Özyiğit: “Trafik Sistemine Güvenli Yaklaşım: “Vizyon Sıfır”

Özyiğit: “Trafik Sistemine Güvenli Yaklaşım: “Vizyon Sıfır”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, trafikle ilgili rakam ve tespitlerin ülkede trafik konusunda yaşanan sorunların ciddiyetini ortaya koyduğunu belirterek, TDP’in trafikte sıfır can kaybı, sıfır ağır yaralanma, sıfır kalıcı sakatlık anlamına gelen “Vizyon Sıfır” projesi çerçevesinde, uzmanlar tarafından tasarlanmış, başarılı uygulamaları içeren ve bilimsel temellere dayanan Trafik Güvenliği Sistemi’ni oluşturarak yaşanan sorunları en aza indireceklerini vurguladı.

TDP Genel Başkanı Cemal Gürsel Özyiğit, K. T. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Seran Aysal ile Türkiye İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe ve beraberlerindeki heyeti kabul etti. TDP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmede, KKTC ve Türkiye İnşaat Mühendisleri Odaları İşbirliği’nde hazırlanan “KKTC Ulaştırma Genel Değerlendirme Raporu” Cemal Özyiğit’e sunuldu.

TDP Başkanı Cemal Özyiğit, görüşmede yaptığı konuşmada, ülkemizde trafik ve ulaştırmanın en önemli sorunların başında geldiğini vurguladı. Bireysel hataların yanı sıra, güvenli bir trafik düzeni, yol güvenliği ve gerekli alt yapı çalışmalarının yeterince yapılamamasından dolayı maalesef trafikte insanlarımızı, gençlerimizi kaydettiğimizi belirten Özyiğit, “Üzülerek söylüyorum ki dün akşam da yine bir gencimizi trafikte kaybettik” dedi. KKTC’nin trafikte, nüfusuna oranla Avrupa ortalamasının çok üzerinde kayıpları olduğunu anlatan ve “Toplum olarak hak ettiğimiz tablo bu olmamalıdır” diyen Özyiğit, Plan ve program dahilinde insanların ölümünü, ağır yaralanmalarını ve sakat kalmaları önlemek gerektiğini belirterek, TDP’nin trafik vizyonu hakkında bilgiler aktardı.

“Trafik Sistemine Güvenli Yaklaşım: Vizyon Sıfır”
TDP’nin, trafik güvenliği sağlamak için önce insana dayalı olan, güvenli yollar, güvenli araçlar, güvenli hız ve güvenli insanlardan oluşan “Vizyon Sıfır”ı yaşama geçireceklerini belirten Özyiğit, eğitim, denetim, mühendislik, acil hizmetler, açığa çıkarma, değerlendirme ve teşvikten oluşan trafik güvenliği sisteminin eksiksiz uygulanacağını kaydetti.

“Bize ışık tutacak”
KKTC ve Türkiye İnşaat Mühendisleri Odaları İşbirliği tarafından hazırlanan KKTC Ulaştırma Genel Değerlendirme Raporu’nu detaylı bir şekilde inceleyeceklerini, hazırlanan raporun ve kendilerine ışık tutacağına inanç belirten Özyiğit, katılımcı siyaset anlayışı çerçevesinde ilgili tüm paydaşlarla beraber hareket ettiklerini, 7 Ocak sonrasında göreve geldikten sonra da bu anlayış çerçevesinde trafikle ilgili projeleri hayata geçireceklerini vurguladı.

Aysal: “Trafik kazaları rekor seviyede”
K. T. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Seran Aysal, Türkiye İnşaat Mühendisleri Odası ile işbirliğinde ortak bir konferans düzenleyerek, ülkedeki ulaşım sorunlarını tartıştıklarını, bulguları ortaya koyduklarını kaydetti. KKTC ulaşımı ile ilgili bir durum tespiti yaptıklarını ve eylem planı hazırladıklarını dile getiren Aysal, nüfus bazında trafik kazalarının (çarpışma) “ciddi oranda” olduğunu belirtti. Trafikte yaşanan kazalar (çarpışma), sıkışıklık, kişi başına düşen araç sayısının trafikte yaşanan sorunlar arasında yer aldığını söyleyen Aysal, ülkede kişi başına bir araç düştüğünü bunun gelişmiş ülkelere oranla rekor seviyede olduğunu kaydetti. Aysal, trafikle ilgili konuların tek elde toplanması gerektiğini de kaydetti.

Gökçe: “Trafik sorunlarını rahatlatacak bir rapor hazırlandı”
Türkiye İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe de, özellikle büyük şehirlerde ulaşım sorununun her geçen gün büyüdüğünü belirtti. Gökçe, K. T. İnşaat Mühendisleri Odası ile birlikte hazırladıkları KKTC Ulaştırması Genel Değerlendirme Raporu’nu makro olarak ele alarak, trafik sorununu rahatlatacak bir rapor hazırladıklarını belirtti. Gökçe bu raporu tüm yetkililere sunacaklarını kaydetti. Trafikte yaşanan sorunların çözülmesi ve ölümlü kazaların (çarpışma) azalması gerektiğine vurgu yapan Gökçe, ölümlü kazaları (çarpışma) her zaman yol ve sürücüye bağlamanın doğru olmadığını söyledi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nineteen − one =

Özyiğit: “Trafik Sistemine Güvenli Yaklaşım: “Vizyon Sıfır”[sharebuttonsc]