Özyiğit: “Hükümet Akaryakıt Zammı İle Topluma Bir Darbe Daha Vurdu”

Özyiğit: “Hükümet Akaryakıt Zammı İle Topluma Bir Darbe Daha Vurdu”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, dövizin Türk Lirası karşısında değer kaybettiği bir dönemde, akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasının topluma ekonomik anlamda vurulan büyük bir darbe olduğunu vurguladı. Özyiğit, “Akaryakıta yapılan zam, ekim sezonuna hazırlanan üreticilere büyük darbe vuracağı gibi, zincirleme zamlara da neden olacaktır. Ulaşımdan, gıdaya birçok ürün pahalı hale gelecek, zaten pahalı olan yaşam daha da pahalı hale gelecektir” dedi.

Petrolün varil fiyatının 100 doların üzerinde olduğu 2013 yılında KKTC’de kurşunsuz benzinin litre fiyatının 3.58 TL, 95 oktan benzinin ise 3.41 TL olduğunu, bugün itibarı ile Brent petrolün varil fiyatının 46 dolara gerilemesine rağmen kurşunsuz benzinin litre fiyatının 3.74, 95 oktan benzin fiyatının ise 3.48 olduğuna dikkat çeken Özyiğit, 3 yıllık dönemde petrol fiyatları %50 oranında gerilerken Kuzey Kıbrıs’ta akaryakıt fiyatlarının artmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti. Özyiğit, yetkili makamların bu durumu topluma izah etmeleri gerektiğini vurguladı. Özyiğit, “Siz bir yandan 2 Milyon TL’ye lüks makam araçları alacaksınız, diğer yandan da üstelik de dövizin düştüğü bir dönemde zincirleme zamlara neden olacak akaryakıta zam yapacaksınız, bu nasıl sosyal devlet anlayışıdır, bu nasıl toplumu düşünmektir” ifadelerini kullandı.

Akaryakıta yapılan okkalı zammın hem bütçe açıklarının kapatılmasına, hem de 1 Ocak 2017’de yürürlüğe gireceği açıklanan seyrüsefer harçları ile ilgili uygulamadan kaynaklanacak açıkları kapatmaya yönelik olduğunu belirten Özyiğit, vergi toplayamayan, alması gereken vergileri bağışlayan, kayıt dışılığı önleyemeyen UBP-DP Hükümeti’nin faturayı yine halka kestiğini belirtti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × one =

Özyiğit: “Hükümet Akaryakıt Zammı İle Topluma Bir Darbe Daha Vurdu”[sharebuttonsc]