Özyiğit: “Saldırının failleri meçhule yazılmamalı”

Özyiğit: “Saldırının failleri meçhule yazılmamalı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Güney’de Denya’daki tarihi camiye yapılan saldırının faillerinin biran önce bulunup, gerekli cezaya çarptırılması gerektiğini belirterek, “Bu saldırının failleri de meçhule yazılmamalıdır” dedi.

Güney Kıbrıs’taki Denya Camisi’nin restore edildikten bir buçuk yıl sonra tekrardan kundaklanması olayını değerlendiren Özyiğit, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasides’in kundaklama olayını sert bir şekilde kınaması ile konunun aydınlatılması için Rum Adalet Bakanlığı ile Polis Genel Müdürlüğüne talimat vermesinin olumlu olmakla birlikte, bunun lafta kalmayarak sürecin üzerine ciddiyetle gidilerek, gerekenin yapılmasının büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakerelerinin sürdüğü bir dönemde yapılan bu saldırıların çözüm sürecinin önüne takoz koymaktan başka amaç taşımadığını belirten Özyiğit, bu tür saldırılar karşısında soğukkanlı ve sağduyulu davranarak, barış kültürünün yaygınlaştırılması çabalarının kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.

Bu tür saldırıların tüm Rum toplumuna mal edilmemesi gerektiğinin de altını çizen Özyiğit “Saldırganlar şiddetle kınanmalı, sorumlular yakalanmalı ve suç cezasız bırakılmamalıdır. Olayı, ne olduğundan farklı boyutlara çekmeli, ama ne de küçümseyip görmezden gelmeliyiz” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × three =

Özyiğit: “Saldırının failleri meçhule yazılmamalı”[sharebuttonsc]