Özyiğit: “Temel hedefimiz ülkemizi yeniden birleştirmektir”

Özyiğit: “Temel hedefimiz ülkemizi yeniden birleştirmektir”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, bölünmüşlüğün Kıbrıslıların yararına olmadığını belirterek, temel amaç ve mücadelelerinin Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesi olduğunu vurguladı.

Erken, adil ve kalıcı bir çözümün tüm Kıbrıslıların yararına olacağını belirten Özyiğit, “Umarız müzakere süreci çözümle sonuçlanır. Çözümün parametreleri de 11 Şubat ortak metninde belirtildiği gibi, iki bölgeli, iki toplumlu, tek egemenliği, tek kimliği ve uluslar arası tek vatandaşlığı içeren federasyondur” dedi.

Genel Başkan Cemal Özyiğit, Milletvekili Zeki Çeler, Parti Meclisi Üyesi Ercan Hoşkara, MYK Üyesi Cemal Varoğlu ile Dışilişkiler Komitesi üyesi Hulusi Kilim’den oluşan TDP heyeti dün Andros Kiprianou Başkanlığındaki AKEL’i ziyaret etti. Güney Lefkoşa’daki AKEL Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ve saat 16.00’da başlayan görüşme bir saat 15 dakika sürdü. Kıbrıs Sorunu’nda gelinen son aşama, iki toplumlu etkinlikler ve iki partinin yapmayı planladığı ortak etkinliklerin değerlendirildiği görüşmede, iki parti arasında oluşturulan ortak komitenin 21 Eylül’de yeniden toplanmasına da karar verildi.

-Cemal Özyiğit-

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, böylesi kritik bir süreçte AKEL yetkilileri ile gerçekleştirilen görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve görüşmeyi ‘oldukça samimi ve yararlı’ olarak niteledi.

Mustafa Akıncı’nın seçilmesiyle birlikte, müzakere sürecinin yeniden başladığını ve önemli bir ivme kazandığını belirten Özyiğit, liderlerin 11 Şubat ortak metninde de belirtildiği gibi 2 bölgeli, 2 toplumlu siyasi eşitliğe dayalı bir federasyona ulaşmak adına uğraş verdiğini, kendilerinin de bu sürece destek verdiklerini ifade etti.

Çözümün sağlanmasına yardımcı olmak amacıyla TDP ile AKEL arasında oluşturulan ortak komitenin çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Özyiğit, bu komitenin çalışmalarını daha da hızlandırması kararına vardıklarını söyledi. Özyiğit, ortak komitenin bu çerçevede 21 Eylül tarihinde yeninden toplanacağını da açıkladı.

Özyiğit, “Ortak komitelerimiz, liderlerin yürüttüğü müzakerelere paralel olarak çalışacak ve ortak görüşler, hem liderlere, hem de toplumlara aktarılacak. Netleşen ortak görüşler ile müzakerelerde varılan mutabakatlar, gerek birlikte, gerekse de partilerin yapacakları ayrı organizasyonlarla toplumun bilgisine getirilecek. Temel amacımız müzakere sürecine destek olarak çözüme katkı koymaktır” dedi.

 

AKEL ve diğer çözüm güçleri ile birlikte çok daha sık biraraya gelerek sürece destek olmaya devam edeceklerini belirten Özyiğit,  “Tek ortak amacımız var, o da bölünmüş adamızı yeniden birleştirmektir” dedi.

-Andros Kiprianou-

AKEL Başkanı Andros Kiprianou da Cemal Özyiğit başkanlığındaki TDP heyeti ile çok özlü ve yararlı bir görüşme gerçekleştirerek, Kıbrıs Sorunu’nun çözümüne yönelik müzakerelerdeki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi.

Toplum liderleri Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasides’in, geçmişte sağlanmış olan uzlaşıları değerlendirerek görüşmelerde ilerlemeler kaydettiklerini söyleyen Kiprianou, ilerlemelere rağmen, çözüme ulaşmak için daha büyük çaba sarfedilmesi gerektiğine dikkat çekti. Kiprianou, esaslı sorunların aşılması ve iki toplumun çoğunluğunun taleplerine yanıt verecek sonuca ulaşılması için ortaya çok çaba konulması gerektiğini ifade etti.

TDP ile AKEL’in, daha önceden, devam eden müzakere sürecine katkıda bulunmak amacıyla anlaşmaya vardığını, oluşturulan ortak komitelerin çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Kipranou, ortak komitede müzakerelerde ele alınan konuların detaylı şekilde görüşüldüğünü açıkladı.

Ortak komitenin çalışmasının iki toplum arasındaki mesafeleri kapatmaya yönelik olduğunu belirten Kipranou, “Net bir şekilde ifade etmek istiyorum ki, bu çalışma gruplarının amacı toplumların liderlerinin ve müzakere sürecinin yerine geçmek değil, üretilen düşünceleri sunarak liderlere yardımcı olmaktır” diye konuştu.

Kıbrıs Sorunu’nda çok kritik günlerden geçildiğine dikkat çeken Kiprianou, “Bir anlaşmaya varma yükümlülüğümüz var. Bizim yükümlülüğümüz Kıbrıs halkının ortak vatanının yeniden birleşmesi vizyonunu gerçekleştirmek ve öncülük etmektir. Bu vizyonunun gerçekleşmesi için AKEL olarak her şeyi bir kenara bırakmaya hazırız. Kıbrıs Türk toplumunda barış ve ülkenin yeniden birleşmesini isteyen tüm güçlerle birlikte bu vizyonu gerçekleştirmeye çalışacağız. Kıbrıs Türk toplumu içerisinde çözüm ve barış vizyonuna sahip en önemli güçlerden bir tanesi de TDP’dir” ifadelerini kullandı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + 7 =

Özyiğit: “Temel hedefimiz ülkemizi yeniden birleştirmektir”[sharebuttonsc]