Özyiğit: “Ekonomiye İlişkin Resmi Rakamlar İç Karartıcı”

Özyiğit: “Ekonomiye İlişkin Resmi Rakamlar İç Karartıcı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, açıklanan resmi rakamların, Kuzey Kıbrıs’ta toplumun günden güne fakirleştiğine, fakirleştikçe borçlandığına, ödenemeyen borçlar yüzünden de hem halkın, hem de finans kurumlarının zora girdiğine dikkat çekti. KKTC Merkez Bankası’nın verilerine göre, Temmuz 2016 sonuna kadar, 2015’in aynı dönemine göre, tahsili gecikmiş alacakların, yani batağa düşmüş borçların %15’den fazla arttığını belirten Özyiğit, rakamsal olarak 1 milyar TL’yi aşan donuk borçlar içerisinde, 290 Milyon TL ile bireysel krediler ve kredi kartı borçlarının başı çektiğini kaydetti. 1 Milyar TL’yi aşan donuk borçlara, karşılıksız çıkan çeklerden dolayı oluşan borçların dahil olmadığını belirten Özyiğit, “Bu durumun tek bir açıklaması vardır. Yıllardır kamu çalışanları ve emeklileri ile sigorta emeklileri ile asgari ücretli çalışanlara enflâsyon oranında zam yapılmamıştır. Reel gelirlerinde düşüş yaşayan çalışan ve emekliler zaruri harcamalarını karşılamak için borçlanmak zorunda bırakılmışlardır” ifadelerini kullandı.

Hükümetin yaptığı zamlar yanında, Türk Lirasının yabancı paralar karşısında sürekli değer kaybetmesinden dolayı, reel gelirlerinde düşüş yaşayan çalışan ve emeklilerin çareyi borçlanmakta bulduklarını belirten Cemal Özyiğit, bunun neticesinde de ödenemeyecek duruma gelen borçların, donuk borç durumuna düştüğünü, borç verenlerin de alacaklarını tahsil edemedikleri için yeni borç vermekte zorlandıklarını ifade etti. Özyiğit, finansal kurumlara borçlarını ödeyemeyecek duruma düşen kişilerin zaruri ihtiyaçları dışındaki tüketimlerini kısmak zorunda kaldıklarını, bunun neticesinde de küçük ve büyük esnafın da iş hacimlerinin düştüğünü ifade etti. Düşen iş hacimleriyle birlikte gelirleri de azalan esnafın finans kuruluşlarına olan borç yükümlülüklerini yerine getiremediğini, bazılarının ise kapanmak zorunda kaldığını kaydeden Özyiğit, kısır bir döngüye dönüşen bu durumun, tüm ekonomiyi sarmaladığına vurgu yaptı.

“Yapılması gereken…”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, içinde bulunulan durumda, yapılması gerekenin hükümetin lüks harcamaları başta bakanlar olmak üzere kısıtlaması, kamuda tasarrufa gitmesi, fazla mesailerle birlikte görev zararlarını azaltması, kayıt dışılığı önlemesi, batan bankalardan alacağını alması, bağış ve af getirmekten vazgeçmesi olduğunu belirtti.
Ekonominin canlanması için hayat pahalılığı üzerinden, çalışan ve tüm emeklilere maaş artışı yapılması, asgari ücretin de hayat pahalılığı endeksi üzerinde refah payı ile birlikte artırılması gerektiğini kaydeden Özyiğit, çalışan ve emeklilerin artan tüketimleri ile birlikte, devletin de başta KDV olmak üzere tüm gelirlerinde artışı olacağını kaydetti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

17 + three =

Özyiğit: “Ekonomiye İlişkin Resmi Rakamlar İç Karartıcı”[sharebuttonsc]