Özyiğit: “Çalışma Yaşamında Çok Ciddi Sorunlar Var”

Özyiğit: “Çalışma Yaşamında Çok Ciddi Sorunlar Var”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, çalışma yaşamında çok ciddi sorunlar olduğunu belirterek, Göç Yasası’yla işe alınanlara çok büyük haksızlık yapıldığını, geçiciliğin ve sözleşmeliliğin de belli bir süresi ve düzeyi olması gerektiği, aksinin çalışanlara hakaret anlamına geldiğini kaydetti.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, kamuda çalışanlar arasındaki eşitsizlik ve adaletsizliklerin giderilmesi adına hazırladığı yasa önerilerini siyasi partilere sunmak için siyasi partilere ziyaretler başlatan Ahmet Kaptan başkanlığındaki Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) heyetini kabul etti. TDP Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşmede TDP MYK üyesi Mehmet Burhan da hazır bulundu.

-AHMET KAPTAN-
KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ziyarette yaptığı konuşmada gerek 47/2010 sayılı “Göç Yasası” olarak da bilinen yasa kapsamında işe başlayan ve bu kapsamın dışında olanlar arasındaki eşitsizliklerin ortadan kaldırılması, gerekse kamuda “geçici” ve “sözleşmeli” olarak uzun yıllardır hizmet verenlere iş garantisi sağlanmasıyla ilgili 3 yasa önerisi çalışması yaptıklarını kaydetti. Kaptan, kamuda 2 bin 10 kişinin şu an “geçici memur” statüsünde çalıştığını ve bu kişilerin kaderinin artık iki dudak arasında olmaktan çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, hazırlanan önerilerde artı bir değer bulunmadığını, sadece ILO sözleşmelerine de bağlı kalınarak, “Özelleştirme Yasası”nda öngörülen hakların geçici ve sözleşmeli olanlara da verilmesini istediklerini ifade etti.
Kaptan kamudaki verimsizliğin başlıca sebeplerinden birinin de aynı statüdeki çalışanlar arasında yaratılan eşitsizlikleri olduğunu da ekledi.

-CEMAL ÖZYİĞİT-
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit KTAMS heyetini kabulünde, ülkede her şeyi Kıbrıs sorununa çözüm bulunamamasına endekslemenin yanlış olduğunu söyleyerek, çalışma yaşamında iyileştirmelerin ILO sözleşmelerine bağlı kalınarak en erken zamanda yapılması gerektiğini kaydetti. Özyiğit, “Göç Yasası”yla işe alınanlara çok büyük haksızlık yapıldığını, gelmiş-geçmiş hükümetlerin geçici tedbirlerle günü geçirme amacında olduklarını ifade ederek, “geçiciliğin” de “sözleşmeliliğin” de belli bir süresi ve düzeyi olması gerektiği, aksinin “çalışanlara hakaret” anlamını taşıdığı görüşünü bildirdi.

Münhallerın, siyasi etiketlere göre değil, aranan kriterlere ve istenen niteliklere uygunluğa göre yapılması gerektiğini vurgulayan Özyiğit, Kamu Hizmeti Komisyonunun demokratik ve özerk bir kurum olması adına TDP’nin mücadelesini sürdürdüğünü anlattı. Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) ve Kooperatif Merkez Bankası ve iştiraklerine usulsüz alımların devam ettiğini de kaydeden Özyiğit, buna karşın, sendikaların “açlık sınırıyla” ve “hayat pahalılığıyla” ilgili açıklamalarına rağmen, hükümette alınmış herhangi bir tedbir görülmediğini ifade etti.
TDP’nin hukukçularına da danışarak, yasa önerilerini inceleyeceğini kaydeden Özyiğit, söz konusu önerilerin çalışanların yararına yasalaşması adına gerekli desteği vereceklerini sözlerine ekledi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

15 + twelve =

Özyiğit: “Çalışma Yaşamında Çok Ciddi Sorunlar Var”[sharebuttonsc]