Özyiğit: “İşgücü Anlaşması, işsizliği artıracak, gençleri göçe zorlayacak”

Özyiğit: “İşgücü Anlaşması, işsizliği artıracak, gençleri göçe zorlayacak”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner’in ilgili yasada yapmayı taahhüt ettiği değişiklikler yapılmadan, önceki gün Meclis’ten oyçokluğu ile geçen İşgücü Anlaşması’nın yürürlüğe girmemesi gerektiğini kaydetti. Bakan Saner’in Yabancıların Çalışma İzinleri Yasası’nda yapılacak değişiklikle Türkiye’den işçi getirmenin ön izin uygulamasının garanti altına alınacağına yönelik söz verdiğini anımsatan Özyiğit, yasanın bu değişikliklerin ardından yürürlüğe girmesi gerektiğini, aksi takdirde birçok ciddi sıkıntının da beraberinde geleceğini kaydetti.

Özyiğit, ,ilgili Yasada Bakan Saner’in verdiği taahhüt doğrultusunda değişiklik yapılmadan anlaşmanın yürürlüğe girmesi, yani, işverenin buradaki herhangi bir kuruma danışmadan, ya da aranan nitelikte kişinin ülkede olup olmadığına bakmadan doğrudan Türkiye’deki iş bulma kurumu ve/veya Özel Kuruma başvurarak işçi getirmesi halinde çalışma yaşamında çok ciddi sıkıntıların oluşacağı, ülkedeki işsizliğin ve kayıt dışılığın artacağı, kölelik koşullarının daha da ağırlaşacağı uyarısında bulundu. Ülke gençlerinin geleceğinden çalacak ve göçe neden olacak olan bu anlaşmanın büyük bir hata olduğunu kaydeden Özyiğit, bunu onaylamanın bir anlamda hükümetin geleceğe yönelik planlamasının olmadığının da göstergesi olduğunu vurguladı.

Ülkede binlerce kayıtlı işsiz bulunduğu, işsizliğin de giderek arttığı bir ortamda bunu daha artıracak her türlü karar ve uygulamadan imtina edilmesi gerektiğini belirten Özyiğit, anlaşmanın ayrıca gençlerin adadan göç etmelerine neden olabileceği gibi, ekonominin açık vermesine de neden olacağını ifade etti. Meclis’ten geçen anlaşmanın Çalışma Dairesi ile ilgili diğer kurumları by pass ettiğini belirten Özyiğit, temel hedef ülkedeki işsiz sayısını azaltmak olması gerekirken, işsizliği daha da tetikleyecek bir anlaşmaya onay verilmesinin kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Ülkede ara eleman konusunda sıkıntı yaşandığının bir gerçek olduğunu, ancak ihtiyaç duyulan alanlarda eleman yoksa dışarıdan getirilmesi gerektiğini belirten Özyiğit, “Bunun yolu da buradaki daireden bilgi almaktan geçer. Aksi takdirde hem herkesin hemfikir olduğu ‘ara eleman yetiştirelim’ fikri havada kalır, hem de yetiştirdiklerimiz de işsiz kalır” dedi. Özyiğit ayrıca, ara eleman yetiştirmek üzere gerekli adımları atmadan, Devlet Planlama Örgütü doğru verilerle doğru planlama yapmadan ve geleceğe yönelik kendi vatandaşlarımızın yetiştirilerek iş hayatına atılmalarını sağlayacak planlamalar yapılmadan bu anlaşmanın yürürlüğe girmesinin doğru bir adım olmayacağını kaydetti. Bakan Ersan Saner’in verdiği söz doğrultusunda ilgili yasada gereken değişiklikleri yapması gerektiğini, yapılacak değişiklikle birlikte de dışarıdan işçi getirme şartının Çalışma Dairesi’nden alınacak belgeye dayandırılması gerektiğini belirten Özyiğit, anlaşmadan kaynaklanacak olası sıkıntıların ancak bu şekilde önlenebileceğini vurguladı.

Özyiğit, “Bize göre bu anlaşmanın Meclis’ten geçirilmesi bir hataydı. Bu hataya yeni bir yenisi eklenmemeli, ilgili yasada gerekli değişiklikler yapılmadan anlaşma yürürlüğe girmemelidir. Hataya bir hata daha eklenmemelidir” ifadelerini kullandı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

19 − 15 =

Özyiğit: “İşgücü Anlaşması, işsizliği artıracak, gençleri göçe zorlayacak”[sharebuttonsc]