Özyiğit: “Toplumun iradesi daha fazla gasp edilmemeli”

Özyiğit: “Toplumun iradesi daha fazla gasp edilmemeli”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Meclis’teki mevcut yapıdan bir icraat hükümeti çıkarmanın mümkün olmadığını, bu nedenle erken zamanda toplumun iradesine başvurmayı toplumsal sorumluluk olarak gördüklerini belirtti.

Yerel seçimlerde başlayan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde net bir şekilde ortaya konan toplumun değişim iradesinin kararlılıkla sürdüğüne dikkat çeken Özyiğit, “Değişimden korkanlar toplumun iradesine başvurmaktan korkuyorlar. Topluma rağmen bir süre daha koltuklarda oturma planı yapanlar, unutmasınlar ki korkunun ecele faydası yoktur, kimse de değişime engel olamayacaktır. Savunduğu politikalar halkın büyük çoğunluğu tarafından onay bulmaya başlayan TDP, değişim iradesiyle birlikte geleceğin şekillenmesinde öncü rol oynayacaktır” diye konuştu.

TDP Güzelyurt İlçesi Dayanışma Gecesi düzenledi. Geceye, Genel Başkan Cemal Özyiğit, Genel Sekreter Asım İdris, LTB Başkanı Mehmet Harmancı, Güzelyurt İlçe Başkanı Kamil Gilanlıoğlu’nun yanı sıra oldukça yoğun bir katılım oldu. Gecede, Başkan Özyiğit, Genel Sekreter İdris ile İlçe Başkanı Gilanlıoğulları birer konuşama gerçekleştirdi.

“Meclisin bu yapısından icraat hükümeti çıkmaz”
“Bu ülkede 18 Mart 1976’da yola çıkan, hak, eşitlik ve sosyal demokrasinin tüm yönleriyle yaşama geçirilmesi için mücadele veren, gerek TKP ve BDH süreçlerinde bulunan, gerekse de TDP’nin kurulmasıyla birlikte de aramıza katılan tüm yoldaşlar, hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek sözlerine başlayan Özyiğit, öncelikli olarak gecenin düzenlenmesine emek veren ve katılan herkese teşekkür etti. Ülkenin yine bir ekonomik paket krizi ile baş başa olduğunu söyleyen Özyiğit, geçmişte de toplumun yararına olmayacağı için ekonomik paketlere karşı çıkmış siyasi bir geleneğin temsilcileri olarak, aynı duruşu bugün de sürdürdüklerini ifade etti. Özyiğit, “Nasıl ki, geçmişte TKP’nin hükümette olduğu dönemde Kıbrıs Türküne dayatılan pakete “Bu gömlek bize uymaz’ diyerek karşı çıktık, şimdi de toplumun öz varlıklarının devredilmesini öngören, müzakere masasını olumsuz etkileyecek unsurları içeren paketin içeriğine ‘İmzacı olmayız” diyerek karşı çıkmaktayız. Bizim önceliğimiz her zaman toplumun çıkarları olmuştur, bundan sonra da olmaya devam edecektir. TDP’nin en temel özelliklerinden biri de budur” dedi.

Özyiğit; TDP olarak, ülkenin, toplumun geleceğini çözüm ve barışta gören, sivil-demokratik bir düzende, kendi ayakları üzerinde durabilen bir ekonomik yapının oluşmasında hassasiyeti olan ve ortaya irade koyan yapıların olması halinde bunu değerlendirmekten asla kaçmayacakları mesajını da net bir şekilde verdiklerini anımsattı.
Gelinen aşamada Meclis’teki mevcut yapıdan bir icraat hükümeti çıkarmanın mümkün olmadığını, bu nedenle erken zamanda toplumun iradesine başvurmayı toplumsal sorumluluk olarak gördüklerini belirten Özyiğit, “Ancak öyle görünüyor ki birileri topluma gitmekten korkuyor. Bu toplumun önünde daha fazla engel olmasınlar, toplumun iradesini daha fazla gasp etmesinler. Halk yerel seçimlerde başlatarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde net bir şekilde ortaya koyduğu değişim iradesini sürdürmekte kararlıdır, buna da kimse engel olamayacaktır. Görüşleri ve savunduğu politikalar halkın büyük kesimleri tarafından onay bulmaya başlayan TDP de değişim iradesiyle birlikte geleceğin şekillenmesinde öncü rol oynayacaktır” diye konuştu.

İdris: “Halka gitmekten korkuyorlar”
TDP Genel Sekreteri Asım İdris geceye emeği geçenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında, TDP’nin çalışmaları ile ülke gündemine yönelik değerlendirmede bulundu. Ülkenin çok önemli ve kritik günlerden geçtiğini, hükümetin bozulmasıyla birlikte de yeni bir sürecin başladığını belirten İdris, Meclis’teki 50 milletvekilinin 47 tanesinin hükümette yer aldığını anımsattı bu kişilerin ülkenin bu kötü duruma gelmesinde payları olduğunu vurguladı. Bugüne kadar hükümette olanların topluma gitmekten korktuklarını, başlarına ne geleceğini bildikleri için de erken seçime sıcak bakmadıklarını belirten İdris, “Korkunun ecele faydası yoktur. Eninde sonunda buna mecbur kalacaklar, ve gereken dersi mutlaka alacaklardır” dedi.

Bu süreçte TDP olarak sorumluluk bilinci içerisinde hareket ettiklerini, toplumun verdiği hiçbir görevden kaçmadıklarını belirten İdris, “Gelinen aşamada en doğrusu erken zamanda halka gitmektir. Toplumun kurumlarının özelleştirilmesini içeren ekonomik paket, Güvenlikle ilgili yasalar var. Sandık kurularak herkes görüşünü ortaya koymalı, alınan yetki doğrultusunda de adımlar atılmalıdır. Topluma rağmen adım atılmamalı” dedi

Gilanlıoğulları: “Ülkeyi kaosa soktular”
TDP Güzelyurt İlçe Başkanı Kamil Gilanlıoğulları da, ülkenin bir keşmekeş içine sürüklendiği, ciddi bir kaosun yaşlandığı bir dönemden geçildiğini belirterek, ülke genelinde başta ekonomik olmak üzere yaşanan sıkıntıların Güzelyurt bölgesinde de fazlasıyla yaşandığını söyledi. Göreve geldikleri günden itibaren özellikle örgütlenme çalışmalarına büyük önem verdiklerini, her an seçim olacakmış gibi çalıştıklarını aktaran Gilanlıoğulları, “Ülke ve kurumlarımız düzgün ve adil yönetilmeli. Tüm mücadelemiz, daha adil ve eşitlikçi bir düzen kurulması, daha aydınlık yarınlar yaratmak içindir. Güzelyurt İlçe Yönetimi olarak sorumluluğumuzun farkındayız, çalışmalarımızı da bu bilinçle yürütmekteyiz” dedi. TDP olarak bir yandan sivil-demokratik bir düzen yaratmak mücadelesi verirken, diğer yandan da Kıbrıs Sorunu’nun adil ve kalıcı çözümü yönünde uğraş verdiklerini söyleyen Gilanlıoğulları, gerek düzenledikleri dayanışma etkinliğine katılan, gerekse de mücadelelerine omuz veren herkese teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

20 + 19 =

Özyiğit: “Toplumun iradesi daha fazla gasp edilmemeli”[sharebuttonsc]