Özyiğit: “Toplumun geleceğini ipotek altına alacak herhangi bir senaryoda TDP yer almayacak”

Özyiğit: “Toplumun geleceğini ipotek altına alacak herhangi bir senaryoda TDP yer almayacak”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs Türk halkının geleceğini ipotek altına alacak herhangi bir senaryoda TDP olarak yer almayacaklarını söyledi. “Birileri ekonomik pakete imzacı arıyorsa, o biz olmayacağız, birileri vatandaşlıklara imzacı arıyorsa da biz olmayacağız diyen Özyiğit, “Birileri ülkenin geleceğini çözüm ve barışta görüyorsa, sivil- demokratik bir düzende kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomik yapı istiyorsa bunları oturup konuşuruz” ifadelerini kullandı.

TDP olarak en başından beri ülke siyasetinin tıkandığını, Meclis’in halk iradesini yansıtmadığını söylediklerini anımsatan Özyiğit, “Sürecin sonu mutlaka seçim olmalıdır. Yaptığımız ilk değerlendirmelerde seçimi öne çıkarmaktayız. Gelişmeleri Perşembe günü yapılacak Parti Meclisi toplantısında değerlendireceğiz” dedi.

Genel Başkan Cemal Özyiğit ile Genel Sekreter Asım İdris’ten oluşan TDP heyeti bugün, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın çağrısı üzerine hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde Akıncı ile biraraya geldi. Cumhurbaşkanlığında saat 12.30’da başlayan görüşme yarım saat sürdü. Görüşme sonrası basına açıklamalarda bulunan Özyiğit, Kıbrıs Sorunu’nun çözüm sürecine odaklanılması gereken bir durumda hükümet krizinin baş gösterdiğini belirtti.

2 gün yurtdışında olacak olan Akıncı’nın bu sürede partilere kendi aralarında istişare ve değerlendirme şansı bıraktığını belirten Özyiğit, görüşmelerden çıkacak sonuca göre, görevlendirme ile ilgili hafta sonu bir değerlendirme yapılabileceğini söyledi. TDP olarak en başından beri ülke siyasetinin tıkandığını, Meclis’in halk iradesini yansıtmadığını söylediklerini anımsatan Özyiğit, “Sürecin sonu mutlaka seçim olmalıdır. Yaptığımız ilk değerlendirmelerde seçimi öne çıkarmaktayız” dedi.

“Ekonomik Pakete imzacı aranıyorsa, TDP imzacı olmayacaktır” diyen Özyiğit,Kıbrıs Türk halkının geleceğini ipotek altına alacak herhangi bir senaryoda TDP olarak asla yer almayacaklarını ifade etti. Kıbrıs Sorunu’nun çözümü, kendi ayakları üzerinde durabilen bir ekonomik, yapı, sivil-demokratik bir düzenin oluşumu noktasında ise hassas olduklarını belirten Özyiğit, “Bu hassasiyetler doğrultusunda bir yapının ortaya çıkıp, çıkmayacağını göreceğiz. Görüşme talebi olması halinde de tüm bu konuları değerlendireceğiz” dedi. Özyiğit, TDP Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) akşam gelinen aşamayı değerlendirdiğini, olası gelişmelerle birlikte ortaya çıkacak son durumun da Perşembe akşamı yapılacak Parti Meclisi toplantısında değerlendirileceğini belirtti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

sixteen − 10 =

Özyiğit: “Toplumun geleceğini ipotek altına alacak herhangi bir senaryoda TDP yer almayacak”[sharebuttonsc]