Özyiğit: “Bizim dönemimizde Özelde Sendikalaşma mutlaka sağlanacak”

Özyiğit: “Bizim dönemimizde Özelde Sendikalaşma mutlaka sağlanacak”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, iktidara gelmeleri halinde özel sektörde sendikalaşma için gerekli adımları atacaklarını kaydetti.

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ) heyeti bugün, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Başkanı Cemal Özyiğit’i ziyaret etti. Ziyarette, TDP Milletvekili Zeki Çeler ile TDP Gençlik Örgütü Eşbaşkanı Nalan Ersümer de hazır bulundu. Ziyarette konuşan HÜR-İŞ Genel Sekreteri Ali Yeltekin, hükümetin icraatlarını eleştirdi. Taşeron işçiliğin ülkedeki en önemli sorunlardan olduğunu ifade eden Yeltekin, devletin istihdam politikaları üretmesi gerektiğini kaydetti. Özel sektörde çalışan 92 bin kişinin 45-50 bin kadarının yabancı uyruklu olduğunu söyleyen Yeltekin, ülkede yeterli kalifiye eleman olan alanlarda yurt dışından işçi getirilmemesi gerektiğini dile getirdi.
Yeltekin özel sektörde sendikalaşmanın önemine de işaret ederek, bu çerçevede temaslara devam edeceklerini söyledi.

ÖZYİĞİT
TDP Başkanı Cemal Özyiğit de, sosyal demokrat bir partinin başkanı ve eski bir sendikacı olarak Hür-İş’in taleplerini çok iyi anladığını ifade etti. Çalışma yaşamını düzenlemenin önemine işaret eden Özyiğit, kamu sektöründe 2011 sonrası işe alınanlarla diğerleri arasında Göç Yasası ile birlikte ayrımcılık yaratıldığını, asgari ücretin de maalesef açlık sınırının altında olduğunu belirtti.

“Özelde sendikalaşma şart”
Özel sektörde sendikalaşmanın sağlanması için gerekli adımların atılması gerektiğini dile getiren Özyiğit, bu konuda Bağımsızlık Yolu ile birlikte hazırladıkları “İş Değişiklik Yasa Önerisi”ni Meclis’e sunduklarını hatırlattı. TDP olarak yapıcı eleştirilerin yanı sıra sorumlulukları gereği öneri de yaptıklarını, özelde sendikalaşma konusunda da ‘birileri gibi sadece sözde değil somut adım atarak yasa önerisi sunduklarını anımsatan Özyiğit, söz konusu yasa önerisinin 15 aydır mecliste bekletildiğini ifade etti. Özyiğit, “Öyle anlaşılıyor ki bizim dışımızdaki partiler bu konuda samimi değil, öyle olsaydı bu yasa 15 aydır Meclis’te bekletilmezdi’ dedi.

Geçiciliğin ülkenin kanayan yaralarından olduğunu ve bu sorunun tarihe karışması gerektiğini dile getiren Özyiğit, “Geçicilik bu ülkede kanayan siyasi bir yaradır. Siyasilerin iki dudağı arasında insanlarımızın ekmeği ile oynamaya kimsenin hak ve yetkisi olmamalıdır”

“Kooperatif Merkez Bankası ..Arpalık”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kooperatiflerin ülkede siyasi arpalık olarak kullanıldıklarını vurguladı.Çiftçinin, hayvancının, üreticinin, işçinin, memurun, esnafın, zanaatkarın sahibi olduğu Kooperatiflerin siyasi işgal altında tutulduğunu belirten Özyiğit, gelmiş geçmiş hükümetlerin de defalarca söz vermelerine rağmen, işgali sona erdirmediklerini dahası oraları bir anlamda ‘siyasi çiftlik’ gibi kullandıklarını kaydetti. Özyiğit, “Kooperatifiler belirli çıkarlar doğrultusunda yönetiliyor, eleştiriler üzerine de birileri değiştiriliyor. Buradaki sorun sadece birilerinin değişmesi ile değil, zihniyetlerin değişmesi ile mümkündür. Kooperatifler biran önce gerçek sahiplerine devredilmelidir” diye konuştu. Kooperatif Merkez Bankası ile iştiraklerine sınavsız-münhalsiz istihdam yapıldığını da belirten Özyiğit, “Kooperatif Merkez Bankası ve iştiraklerinin gerçekten bu istihdamlara ihtiyacı var mı? Eğer ihtiyaç varsa niye münhal ilan edilmedi” diye sordu.

TDP olarak yıllardan beridir kooperatiflerdeki siyasi işgalin sona erdirilmesi gerektiğini ısrarla vurguladıklarını anımsatan Özyiğit, göreve geldiklerinde ilk yapacakları icraatlardan birinin kooperatiflerdeki siyasi işgali sonlandırmak olacağını açıkladı.

“Gerekli adımları mutlaka atacağız”
TDP Başkanı Özyiğit, özel sektörde sendikalaşma, yasalara göre bir hak gibi görünse de, sendikalaşma girişiminde bulunanların işten çıkarıldığını belirtti. Özelde sendikalaşma konusunda Hür İş ile birlikte mücadele etmeye hazır olduklarını belirten Özyiğit, iktidara geldiklerinde, bu konuda gerekli adımları atacaklarını dile getirdi.

“Yeni yönetime başarılar”
TDP Başkanı Özyiğit, Hür İş’in geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği genel kurulunda seçilen başkan ile yönetim kuruluna başarılar da diledi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two × 4 =

Özyiğit: “Bizim dönemimizde Özelde Sendikalaşma mutlaka sağlanacak”[sharebuttonsc]