Özyiğit: “Özgürgün, Cumhurbaşkanı nezdinde tüm halktan özür dilemeli”

Özyiğit: “Özgürgün, Cumhurbaşkanı nezdinde tüm halktan özür dilemeli”

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya yönelik söylemleri nedeniyle, Cumhurbaşkanı nezdinde tüm toplumdan özür dilemesi gerektiğini belirtti.
Özyiğit, Kıbrıs Türk Halkı’nın %60 oyuyla seçilen ve yolunu halkla birlikte yürüyen Cumhurbaşkanı Akıncı’ya yönelik hakarete varan söylemlerin, Özgürgün’ün oturduğu makama yakışmadığı gibi, halka karşı yapılmış bir saygısızlık olduğunu da vurguladı.

Özyiğit, müzakere masasında topluma verdiği sözler doğrultusunda her iki toplumun eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşayacağı adil ve kalıcı bir çözüm için uğraş veren Akıncı’yı ‘çözüm dilenmekle’ suçlayacağına, Özgürgün önce vatandaşlarına ettiği küfürlere, sildirdiği park cezalarına, ‘evet efendimci’ tavrına, koltukta kalmak için yaptığı işlere baksın. Önce gözündeki merteği görsün, sonra başkalarına söylemde bulunsun” dedi.

TDP Başkanı Özyiğit, yaptığı açıklama ile Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya yönelik söylemlerini değerlendirdi. Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle yeniden başlayan müzakerelerde Ağustos ayı ile Eylül ayında yapılacak toplam 7 görüşmenin gelecek açısından belirleyici olacağını belirten Özyiğit, bu kritik dönemeç öncesinde çözüm olasılığının bile bazı çevreleri rahatsız ettiğini, bunların başında da Hüseyin Özgürgün’ün geldiğine dikkat çekti.

Görüşme tutanaklarının Meclis’e gönderildiğini, Cumhurbaşkanlığında da her hafta bilgilendirme toplantısı yapıldığını anımsatan Özyiğit, “Sn Özgürgün ya tutanakları okumuyor, ya da okuduğunu anlamıyor. Üstelik Cumhurbaşkanlığındaki görüşmelerde çekincelerini dile getirmek biryana, hükümet olarak müzakerelere destek verdiklerini söylüyor. Bu gerçekler ortada iken, Sn. Cumhurbaşkanına çirkin ve hakarete varan söylemlerde bulunması, Özgürgün’ün hem siyaset anlayışını, hem de vizyonsuzluğunu ortaya koymaktadır. Oturduğu makamın ağırlığının farkında olmayan Özgürgün’ün bu tür söylemleri alışkanlık haline getirmesi en başta kendisi için üzüntü vericidir” dedi. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın müzakereleri toplumun kendisine verdiği yetki doğrultusunda, Eroğlu tarafından imzalanan, dönemin TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu huzurunda UBP tarafından da onay verilen 11 Şubat Ortak belgesi temelinde yürüttüğüne dikkat çeken Özyiğit, “Sen bir yandan belgeye onay vereceksin, diğer yandan da bu temelde müzakere yürütülmesine karşı çıkacaksın, bu en basit tanımı ile siyasi ikiyüzlülüktür” ifadelerini kullandı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 × one =

Özyiğit: “Özgürgün, Cumhurbaşkanı nezdinde tüm halktan özür dilemeli”[sharebuttonsc]