Özyiğit: “Müzakere süreci yoğunlaştırılmış bir döneme girmeli”

Özyiğit: “Müzakere süreci yoğunlaştırılmış bir döneme girmeli”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Güney’de 22 Mayıs Pazar Günü yapılacak seçimlerin ardından, Haziran ayında ivme kazanması beklenen müzakere sürecinin yoğunlaştırılmış bir şekilde devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Bugüne kadar yapılan görüşmelerde ele alınmayan konu kalmadığını, son olarak da müzakerecilere “ele alınan konularla ilgili durum tespiti yapılması” görevi verildiğini anımsatan Özyiğit, söz konusu tespitler de dikkate alınarak, tarafların yoğunlaştırılmış müzakere süreci üzerinde uzlaşıya vararak yeni bir sürece başlamaları gerektiğini kaydetti. Yoğunlaştırılmış müzakere sürecinden kaçınılmaması gerektiğini belirten Özyiğit, “Bu sürece Sn. Akıncı’nın beşli görüşme önerisi de dahil edilebilir. Yoğunlaştırılmış müzakereler Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde sonuç alınıncaya kadar sürmeli ve süreç daha fazla uzatılmamalıdır. Papalık seçiminde izlenen yol da önemli bir seçenektir” diye konuştu.

“Saldırılar cezasız kalmamalı”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, geçtiğimiz günlerde bazı Rum fanatikler tarafından Kıbrıslı Türklere yapılan saldırıya da değindiği açıklamasında,saldırganların mutlaka cezalandırılması gerektiğini, suçun cezasız kalması halinde devamının gelebileceği uyarısında bulundu.

Bu tür saldırıların tüm Rum toplumuna mal edilmemesi gerektiğinin altını çizen Özyiğit, “Bu tür ırkçı davranışların arkasındaki siyasi güç olan ELAM’ın yapılan son anketlere göre seçim barajını aşacak desteğe sahip olmadığı ortaya çıkmıştır. Bunun yanısıra yine anketlere göre Pazar Günü yapılacak seçimlerde toplamda %60’larda desteğe sahip olan DİSY ile AKEL’in çözüm yönünde adımlar atarak müzakere sürecine destek verdikleri de unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı. Özyiğit, Kıbrıs’ta çözüm ve barış istencini dinamitlemeye yönelik bu tür saldırılar karşısında soğukkanlı ve sağduyulu davranarak, barış kültürünün yaygınlaştırılması çabalarının kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × three =

Özyiğit: “Müzakere süreci yoğunlaştırılmış bir döneme girmeli”[sharebuttonsc]