Özyiğit: “Hükümet ‘Halk Düşmanlığı’ yapıyor”

Özyiğit: “Hükümet ‘Halk Düşmanlığı’ yapıyor”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, dünyada ham petrol fiyatlarının son 10 yılın en düşük seviyesine inmesine karşın, Kuzey Kıbrıs’ta elektrik fiyatlarında halen indirime gidilmediğini, akarkayıta yapılan üç kuruşluk indirimin ise olması gerekenin çok altında olduğunu kaydetti. Son iki yıllık dönemde petrol fiyatları yüzde 200 oranında düşerken, bu düşüşün elektrik ile akaryakıt fiyatlarına yansıtılmadığına dikkat çeken Özyiğit, bunun resmen ‘halk düşmanlığı’ olduğunu vurguladı.

CTP-UBP Hükümeti’nin dünyadaki ham petrol fiyatlarındaki gelişmelere göre, her 15 günde bir akaryakıt fiyatlarına, 3 ayda bir de elektrik fiyatlarına düzenleme yapma sözü verdiğini anımsatan Özyiğit, elektrik düzenlemesi ile ilgili sürenin yarın dolacak olmasına rağmen halen düzenleme yapılmadığını belirtti.

Akaryakıta yapılan düzenlemenin ise göstermelik olduğunu, petroldeki düşüşün fiyatlara yansıtılmadığını belirten Özyiğit, Türkiye’de son haftada 10 kuruşluk indirim yapılırken, KKKTC’de sadece 3 kuruşluk indirim yapılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Özyiğit, Dünyada ham petrol fiyatları düşmeden önce Türkiye’deki akaryakıt fiyatları ile KKTC’deki akaryakıt fiyatları arasında uçurum olduğunu, dünyada düşen ham petrol fiyatlarına paralel olarak, Türkiye’de peş peşe yapılan indirimlerle akaryakıtın litre fiyatının neredeyse KKTC’deki emsallerinin fiyatlarına yaklaştığını belirtti.
Tarım, sanayi ve ulaşıma kadar birçok sektörü etkileyen motorin fiyatlarında indirime gidilmemesinin de düşündürücü olduğunu belirten Özyiğit, hükümetin elde ettiği haksız kaynağı nerede kullandığını sordu.

Ham petrol fiyatlarının varilinin 115 dolar olduğu zaman, o dönemki UBP Hükümeti’nin elektriğe yaptığı %20’lik zammı eleştiren CTP’nin, 2013 yılında hükümet olur olmaz elektriğe %30 zam yaptığını anımsatan Özyiğit, petrolün varil fiyatının bugün 115 dolardan 30 doların altına inmesine rağmen gerekli indirimlerin yapılmamasının, hükümetin halkını düşünmediğinin göstergesi olduğunu da kaydetti.

Türk parasının yabancı paralar karşısında 2015 yılında %25 değer yitirmesi yanında, 4 yıldır yeterli maaş artışı alamayan çalışan ve emeklilerin ekonomik bakımdan çok zor durumda olduğunu, asgari ücretin yıllardır sefalet düzeyinden kurtarılamadığını söyleyen Özyiğit, açlık sınırının bugün için 2900 lira olduğuna dikkat çekerek, hayat pahalılığına direkt etkisi olan akaryakıt fiyatları ile elektrik fiyatlarında gerekli indirimlerin yapılması gerektiğini kaydetti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × 1 =

Özyiğit: “Hükümet ‘Halk Düşmanlığı’ yapıyor”[sharebuttonsc]