Özyiğit, Cenevre’de Neofitu ve Kiprianu ile görüştü

Özyiğit, Cenevre’de Neofitu ve Kiprianu ile görüştü

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, 9 Ocak’ta başlayan ve kendilerinin de katıldığı Cenevre’deki Kıbrıs zirvesinin çok yoğun ve dinamik bir tempoda sürmekte olduğunu vurguladı.

Zirve’de esaslı konularda çok çetin görüşme sürecinin sürmekte olduğunu belirten Özyiğit, “Şu ana dek temkinli iyimserliğimizi korumaktayız. Pek tabii ki, beklenti ve arzumuz sürecin olumlu ilerlemesi, anlaşmazlık noktalarının en aza indirilmesi ve beşli konferansın ardından çözümün temellerinin atılmasıdır. Tarafların gerekli empatiyi yapması, hassasiyeti göstermesi ve siyasi iradeyi ortaya koyması halinde bunun olmaması için bir neden olmadığını düşünmekteyim” dedi.

Özyiğit, Cenevre’de ilgili taraf temsilcileri ile de sık sık görüşmeler yaptıklarını, İsviçre Hükümeti’nin heyetler onuruna verdiği yemekte çeşitli temsilcilerle bir araya gelirken, dün ve bugün de DİSİ Başkan Averof Neofitu ve AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile de baş başa bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktardı.

Görüşmelerde dönüşümlü başkanlık ve kararlara etkin katılımın Türk tarafı için önemine vurgu yaptıklarını belirten Özyiğit, Güvenlik ve Garantiler konusunda da her iki tarafın hassasiyetlerini göz önünde bulunduracak formülün bulunabileceği üzerinde durduklarını aktardı. Özyiğit, sürecin olumsuz sonuçlanmasını veya kopmasını istemediğimizi, öylesi bir durumda hidro- karbonla ilgili sondajlar başladığında tırmanacak olan gerginliğin sonuçlarının herşeye açık olduğunu ve bunun Kıbrıslıların yararına olmayacağını açık şekilde konuştuklarını kaydetti. Özyiğit, tarafların daha fazla çaba gösterilmesi konusunda görüş birliği içerisinde olduklarını da belirtti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × three =

Özyiğit, Cenevre’de Neofitu ve Kiprianu ile görüştü[sharebuttonsc]