Özyiğit: “Hükümet üreticilerin sorununu çözecek adımları atmalıdır”

Özyiğit: “Hükümet üreticilerin sorununu çözecek adımları atmalıdır”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, UBP-DP Hükümeti’ni, verdiği sözleri tutarak, üreticilerin yaşadığı sorunların çözümü yönünde adım atarak, hem üreticilerin yaşadığı sorunları ortadan kaldırmaya, hem de sorunun çözülmemesi nedeniyle başkent Lefkoşa’da özellikle trafikte halkın yaşadığı mağduriyeti ortadan kaldırmaya çağırdı.

Üreticilerin sorunlarının ‘kaynak yok’ gerekçesiyle çözümlenmemesinin inandırıcı olmadığını belirten Özyiğit, kendi lüks yaşamları için para bulabilen, makam araçları alabilen hükümetin sıra üreticilere, sektörlerin yaşadığı sorunların çözümüne gelince bütçenin arkasına saklanmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile Milletvekili Hüseyin Angolemli, akaryakıt, arpa, süt ve su fiyatlarında düzenleme talebiyle dün Lefkoşa’da eylem başlatan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eylem yerini ziyaret ederek, destek belirtti.

Hayvancıya, çiftçiye yapılan her kuruş yardımın aslında topluma yapılmış olduğunu, üretici ne kadar uygun şartlarda üretim yaparsa, toplumun tüm kesimlerinin alabileceği uygun fiyattan ürünlerin yetiştirilebileceğini belirten Özyiğit, AB bütçesinin yarısının üreticilere ayrıldığına dikkat çekti.

Ürünlerin ucuzlatılması için başta mazot olmak üzere, girdilerin ucuzlatılması gerektiğini kaydeden Özyiğit, “Nitekim dünya bunu mazotu renklendirerek çözmüştür, Güney Kıbrıs’ta bu uygulama neticesinde üretici rahatlatılmıştır” dedi. Mazotun renklendirilmesi konusunun yıllardır gündemde olmasına rağmen, gereken adımların bir türlü atılmadığını anımsatan Özyiğit, bu konunun yasal bir statüye kavuşturulması gerektiğini ifade etti. Bu yapılması gerekirken, tam tersine mazota zam yapılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Özyiğit, hele de ekim mevsiminin başladığı bugünlerde mazota zam yapılmasını ekonomik akıldan yoksun olarak nitelendirdi ve yapılan zammın derhal geri alınmasını istedi.

Özyiğit, üreticiye, hayvancıya ihtiyacı olan arpanın da ivedilikle devlet tarafından sağlanması gerektiğini, üreticinin özel sektörün insafına bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 16 =

Özyiğit: “Hükümet üreticilerin sorununu çözecek adımları atmalıdır”[sharebuttonsc]