Özyiğit: “Hükümet, Yenierenköy Belediyesi’nin durumuna daha fazla seyirci kalmamalı”

Özyiğit: “Hükümet, Yenierenköy Belediyesi’nin durumuna daha fazla seyirci kalmamalı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Yenierenköy Belediyesi’nde yaşanmakta olan sorunun hem bölge halkı, hem de çalışanların ciddi mağduriyet yaşamasına neden olduğunu belirterek, “Hükümet, Yenierenköy Belediyesi’nde yaşanmakta olan soruna daha fazla seyirci kalmamalı” dedi.

Genel Başkan Cemal Özyiğit, Milletvekili Hüseyin Angolemli, İskele İlçe Başkanı Cemaliye Soğancı, MYK üyesi Erkut Yılmabaşar ile TDP Yenierenköy örgüt üyelerinden oluşan bir heyet, Yenierenköy’de bölge halkı ve belediye çalışanları ile görüştü. Halk ile çalışanlardan bilgi alan ve sorunları dinleyen heyet, TDP’nin konuya ilişkin görüş ve düşüncelerini aktardı.

Yeni Erenköy Belediyesi’nin de tıpkı Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) gibi daha önceki Belediye Başkanlarının hukuksuz ve keyfi karar ve uygulamaları nedeniyle en temel görevlerini bile yerine getirememe ve batma noktasına geldiğini belirten Özyiğit, Lefkoşa’da göreve gelen Mehmet Harmancı ve ekibinin planlı ve özverili çalışmaları sayesinde LTB’nin ayağa kalktığını, bir yandan daha önceki dönemlerde yaratılan borçlar ödenirken, diğer yandan da temel görevlerinin yanı sıra, artık yatırım yapar noktaya geldiğini vurguladı.

Yenierenköy Belediyesi’nde ise 29 Haziran seçimlerinde görev değişikliği olmasına ve çalışmalara rağmen, geçmiş dönemden kaynaklanan ciddi sıkıntıların bir türlü aşılamadığını kaydeden Özyiğit, “Göreve yeni gelen başkan, o dönem görevde olan CTP’li hükümetin destek vermemesi nedeniyle görevinden istifa etmiş, ardından vekaleten göreve gelen mevcut başkanın çalışmalarına rağmen de sorun çözülememiş, hükümetin belediyeyi kaderine terk etmesi sonucu da en sonunda belediyenin kapısını kilit vurulmuştur” ifadelerini kullandı.

2013 seçimlerinin ardından göreve gelen CTP-DP, CTP-UBP ve son olarak da UBP-DP hükümetlerinin, günü kurtarmaya yönelik yaklaşım sergilemesi nedeniyle kalıcı çözümün bulunamadığı gibi, durumun daha da kötüleştiğini ve en sonunda Belediye’nin kapısına kilit vurulduğunu kaydeden Özyiğit, gelinen aşamada sorunun kalıcı çözümü için vakit kaybedilmeden adım atılması gerektiğini kaydetti.

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli’nin geçtiğimiz hafta konuyu meclisin gündemine taşıdığını, İçişleri veya Maliye Bakanı yerine Tarım Bakanı’nın söz alarak “bir hafta içinde sorunu çözeceklerini” söylediğini anımsatan Özyiğit, “Gelinen aşama gerçekten acı vericidir. Belediye’nin hizmet verdiği 12 yerleşim birimindeki 6 bin vatandaş ile 4 aydır maaş alamayan 120 çalışan mağdur durumdadır. Sorunun çözümü için hemen harekete geçilmelidir. Sıkıntıların aşılması adına TDP olarak bizler de her türlü yardıma hazırız” ifadelerini kullandı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fourteen − 3 =

Özyiğit: “Hükümet, Yenierenköy Belediyesi’nin durumuna daha fazla seyirci kalmamalı”[sharebuttonsc]