Özyiğit: “Savaş çığırtkanlığına değil, barışa hizmet eden yaklaşımlara ihtiyaç var”

Özyiğit: “Savaş çığırtkanlığına değil, barışa hizmet eden yaklaşımlara ihtiyaç var”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun, “Kıbrıslı Rumlar adına petrol arayan gemileri gerekirse vururuz” yönündeki açıklamasını değerlendirerek, Kıbrıs başta olmak üzere, bölgede ve Ortadoğu’da savaş çığırtkanlığına değil, barışa hizmet eden yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Kıbrıs’ta bir ortaklık devleti istemeyen, federal çözüme karşı çıkan Ertuğruloğlu’nun, 2018 Ocak ayında Güney’de yapılacak seçimlerin ardından başlaması olası müzakere sürecinin yeniden başlamasını engellemek adına elinden geleni yaptığını belirten Özyiğit, “Sn. Ertuğruloğlu savaş çığırtkanlığı yapacak kadar ileri gitmektedir” dedi.

Ertuğruloğlu’nun geçmişte de benzeri tutumlar içine girdiğini, hatta Annan Planı dönemi dağa çıkmaktan bile bahsettiğini anımsatan Özyiğit, “Tahsin bey, çözümsüzlüğü pekiştirmek ve bu çarpık düzenin devamını isteyebilir. Ancak şunu çok iyi bilsin ki,toplumun çok büyük çoğunluğu bu düzenden artık bıkmıştır, adil ve kalıcı bir çözümle birlikte artık uluslararası hukuk içine dahil olmak istemektedir” dedi.

Eruğruloğlu’nun açıklamasında ayrıca çözümün hangi temelde olacağına yönelik değerlendirmelerde de bulunduğunu, KKTC’nin tanınmayacağını bile bile KKTC’nin tanıtılmasından söz ettiğini, diğer yandan da “KKTC’nin dışişleri ve savunma yetkilerini Türkiye’ye devredildiği özerk bir cumhuriyetten bahsettiğini belirten Özyiğit, “Sn. Bakan dolaylı olarak TC’ye ilhaktan mı söz etmektedir” diye sordu.

TDP Başkanı Özyiğit, Kıbrıs Türk toplumunun Ertuğruloğlu’nun beklentilerinin aksine, anayasadaki geçici 10. maddenin kaldırılıp vesayet rejiminin sonlandırılacağı, kendi kurumlarımızı kendimizin yöneteceği, kendi ayakları üzerinde durabilen bir ekonomiye sahip, kendi kararlarımızı kendimizin alacağı, Türkiye ile karşılıklı saygıya dayalı eşitler düzeyinde bir ilişki kuran laik-demokratik bir yapı istediğini vurguladı.

“UBP-DP hükümeti ne amaçlıyor”
Açıklamasında, KKTC’de yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitlere BM aracılığıyla Rum hükümeti tarafından gönderilen iaşe yardımlarından vergi isteme uygulamasına da değinen Özyiğit, “Bu kararın arkasında da Sn. Ertuğruloğlu’nun olması bizleri hiç şaşırtmamıştır” dedi. Söz konusu kararın ertelenerek, Cumhurbaşkanlığı ile ortak bir toplantıda konunun değerlendirilmesi yönündeki talebin dikkate alınmadığının bizzat Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklandığını belirten Özyiğit, UBP-DP hükümetinin bu tutumu ile iki toplum arasındaki ilişkileri gerginleştirmeye, çözümsüzlüğü pekiştirmeye açıkça hizmet ettiğine dikkat çekti. Özyiğit, BM Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs’la ilgili raporunu açıklayacağı bugünlerde böylesi bir uygulamanın devreye konulmasının da manidar olduğunu kaydetti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

14 − four =

Özyiğit: “Savaş çığırtkanlığına değil, barışa hizmet eden yaklaşımlara ihtiyaç var”[sharebuttonsc]