Özyiğit: “Suyu Yönetmek devlet olmanın gereğidir”

Özyiğit: “Suyu Yönetmek devlet olmanın gereğidir”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Cumhuriyetçi Türk Partisi–Ulusal Birlik Partisi (CTP-UBP) koalisyon hükümetinin, Türkiye’den gelecek olan su konusunda biran önce net bir karar alarak açıklaması gerektiğini belirtti.

Suyu Yönetmenin devlet olmanın gereği olduğunu belirten Özyiğit, tüm konularda olduğu gibi su konusunda da yaşanan sıkıntıların ülkemizde devlet geleneğinin gelişmemesinden kaynaklandığına dikkat çekti.

CTP Genel Başkanı ile Genel Sekreteri, suyun kurulacak ‘özerk’ bir kurum tarafından yönetileceğini açıklarken, hükümet ortağı UBP Genel Başkanı’nın bu görüşe destek vermediğini ve konu hakkında muğlak açıklamalarda bulunduğunu, UBP’li bazı yetkililerin ise İrsen Küçük hükümeti döneminde imzalanan protokolün suyun devredilmesini öngördüğünü söylediklerini anımsatan Özyiğit, böylesi bir ortamda Başbakan ile ilgili bakanın ise derin bir sessizliğe büründüklerine dikkat çekti.

Konu hakkında karar verilmeyen her günün kaosun derinleşmesine neden olduğu uyarısında bulunan Özyiğit, Su projesinin 2006 yılında fiilen hayata geçmesine, iki yıl süren fizibilite çalışmaları sonucunda projenin 2008 yılında hayata geçebileceğinin ortaya çıkmasına rağmen ne yazık ki günümüze kadar CTP, UBP ve Demokrat Partili hükümetleri suyu yönetmek adına hiçbir yasal ve teknik alt yapı hazırlığında bulunmadıklarını belirtti. Özyiğit, mevcut CTP-UBP hükümetinin de suyun akmaya başlamasına rağmen bile tutumunu halen belirlemediğini kaydetti.

Türkiye ‘den gelecek suyun önce Güzelyalı’daki Regülatör vasıtası ile Geçitköy Barajına oradan da Çamlıbel’deki arıtma tesislerine taşınacağını, arıtılan suyun ise yeni döşenmiş boru hatları vasıtası ile belediyelerin deposuna nakledileceğini belirten Özyiğit, Suyun idaresinin oluşturulacak özerk bir kurumun yapması gerektiğini, bu bağlamda alınacak her türlü kararda TDP olarak hükümete tam destek vereceklerini açıkladı.

Türkiye’den gelecek suyun yerel yönetimler için de son derecede önemli olduğunu belirten Özyiğit, “Türkiye’den gelecek suyun öneminin farkında olmak, doğru ve bilimsel yöntemlerle yönetilmesi gerektiğine inanmakla birlikte, ana su depolarından kullanıcıların musluklarına kadar olan dağıtım ve tahsilatının yerel yönetimler tarafından yapılması gerektiğini savunmaktayız. Bu bağlamda Belediyeler Birliği tarafından hazırlanan BESKİ projesine tam destek vermekteyiz” ifadelerini kullandı.

 

‘Mevcut yapı bu işin altından kalkamaz, gelsin birileri yönetsin’ mantığına kesinlikle karşı olduklarını vurgulayan Özyiğit, suyun geçtiği yerlerin mülkiyet hakkının devredilmesi ve suyun dağıtımının özelleştirilmesine kesinlikle karşı olduklarını belirtti. Su’yun özelleştirilmesinden ortaya çıkacak olan rantın büyük olduğunu, bu nedenle özelleştirmenin alt yapısını oluşturmak için bilinçli bir şekilde manipülasyon yapıldığını ve kurumlarımızın değersizleştirilmeye çalışıldığını belirten Özyiğit, toplumun gerçekleri gördüğüne ve kurumlarına sahip çıkacağına olan inancını belirterek, TDP olarak kurumlarımızı korumaya devam edeceklerini vurguladı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fifteen + 8 =

Özyiğit: “Suyu Yönetmek devlet olmanın gereğidir”[sharebuttonsc]