Özyiğit, Kamu Sen heyetini kabul etti

Özyiğit, Kamu Sen heyetini kabul etti

Özyiğit: “Hemşire ve ebelerle ilgili Yasa Tasarısını destekleyeceğiz”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kamu-Sen heyetini kabul etti. TDP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş kabulde yaptığı konuşmada, sendikanın 41. Kuruluş yıl dönümünü ve Dünya Hemşireler Gününü birlikte kutladıklarını belirterek, ülkedeki ebe ve hemşirelerin sistemden kaynaklanan bozukluklar, personel yetersizliği gibi nedenlerle karşı karşıya kaldıkları ağır şartlara dikkat çekmek istediklerini söyledi.

Özellikle vardiya çalışan hemşirelerin ek mesai çalışmak zorunda kaldıklarını ve bu hemşirelerin vardiya çalışmamak için sağlık ocaklarında ve polikliniklerde görev yapmanın yollarını aradığını anlatan Özkardaş, kadroları Temel Sağlık olup da hastanelerde vardiya çalıştırılan bazı hemşirelerin de kadro görevlerine dönmek için Kamu Hizmeti Komisyonu ve mahkemelere başvurduğunu ifade etti.

Özkardaş, normalle vardiya çalışan arasında farklılıklar olması, vardiya hizmetlerinin cazip hale getirilmesi ve hemşirelerin de doktorlar gibi meslek ödeneği alması gerektiğini kaydederek, bu sıkıntılar giderilmezse sağlıkta kaosun kaçınılmaz olduğunu söyledi. Bu sorunları giderebilmek amacıyla Kamu-Sen’in yasa taslağı hazırladığı hazırlayıp Meclis Başkanı’na ilettiğini belirten Özkardaş, bu konuda TDP’den destek talebinde bulundu.

-CEMAL ÖZYİĞİT-
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kamu-Sen’in 41. Yılını kutlayarak, hemşireler ve engelliler haftası nedeniyle de sorunlara dikkat çekilmesini takdirle karşıladıklarını söyledi. Özyiğit, hemşireler ve ebelerle ilgili hazırlanan yasa tasarısının kendileri için çok önemli olduğuna işaret ederek, “Meclis Başkanı bu tasarıyı hükümet üzerinden meclise sunarsa sonuna kadar destek olacağız, sunmazsa da TDP olarak meclise sunulması için aracı olmaya hazırız” dedi.

Vardiya çalışan kişilerin yaşadıklarından ve genel anlamda sağlıkta çalışanlarının yaşadığı zorluklardan haberdar olduklarını belirten Özyiğit, “anayasaya göre sosyal devlet kavramı bulunan devletimiz eğitim ve sağlıktan elini eteğini çekti tamamen özele devretti” diye konuştu.

Kıbrıs sorununun kendileri için her zaman en can alıcı konu olduğunu ifade eden Özyiğit, Cumhurbaşkanı’na ve ekibine destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Özyiğit, 22 Mayıs’ta Güney’de gerçekleşecek seçimlerin ardından konunun yeni bir ivme kazanacağını belirtti.

Hükümetin gerçekleştirme ihtimali olan özelleştirmelere de karşı olduklarını yineleyen Özyiğit, özerk yönetimlerle federal Kıbrıs’a ayakta durabilen kurumlarla gidebilmenin önemine işaret etti. Özyiğit, güç birliğine ihtiyaç olduğunu bu nedenle de bir dizi ziyaret başlattıklarını anlatarak, örgütlü toplumun sosyal devletin olmazsa olmazı olduğunu vurguladı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ten + 9 =

Özyiğit, Kamu Sen heyetini kabul etti[sharebuttonsc]