı içinde yaşadığına inanmadığını belirten Özyiğit, “Toplum bu düşüncesinde haklıdır. Eğer sen hükümet olarak vatandaşların arasında ayrımcılık yaparsan, toplum fakirleşirken sen birilerine ayrıcalık tanırsan, halkımız da doğal olarak buna isyan etmektedir” ifadelerini kullandı.

“Bu kaçıncı son!”
Özyiğit, yıllardır sistemi düzeltmeyen, düzenli vergi alınması için gerekenleri yapmayan hükümetin yine af kararı aldığını kaydetti ve “Her af kararı alındığında bu son denmektedir. Artık yeter, Bu kaçıncı son?” dedi. Özyiğit, Hükümetin yapması gerekenin sürekli af çıkarmak değil, kayıt dışılığın peşine düşmek, düzenli vergi alınmasını sağlayacak yapıyı kurmak, denetimleri artırmak ve tüm vatandaşlarına karşı adil olmak olduğunu kaydetti

“Ülkede işler yanlış gitmekte”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, ekonominin yanısıra ülkede eğitimden sağlığa, trafikten gıda güvenliğine kadar ciddi sorunların yaşandığına vurgu yaptı. Sağlık alanında aylardır kaosun yaşandığını, günübirlik kararların bunu daha da pekiştirdiğini, pazartesi başlayacak olan yeni eğitim yılının da yine çok ciddi sorunlarla başlayacağını, altyapı, müdür, öğretmen eksikliğinin olduğunu, bazı okullarda tadilatların halen sürdüğünü belirten Özyiğit, yetkili makamların sorumsuzluğunun faturasını maalesef yine çocukların ödemek zorunda kalacağını kaydetti.

TDP Başkanı Özyiğit, ülkedeki sorunlara karşı çözüm üretmesi gereken hükümetin ise tam tersine yeni sorunlar yarattığını belirtti. Saat konusunun bunun en somut örneği olduğunu belirten Özyiğit, “UBP-DP Hükümeti yanlış üstüne yanlış yapıyor. Dünya’ya ayak uydurmak yerine, mesai saatleri ile oynayarak, durumu daha da karmaşık ve içinden çıkılmaz hale getiriyor. Yapılması gereken yıllardır uygulanan Avrupa saat dilimi ile birlikte hareket ederek, saatleri bir saat geri almak, ardından özel sektörü de düşünerek sendikalarla uzlaşarak mesai saatlerini düzenlemektir” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five + 14 =

Özyiğit: “Ülkede Adil bir Ekonomik Yapı Yok”[sharebuttonsc]