Özyiğit: “LTB’nin uluslar arası tanınmışlığı göz ardı edilemez”

Özyiğit: “LTB’nin uluslar arası tanınmışlığı göz ardı edilemez”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Avrupa Birliği (AB) Bölgesel Politikalar Sorumlusu Corina Cretu’nun Lefkoşa’nın iki belediyesi arasında eşitsizlik yaratmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Lefkoşa’nın her iki tarafında temas ve incelemelerde bulunacak olan Cretu’nun ziyaretiyle ilgili olarak Komisyon’un Kıbrıs Temsilciliği’nin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Güney Lefkoşa ziyaretine Lefkoşa Belediye Başkanı’nın eşlik edeceği belirtilirken, Kuzey’deki ziyarete ise Bay Mehmet Harmancı’nın eşlik edeceğinin yazıldığını belirten Özyiğit, 1958 yılında kurulan, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasının 173. maddesinde de belirtildiği gibi uluslar arası tanınmışlığı tescil edilen, ayrıca bu özelliği ile yıllarca çeşitli uluslararası platformlarda temsil edilen Lefkoşa Türk Belediyesi’nin göz ardı edilmesinin doğru bir tavır olmadığını kaydetti.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı’nın bu eşitsizlik karşısında gösterdiği tepkiyi de olumlu bulduklarını belirten Özyiğit, “Kimse uluslar arası tanınmışlığı olan kurumlarımızı göz ardı edemez, etmemeli. Üstelik yıllardır uluslar arası tanınmışlığı olan, dünyanın çeşitli ülkelerinde bu sıfatı ile yıllarca temsil edilen LTB’nin göz ardı edilmesine karşı sessiz kalınması asla beklenmemelidir” dedi.

Özyiğit, Kıbrıs’ta toplum liderlerinin siyasi eşitliğe dayalı bir çözüm için yoğun bir müzakere yürüttüğü, AB başta olmak üzere, uluslar arası kurumların bu sürece destek verdikleri bir dönemde bu olayın gerçekleşmesinin üzücü olduğunu belirtti.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen + three =

Özyiğit: “LTB’nin uluslar arası tanınmışlığı göz ardı edilemez”[sharebuttonsc]