Özyiğit: “Topluma ekonomik anlamda darbe vuran hükümet, diğer yandan savurganlığa devam ediyor”

Özyiğit: “Topluma ekonomik anlamda darbe vuran hükümet, diğer yandan savurganlığa devam ediyor”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, batırılan Toprak Ürünleri Kurumunu (TÜK) kurtarma bahanesiyle 109 kalem ithal ürüne fon koyma kararı alan Bakanlar Kurulu’nun, aynı toplantıda 75 bin 200 Euro’luk lüks araç alma kararı aldığını belirterek, topluma ekonomik anlamda darbe vuran hükümetin, diğer yandan savurganlığa devam ettiğini vurguladı. 18 Ağustos tarihli toplantıda 109 kalem ithal ürüne %3 oranında fon uygulama kararı alan Bakanlar Kurulu’nun, aynı toplantıda Başbakanlığa 42 Bin Euro değerinde bir Mercedes ve 33 Bin 500 Euro değerinde bir Land Rover marka araç alınmasını kararlaştırdığını belirten Özyiğit, “Siz bir yandan ‘para yok’ gerekçesiyle TÜK’ü kurtarmak için fon koyup vatandaşa ekonomik anlamda darbe vuracaksınız, diğer yandan da elinizde onlarca araç varken, 75 Bin 200 Euro (yaklaşık 250 Bin TL) tutarında yeni lüks araçlar alacaksınız. Bu nasıl bir siyasi anlayıştır, bu nasıl vatandaşını düşünmektir anlamak mümkün değil” dedi.

TDP Başkanı Cemal Özyiğit, yaptığı açıklama ile TÜK’ün zarara uğratılması, hükümetin aldığı kararlar ve yaşanan gelişmelere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Ehil kişilerin yönetiminde, üreticilerin yanında ve piyasada denge unsurunu sağlayacak bir yapıda olması gereken kurumun, hatalı ve popülist kararlar neticesinde batırılarak milyonlarca TL zarara sokulduğunu belirten Özyiğit, UBP-DP hükümetinin de kurumu kurtarma bahanesiyle elini yine vatandaşın cebine uzattığını kaydetti. Hükümetin Kurumu kurtarma bahanesiyle ithal 109 kalem ithal ürüne %3 katkı payı koyma kararı almasının siyasilerin yanlışlarının faturasının halka ödettirilmesi anlamına geldiğini belirten Özyiğit, “Yapılan %3’lük fon uygulamasının ekonomik olarak yansıması vatandaşa çok daha fazla olacaktır. Bu karar piyasayı pahalılaştıracağı gibi, ticaretin de Güney’e kaymasına neden olacaktır” dedi.

“Ekip-biçmekten vazgeçin”
Yeni ekim mevsimi öncesi kimyevi gübreye ve tohumluk arpa-buğdaya fon uygulanmasının, henüz kuraklık parasını bile alamayan çiftçilere “siz ekip biçmekten vazgeçin” demekle eşdeğer anlamına geldiğini de vurgulayan Özyiğit, Hayvan yemlerine fon uygulanmasının zaten pahalı olan üretim girdilerini artıracağını, dolayısıyla hayvancıyı da üretimden vazgeçirmekten başka işe yaramayacağı uyarısında bulundu. TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, dıştan gelen ve yerli üretime haksız rekabet sağlayan ürünlere fon koyarak, hem yerli üreticinin korunması, hem de piyasanın dengelenmesinin doğru bir mantık olabileceğini, ancak piyasayı pahalılaştırmaya yönelik olan hükümetin kararının bu mantıktan çok uzak olduğunu belirtti.

“TÜK, özerk bir kurum haline getirilmeli”
Cemal Özyiğit, “Yapılması gereken hatalı, siyasi çıkara dayalı kararlar ile TÜK’ü batıranlardan hesap sorulmasıdır. Bu çerçevede Tarım Bakanı’nın Kurumu zarara uğratanların hesap vermesi için Başsavcılığa suç duyurusunda bulunması olumlu olmakla birlikte, bu soruşturma yalnızca 2014 yılı ile sınırlı kalmamalıdır. En az 10 yıllık bir dönem araştırılmalı ve sonuçları kamuoyu ile paylaşılarak, gerekenler yapılmalıdır” dedi. Üreticiler için olmazsa olmaz konumunda bulunan, piyasada denge unsuru olan Toprak Ürünleri Kurumu’nun ‘arpalık’ olarak kullanılmaktan vazgeçilmesi gerektiğini kaydeden Özyiğit, TÜK’ün artık siyasetten arındırılarak, ehil ve uzman kişiler tarafından yönetilerek, üreticilerin yanında olacak ve piyasada denge unsurunu sağlayacak özerk bir kurum haline getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × 2 =

Özyiğit: “Topluma ekonomik anlamda darbe vuran hükümet, diğer yandan savurganlığa devam ediyor”[sharebuttonsc]