Özyiğit: “Kıb Tek Bilinçli Bir Şekilde İtibarsızlaştırılmaya Çalışılıyor”

Özyiğit: “Kıb Tek Bilinçli Bir Şekilde İtibarsızlaştırılmaya Çalışılıyor”

Genel Başkan Cemal Özyiğit, Genel Sekreter Asım İdris ile MYK üyesi Safiye Özaltıner’den oluşan TDP heyeti bugün Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nı (EL-SEN) ziyaret etti. Görüşmede, bağışlanan elektrik borçları, elektrik fiyatlarına yapılan okkalı zamlar ve sınavsız-münhalsiz yapılan istihdamlar başta olmak üzere, gündemdeki konulara yönelik değerlendirmelerde bulunuldu.

-Umut Öksüzoğlu-
El-Sen Başkanı Umut Öksüzoğlu, Kıb-Tek’in ülkenin en ciddi kurumlarından olduğunu dile getirerek, son zamanlarda Kıb-Tek’in iyi yönetilmediğini ve alınan kararlarla itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını söyledi. Kısa bir süre önce Cratos otelin 9 milyon TL civarındaki elektrik borcunun bağışlandığını anımsatan Öksüzoğlu, Kıb-Tek’in kimler tarafından zarara uğratıldığının açıklanması için sayıştaya başvurduklarını ve önümüzdeki günlerde de ombudsmana başvuracaklarını söyledi.

Öksüzoğlu, Kıb-Tek’in 2-3 kişinin iki dudağının arasından çıkan kararlarla idare edildiğini belirterek, 19 Ağustos’ta Teknecik’te meydana gelen arızanın hala giderilmediğini anımsattı. Kıb-Tek’in iyi idare edilmemesinin sorumlularının atama yapanlar olduğunu kaydeden Öksüzoğlu, elektriğe son yapılan zammı engellemek için de farklı açıklamalar yaptıklarını, hatta geri alınsın çağrısında bulunduklarını ancak seslerini kimseye duyuramadıklarını kaydetti.

“Kabloyla elektrik gelecek, elektrik ucuzlayacak” söylemlerini de eleştiren Özksüzoğlu, su için de aynı söylemlerin yapıldığını ancak günün sonunda vatandaşların suyu öncesinden çok daha pahalıya almak zorunda bırakıldığını ifade etti. Öksüzoğlu, Kıb-Tek’in en kısa zamanda özerk bir yapıya kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

-Cemal Özyiğit-
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, soğuk kış günlerinde halkın ısınmak ve aydınlanmak için en çok ihtiyaç duyduğu elektriğe yüzde yüz zam yapılmasını eleştirerek, elektrikle ilgili atılan çoğu adımın Kıb-tek’i itibarsızlaştırmak için yapıldığına dikkat çekti. “Amaç kurumu peşkeş çekebilmenin yolunu açmak, yapılan uygulamalar yanlış değil bilinçli” diye konuşan Özyiğit, “keyfi ve usulsüz uygulamaların ‘imzacı hükümet’in kurumu devretmesinin önünü açmayı amaçladığını” söyledi.

Özyiğit, enerji konusunda TC ile imzalanan protokolün bir çerçeve anlaşması olduğunu, içerik bulunmadığını belirterek, su konusunda yaşananları hatırlattı ve birkaç ay sonra suyun özel şirkete devrinin konuşulacağı uyarısında bulundu. Özyiğit, Cratos otele 9 Milyon TL’lik elektrik borcunun silinmesini “vatana ihanet” olarak nitelendirdi.

Özyiğit, bu haksızlıklara sebep olanların gitmesi ve haklarında işlem başlatılması gerektiğini belirterek, “kurumları batıran peşkeş çekmek için uğraşanlardan hesap sorulması gerektiğini vurguladı. Elektrik kurumunun özerk bir yapıya kavuşturulması gerektiğini kaydeden bu yöndeki mücadelelerinin süreceğini de vurguladı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × 3 =

Özyiğit: “Kıb Tek Bilinçli Bir Şekilde İtibarsızlaştırılmaya Çalışılıyor”[sharebuttonsc]