Özyiğit: “Kıbrıslı Türkler, tüm süreçlerde devrede olmalı”

Özyiğit: “Kıbrıslı Türkler, tüm süreçlerde devrede olmalı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs Sorunu’nun çözümü bağlamında ve Kıbrıslı Türklerin geleceğini ilgilendiren tüm süreçlerde, Kıbrıslı Türklerin esas aktörlerden biri olmaları gerektiğini vurguladı. Kıbrıs’ta çözümü bulacak, onaylayacak ve yaşatacak olan taraflardan birinin Kıbrıslı Türkler olduğunu, bu nedenle Kıbrıslı Türklerin tüm süreçlerde devrede olması gerektiğini kaydeden Özyiğit, aksi bir durumda sürecin başarıya ulaşmasının mümkün olamayacağını ifade etti.

Yaşanan mülteci krizi nedeniyle, Türkiye ile AB arasında yeni gelişmelerin yaşandığını mülteci krizinde büyük sorumluluğu olan Avrupa ülkelerinin, daha fazla sorumluluk alması için TC’ye çeşitli sözler verdiğini anımsatan Özyiğit, bu çerçevede Türkiye’nin AB üyelik sürecinin önünü tıkayan bazı başlıkların açılmasının da gündeme geldiğini kaydetti.

Türkiye- AB ilişkilerinin, doğal olarak AB üyesi olan Kıbrıs Cumhuriyeti’ni de ilgilendirdiğini, Brüksel’deki zirve öncesinde, yaşanan tıkanıklıkların aşılması için bazı görüşmelerin olduğunu, bu görüşmeler çerçevesinde TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiades’in de biraraya geldiğini belirten Özyiğit, “Sn. Davutoğlu’nun Sn. Anastasiades ile görüşmesi normal karşılanmalıdır. Burada normal olmayan durum, Kıbrıs Türk tarafının görüşmeden haberdar edilmemesidir. Kıbrıslı Türkler, kendilerini ilgilendiren tüm süreçlerden haberdar olmalı, hatta süreçlerde yer almalı” dedi.

Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte Kıbrıs Sorunu’ndaki olumsuz havanın dağılarak müzakerelerin yeniden başladığını, Akıncı ve ekibinin11 Şubat Ortak metni temelindeki müzakere sürecini olumlu bir şekilde yürüttüğünü, sürecin özünün de bu olduğunu, Akıncı’nın çözüm yönündeki samimi ve kararlı duruşunun aynı zamanda BM, AB başta olmak üzere, birçok Avrupa ülkesi temsilcisi tarafından takdirle karşılanarak dile getirildiğini anımsatan Özyiğit, Sn. Akıncı liderliğindeki Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Sorunu’nun çözümünde esas aktörlerden biri oldukları müzakere masasında somutlaşmışken, bu yöndeki düşünceler pekişirken, sürece ve Kıbrıslı Türklere zarar verecek her türlü unsurdan kaçınmak gerektiğini vurguladı. Kıbrıs Rum liderliğinin öteden beri Kıbrıslı Türkler yerine TC’li yetkililerle muhatap alma gayreti içinde olduklarını, buna en başta karşı çıkması gerekenin de TC’li yetkililer olduğunu belirten Özyiğit, “Kıbrıs’la ilgili konularda baş aktörlerden biri de Kıbrıslı Türkler ve seçilmiş liderleridir. Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili dış politikası da bu bağlamda değerlendirilmelidir” dedi.

Özyiğit, Türkiye’nin limanlarını Kıbrıs Cumhuriyetine açmasına karşılık AB üyeliği önündeki vetoların kaldırılması tartışmaları çerçevesinde, Maraş’ın yasal sahiplerine devrine karşılık, Ercan Havaalanı’nın direkt uçuşlara açılması, Mağusa Limanı’nın doğrudan ticarete açılmasının da tartışılması gerektiğini ifade etti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

10 + 11 =

Özyiğit: “Kıbrıslı Türkler, tüm süreçlerde devrede olmalı”[sharebuttonsc]