Özyiğit: “Hükümet, hukuksuzluk ve partizanlığa devam ediyor”

Özyiğit: “Hükümet, hukuksuzluk ve partizanlığa devam ediyor”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, UBP-DP Hükümeti’nin toplumdan kopuk, hukuksuz ve partizanca uygulamalarına devam ettiğini belirterek, toplumun hükümete yönelik tepkisinin çığ gibi büyüdüğüne dikkat çekti. Hükümetin, Girne 2. Bölge Emirnamesi, ihalesiz 2 Milyon’luk makam aracı alımı, Muhaceret ve Seyrüsefer Affı, İthal Ürünlere fon gibi kararlarının mahkemelik olduğunu, bu zihniyetin kamu arazilerinin devri ve vatandaşlık verilmesi konusunda da devam ettiğini belirten Özyiğit, birçok kararından geri adım atmak zorunda kalan hükümetin, son olarak vatandaşlık konusundaki kararından da geri adım attığını kaydetti.

Yasalara aykırı karar almaya devam eden hükümetin, diğer yandan da partizanca uygulamalara devam ettiğini belirten Özyiğit, bunun en son örneğinin de Kıb Tek’e sınavsız, münhalsiz 22 kişinin alınması olayında yaşandığını ifade etti. UBP-DP hükümetinin el altından tamamen partizanca geçici işçi adı altında 22 kişiyi istihdam ettiğini ve bu isimlerin parti merkezilerinde belirlendiğini kaydeden Özyiğit, ” UBP ile DP eski alışkanlıklarından vazgeçememiş olabilir, ancak toplum bu zihniyetlere destek olmaktan çoktan vazgeçmiştir” dedi. Özyiğit, Kıb Tek’e 22 kişiyi bir kalemde alabilen hükümetin, Girne Mahkemesinde yaşanan 1 kişilik odacı sorununu haftalardır çözmediğini kaydetti. KTAMS ve Kamu İş tarafından haklı olarak başlatılan grevin haftalardır sürmesine rağmen, hükümetin sorunu halen çözmediğini, bu nedenle de yüzlerce davanın ertelendiğini kaydeden Özyiğit, bu durumun mahkemelerde kaotik bir durum oluşmasına yol açtığı gibi, adaletin gecikmesine de neden olduğunu belirtti. Özyiğit, yaşananların, hükümetin önceliğinin toplumsal değil, partisel çıkarlar olduğunun somut göstergesi olduğuna dikkat çekti.

“Hükümet, toplumun iradesine ve hukuka saygılı olmalı”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, UBP-DP hükümetini toplumun iradesine ve hukuka saygılı olmaya davet etti. Özyiğit, hukuka rağmen icraat yapmakta direnen hükümetin, sıra vatandaşların, sektörlerin sorunlarını çözmeye gelince ortadan kaybolduğunu, eğitimden, sağlığa, üretim sektörüne kadar birçok alanda kaosun yaşandığını ifade etti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 − one =

Özyiğit: “Hükümet, hukuksuzluk ve partizanlığa devam ediyor”[sharebuttonsc]