Özyiğit: “Ercan’la ilgili bütünlüklü bir soruşturma başlatılmalı”

Özyiğit: “Ercan’la ilgili bütünlüklü bir soruşturma başlatılmalı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Ercan Havaalanı ile ilgili gelişen olaylar, alınan kararlar ve ortaya atılan rüşvet iddiaları ile ilgili derhal soruşturma başlatılması gerektiğini vurguladı.
Ercan Havaalanı ile ilgili sözleşmenin Bakanlar Kurulu kararı ile 4 yıl daha uzatıldığını belirten Özyiğit, Ercan Havaalanı ile ilgili yaşanan skandallar zincirine bir yenisinin daha eklendiğini vurguladı. Ercan Havaalanı’nın devredilmesi ile başlayan yanlışlar zincirinin, İhale Şartnamesi’nde imzalanan ve ana sözleşmede yer alan şirkete ait sorumlulukların ek sözleşmeyle ortadan kaldırılması ile devam ettiğini, şimdi de sözleşmenin 4 yıl daha uzatıldığını belirten Özyiğit, şirketin çok ciddi rakamlarla ifade edilen gelire 4 yıl daha ortak olacağını, başka deyişle devletin ciddi bir gelirden feragat etmiş olacağını belirtti.

Özyiğit, “Süre uzatılmasından bazı Bakanlar haberi olmadığını açıklarken, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu daha da ileri giderek, Ercan’ın ne mali, ne de inşaat anlamında sağlıklı bir denetime tabi olmadığını söylemektedir. Böylesi bir ortamda sözleşmenin 4 yıl daha uzatılması ile kime hizmet edilmektedir” dedi.

Diğer yandan Ercan’ın İşletmecisi Taşyapı Group’un sahibi Emrullah Turanlı’nın ise “Tahsin Ertuğruloğlu tehditle benden para istedi” yönünde ciddi bir iddiada bulunduğunu belirten Özyiğit, “Bu kadar şaibeli işlerin döndüğü, bu kadar ciddi iddiaların ortada dolaştığı bir dönemde yetkili makamlar artık devreye girmelidir. Ercan’la ilgili devleti zarara uğratan karar ve uygulamalar mercek altına alınarak inceleme yapılırken, adli makamlar da devreye girerek ortadaki iddiaları araştırmalıdır” ifadelerini kullandı.

Ertuğruloğlu’nun bugün söylediklerini TDP olarak daha işin başında ihale sürecinde söylediklerini, 2015 yılında da bu işin olmadığını vurguladıklarını ancak bu süreçte hükümette bulunan UBP, CTP ve DP’nin bu konuyla ilgili hiç bir şey yapmadıklarını belirten Özyiğit,”Maalesef, dün söylediklerimiz bugün kamuoyunun önünde deşifre oluyor. Bu ülkede özelleştirme, kişileri ihya etmek için araç olarak kullanılıyor, bakanların ise tüm çabası bu süreçlerde kendilerine pay çıkarmak. Dün hükümette tüm bu sürece onay veren ve sesiz kalan, fakat bugün istediğini elde edemeyenler bağırıyor. Hepiniz bu ülkeye, bu halka, gelecek nesillere ihanet içindesiniz” ifadelerini kullandı.

“Bakanlar Kurulu’nun böyle bir yetkisi var mı?”
İstanbul Havayollarının hangarla ilgili sözleşmenin fesh edilmesi nedeniyle açtığı ara emri davasının da dikkat çekici olduğunu belirten Özyiğit, İstanbul Havayolları ile Taşyapı şirketinin avukatının aynı kişi olduğunu, ara emrinin sürdüğü süre zarfında Taşyapı şirketinin arazi kendisine verilmediği gerekçesiyle devlete 93 milyon TL’lik dava açtığını, Bakanlar Kurulu’nun da davanın geri çekilmesi şartıyla sözleşmeyi 4 yıl daha uzattığını belirtti.
Özyiğit, “Bakanlar Kurulu hangi gerekçelerle sözleşmenin ihlal edildiğine karar vermiştir. Böyle bir karar verme yetkisi var mıdır, bazı Bakanların niye bu süre uzatımından haberi yok, bu karar niçin sözleşmenin uzatılmasına karşı olduğu bilinen Bakanın katılmadığı bir toplantıda alınıyor?” diye sordu. Özyiğit, Bakanlar Kurulu’nun bir üyesi olan Tahsin Ertuğruloğlu söz konusu şirketin ‘devleti hiçe saydığını’, ‘KKTC siyaseti, bürokrasisi cebimde’ dediğini anımsatırken, Bakanlar Kurulu’nun diğer üyelerinin aynı şirkete niye imtiyaz geçtiğinin, hangi gerekçelerle sürenin uzatıldığının kamuoyuna açıklanması gerektiğini kaydetti.

“UBP ve CTP Soruşturma Önergesinden niye kaçtı?”
TDP Başkanı Cemal Özyiğit, Ercan Havaalanı’nın devriyle başlayan sürecin soruşturulması için TDP olarak Meclis’te Soruşturma Komitesi kurulması önerisi yaptıklarını, ancak UBP, CTP ve DP’nin bundan ısrarla kaçtığını belirterek, “O dönem bu önerimize evet denseydi, bugün yaşananlar belki de yaşanmayacaktı” dedi.

“TDP mutlaka hesabını soracaktır”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Ercan Havaalanı’nın devriyle başlayan süreçte, yapılan yanlışlıkların, keyfi uygulamaların faturasını toplumun ödediğini, bu yönetim anlayışına dur denmediği sürece de maalesef ödemeye devam edeceğini kaydetti. Özyiğit, toplumu düşünmeyen, kendi siyasi geleceğini ön planda tutan bugünkü yönetim anlayışının artık sonunun geldiğini belirtti. Ercan’la ilgili konuların enine boyuna araştırılarak, soruşturulması gerektiğini, bu bilgi ve bulguların yargıya taşınarak, varsa suçluların cezalandırılması gerektiğini kaydeden Özyiğit, “Bugün birileri buna olanak tanımayabilir. Bizim dışımızdakiler ‘acaba ucu bize de dokunur mu’ endişesi ile olayların üzerine gitmekten çekinebilir. Ancak şu net olarak bilinsin ki, TDP bu işin peşini bırakmayacaktır. Yetkiyi elimize geçirdiğimiz anda gerekli girişimleri yaparak yapılanlar en ince detayına kadar incelenecek ve ne gerekiyorsa yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twenty − eighteen =

Özyiğit: “Ercan’la ilgili bütünlüklü bir soruşturma başlatılmalı”[sharebuttonsc]