Özyiğit: “Kooperatiflere atananların ne ayrıcalığı var?

Özyiğit: “Kooperatiflere atananların ne ayrıcalığı var?

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kooperatiflerdeki siyasi işgali onaylamadıkları gibi, Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kuruluna atanan kişilere maaş bağlanması yönündeki kararı da şiddetle protesto ettiklerini belirtti. Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kuruluna son atanan kişilere maaş bağlanması yönünde bir tavsiye kararı alındığını, konuyla ilgili son kararın Kooperatif Mukayyitliği tarafından verileceğini belirten Özyiğit, yürürlükteki mevzuat uyarınca, bugüne kadar Yönetim Kurullarına atanan kişilere sembolik bir rakamın ödendiğini anımsattı ve niye ayrıcalık yapılmaya çalışıldığını sordu. Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanı’nın konuyla ilgili açıklamasında ‘Kooperatifte görevlendirilen kişilerin ciddi bir sorumluluğu var, bu nedenle bunun bir karşılığı olmalı’ yönünde görüş belirttiğine dikkat çeken Özyiğit, “Bugüne kadar bu görevde bulunan kişilerin ciddi sorumluluğu yok muydu, ayrıca diğer görevlere atanan kişilerin de ciddi sorumluluğu yok mu” ifadelerini kullandı.

“Kooperatifler 32 yıldır siyasi işgal altında”
1984 yılında Kooperatif Merkez Bankası’nın seçilmiş yöneticilerinin ‘yolsuzluk ve usulsüzlük’ iddiasıyla görevden alındığını, ancak geçen 32 yıllık sürede konuyla ilgili hiçbir araştırma ve hukuki takibatın yapılmadığını anımsatan Özyiğit, o tarihten itibaren çiftçinin, hayvancının, üreticinin, işçinin, memurun, esnafın, zanaatkarın sahibi olduğu Kooperatiflerin siyasi işgal altında tutulduğunu belirtti. Özyiğit, gelmiş geçmiş hükümetlerin de defalarca söz vermelerine rağmen, işgali sona erdirmediklerini kaydetti. Geçen zaman içinde Kooperatif Merkez Bankasına bağlı iştiraklerin çoğunun kapatıldığını ya da devredildiğini, bunlara son olarak da, yerine alınan izinlere uygun olmayan otel yapılan ZEYKO’nun eklendiğini kaydeden Özyiğit, 3 Milyon’luk soygun olayı ile ilgili şaibelerin halen geçerliliğini koruduğunu, İngiltere’deki binanın değerinin çok altında devredildiği yönünde ciddi iddiaların olduğunu ifade etti.

Kıbrıslı Türklerin geçmişte varoluş mücadelesi verdiği en zorlu dönemlerde, en küçük köyde dahi var olan kooperatif bakkaliyeleri ve kredi kooperatifleri sayesinde ayakta kaldığını, dişini, tırnağını toprağa geçirerek bu toprakları vatan yapmasını bildiğini anımsatan Özyiğit, “Günümüzde ise ‘siyaset kurumu’ kooperatifleri işgal ederek üreticilerimizi, aracılara, tefecilere muhtaç etmiştir” ifadelerini kullandı. TDP olarak yıllardan beridir kooperatiflerdeki siyasi işgalin sona erdirilmesi gerektiğini ısrarla vurguladıklarını anımsatan Özyiğit, göreve geldiklerinde ilk yapacakları icraatlardan birinin kooperatiflerdeki siyasi işgali sonlandırmak olacağını açıkladı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × three =

Özyiğit: “Kooperatiflere atananların ne ayrıcalığı var?[sharebuttonsc]