Özyiğit: “Nevruz, barış, dostluk ve kardeşliğin simgesidir”

Özyiğit: “Nevruz, barış, dostluk ve kardeşliğin simgesidir”

23.03.2016

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Nevruz’un baharın gelişi, doğanın uyanışının yanısıra, barış, dostluk, kardeşlik kutlaması olduğunu belirterek, barış ve kardeşlik mesajlarının verildiği bir ortamda, tam tersine ‘teröre destek verildi’ denmesinin art niyetli bir söylem olduğunu ifade etti.
Terörün en çok barış ve demokrasiden korktuğuna dikkat çeken Özyiğit, el ele kol kola tutuşarak barış ve dostluk mesajların verildiği bir etkinliğin terörle bir tutulmasının anlamsızlığına vurgu yaptı.

Özyiğit, başta Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı olmak üzere, Nevruz Kutlamalarına katılan siyasilere yönelik başlatılan karalama kampanyasının esas amaçlarından birinin de çözüm sürecini olumsuz etkilemeye yönelik olduğunu belirtti.

Terörün her türlüsüne kendilerinin de karşı olduklarını, nevruzun tek bir etnik kökene dayanan bir gün değil, birçok medeniyetin kutladığı bir gün olduğunu belirten Özyiğit, nevruz kutlamalarına katılmak ile teröre destek vermenin eş tutulmasını kesinlikle doğru bulmadıklarını, nevruz kutlamalarına yıllardır katılım gösterildiğini, ancak ne hikmetse bu yıl olayın farklı boyutlara çekilmeye çalışıldığını kaydetti.

Kıbrıs’ta ve dünyada barışa, dostluğa kardeşliğe inandıklarını ve bu uğurda mücadele verdiklerini ifade eden Özyiğit, “Bizler başta Kıbrıs olmak üzere kardeşçe, barış içinde yaşamak istiyoruz. İnsanlığın, teröre, çatışmaya, şiddete değil, barış içinde kardeşçe yaşamaya ihtiyacı vardır” dedi.

Yıllardır ısrarla ve kararlılıkla köken, renk, cinsiyet, dil, din ayrımcılığı yapmadan, barışı ve kardeşliği savunduklarını, bunu yaparken de teröre prim vermediklerini belirten Özyiğit, “Bizler Kıbrıs’ta da Türkiye’de de barışı, demokrasiyi, halkların kardeşliğini savunmaktayız. Nevruz’a katılımla ilgili çıkarılan yaygaranın da çözüm süreçlerine darbe vurma amacı taşıdığına inanmaktayız. Kıbrıs Türk halkının bu tür anlayışlara prim vermediği artık anlaşılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × one =

Özyiğit: “Nevruz, barış, dostluk ve kardeşliğin simgesidir”[sharebuttonsc]