Özyiğit: “Hükümetin iş bilmezliğinin, yapamadıklarının bedelini maalesef çocuklarımız ödemekte”

Özyiğit: “Hükümetin iş bilmezliğinin, yapamadıklarının bedelini maalesef çocuklarımız ödemekte”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Hükümet ile Eğitim Bakanlığı’nın sorumluluğunu yerine getirmemesi ve yapması gerekenleri zamanında yapmaması nedeniyle yeni eğitim yılının sorunlarla başlayacağını vurguladı. Yapılan tüm uyarı ve önerilere rağmen okullarda tadilatların tamamlanmadığını, öğretmen, müdür, müdür muavini atamalarının da yapılmadığını belirten Özyiğit, “Bu nasıl bir sorumsuzluktur anlamak mümkün değil, yetkili makamların sorumsuzluğunun faturasını maalesef yine çocuklarımız ödemek zorunda kalacak” dedi.

Eğitim Sistemi’nin yıllardır göreve gelen her hükümet ve Bakana göre değiştiğini, başta Öğretmen Sendikaları olmak üzere ilgili örgütlerle uzlaşılmadan atılan adımlar nedeniyle eğitimde sürekli kaos yaşandığını kaydeden Özyiğit, bu kaotik durumun şimdiki UBP-DP Hükümeti döneminde de süreceğinin açıkça belli olduğunu kaydetti.

Uyarı ve önerileri kaale almayan Eğitim Bakanlığı’nın yine bildiğini okuması nedeniyle yeni eğitim yılının da yine grevlerle başlayabileceğini kaydeden Özyiğit, yaşanan bu süreçlerden eğitimin olumsuz etkilendiğini, bunun da eğitim kalitesinin düşmesine, güvensizlik oluşmasına neden olduğunu kaydetti ve “Bu sürecin tek kaybedeni maalesef yine öğrencilerimiz olacaktır” ifadelerini kullandı.

Öğretmenler Yasası’nın amir hükmüne rağmen yeni akademik takvim ve çalışma saatleri konusunda bakanlığın sendika ile istişarede bulunulmadığının bizzat öğretmen sendikaları tarafından açıklandığına dikkat çeken Özyiğit, “Öyle anlaşılıyor ki hükümet geçtiğimiz yıl özellikle öğrencilerin ulaşımı başta olmak üzere birçok mağduriyet yaratan ileri saat uygulamasına devam etmeyi bir seçenek olarak görmektedir. Bu yanlıştan biran önce geri dönülmeli ve dünyayla birlikte Ekim ayı sonunda saatler geri çekilmeli, düzenleme de ilgili örgütlerle istişare edilerek yapılmalıdır. Hükümete çağrımız geçtiğimiz yılki hatalı kararı bir daha tekrarlamaması yönündedir” ifadelerini kullandı

“Yeterli veri yok”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Bakanlık ile Hükümetlerin plansızlık ve öngörüsüzlüğü nedeniyle, Yüksek Öğretimde de sorunların yaşanabileceği konusunda sürekli uyarılarda bulunmalarına rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığını kaydetti. Devlet Planlama Örgütü verilerinin de yetersiz kaldığını, hangi alanlarda ve ne oranda yetişmiş elemanlara ihtiyacı olduğunun belli olmadığını, bundan dolayı pek çok alanda ülke gereksinimlerinin çok üstünde mezunlar verildiğini belirten Özyiğit, bu mezunların büyük bir kısmının başka alanlarda çalışmak zorunda kaldığını, bir kısmının da ülkeden göç ettiğini belirtti.

“Atatürk Öğretmen Akademisi’nin Özerk Yapısı Korunarak Geliştirilmeli”
Cemal Özyiğit, Kıbrıslı Türklerin varoluş kavgasında, barış, demokrasi ve insanca yaşam mücadelesinde daima en ön saflarda yer alan ilkokul öğretmenlerini yetiştiren Atatürk Öğretmen Akademisi’nin kapatılmasına, işlevinin düşürülmesine yönelik çalışmalardan da biran önce vazgeçilmesi çağrısında bulundu. Özyiğit, “Atatürk Öğretmen Akademisi’nin özerk yapısı korunarak geliştirilmelidir, yapılması gereken budur” dedi.

“Ciddi bir yara”
Yeni eğitim yılında da Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin sorun olarak gündemdeki yerini koruduğunu belirten Özyiğit, birçok devlet okulu ciddi sorunlarla boğuşurken, bu okulun varlığının bilinçli bir şekilde geliştirildiğini vurguladı. Özyiğit, “Hala Sultan İlahiyat Koleji eğitim sistemimizde büyük bir yaradır. Bunu görmezden gelen ve ısrarla sessiz kalan eğitim bakanlığı ile hükümeti göreve çağırırız” ifadelerini kullandı.

“Devlet politikası şart”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, eğitimde bugüne kadar süregelen yap-boz şeklindeki anlayışlar ile uzun vadeli planlama yerine günübirlik karar ve uygulamalarla durumu idare etme anlayışına artık son vererek, uzlaşı ile devlet politikası oluşturmanın şart olduğunu vurguladı. Hükümeti ve Eğitim Bakanını bir an önce öğretmen sendikalarıyla işbirliği yapmaya ve eğitimdeki sorunları çözmeye davet eden Özyiğit, “Devletin öncelikli görevi devlet okullarındaki eğitim kalitesini yükseltmek ve yeniden çekim merkezi olmasını sağlamaktır” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five + six =

Özyiğit: “Hükümetin iş bilmezliğinin, yapamadıklarının bedelini maalesef çocuklarımız ödemekte”[sharebuttonsc]