Özyiğit: “Beyarmudu halkı birbirine düşürülmeden soruna bütünlüklü çözüm bulunmalı”

Özyiğit: “Beyarmudu halkı birbirine düşürülmeden soruna bütünlüklü çözüm bulunmalı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Tapu ve Kadastro Dairesi tarafından Beyarmudu köyünün kuzeyinde yapılan ölçümler sonrasında, bölgede çok ciddi sıkıntıların ve mağduriyetin baş gösterdiğini, bölge halkının birbiri ile kavga eder duruma getirildiğini belirterek, buna hükümet ile ilgili bakanlığın ciddiyetsiz tutumunun neden olduğuna dikkat çekti. Yıllardır sınırları belirlenmiş ve yatırım yapılan arazilerde yapılan hudut tespitlerinde ciddi farklılıkların ortaya çıktığını, bazı parsellerin 20 metre güneye doğru kaydırılması neticesinde de arazilerinin birbirine karıştığını belirten Özyiğit, ilgili bakanlığın acilen devreye girerek soruna bütünlüklü bir çözüm üretmesi gerektiğini, aksi takdirde bölge halkının birbiri ile kavga eder hale getirileceği uyarısında bulundu.

Soruna bütünlüklü olarak çözüm bulunana kadar bölgedeki tüm işlemlerin durdurulması gerektiğini kaydeden Özyiğit, inşaat izinlerinde Belediye ve Kaymakamlık tarafından hudut tespiti istenmemesi yönünde mevzuat eksikliğinin de biran önce giderilmesi gerektiğini ifade etti. Genel Başkan Cemal Özyiğit ile Mağusa İlçesi Başkan vekili Ece Balcı önceki gün Beyarmudu köyüne giderek, Tapu ve Kadastro Dairesi tarafından bölgede yapılan ölçümler sonrasında ortaya çıkan sorunlarla ilgili bölge halkından bilgi aldı, yerinde inceleme yaptı.

Bölgede yaptıkları gözlem ve aldıkları bilgilerin ortada gerçekten çok ciddi bir sorun olduğunu gösterdiğini belirten Özyiğit, önceden yapılan sınır düzenlemeleri ile son olarak yapılan ölçümler arasında çok ciddi farklar olduğunu, sınırların yaklaşık 20 metre kaydırılması sonrasında arazilerin birbiri içine girdiğini kaydetti. Özyiğit, yapılan yeni ölçümler sonrasında yıllardır birilerinin kullanımında olan arazilerin şimdi başkalarının olduğunun söylendiğini, bazı kişilerin telleme işlemlerine başladığını, bu durumun da bölge halkı arasında gerginlik yarattığını belirtti

“63 bölgede sorun var”
Beyarmudu’nun yanı sıra ülkede 62 köyde daha benzeri sorunların ortaya çıktığını, bu bölgelerde yaşanan sorunların aşılması için çalışma başlatılmasına rağmen Beyarmudu’nun bu kapsama alınmadığını kaydeden Özyiğit, bölgedeki hali arazilerin geçmişte dağıtılmasının da sorunun çözümünü zorlaştırdığını kaydetti. Özyiğit, “İlgili bakanlık acilen devreye girmeli ve soruna bütünlüklü bir çözüm bulunana dek tüm işlemleri durdurmalıdır. Bakanlık işin ciddiyetini kavrayarak bölge halkı daha fazla birbirine düşmeden konuyu çözmelidir” dedi.

Balcı: “Hükümetin yönetme becerisi yok”
TDP Mağusa İlçe Başkan vekili Ece Balcı da açıklamasında, yerine yaptıkları incelemede bölgede çok ciddi bir sorun yaşandığını gözlemlediklerini belirtti. Bölge halkında ciddi bir endişenin hakim olduğunu belirten Ece Balcı, söz konusu bölgedeki projelerde sürekli hudut sorunu ile karşılaşılmasına rağmen hükümetlerin konuyla ilgilenmek istemediklerini, bunun da sorunun daha karmaşık hale gelmesine neden olduğunu belirtti. Ece Balcı, yönetme becerisine sahip olamayan ve teknik bir konuyu bile çözme eğilimine dahi girmeyen yönetim anlayışının toplum tarafından sorgulanması gerektiğini da ifade etti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × five =

Özyiğit: “Beyarmudu halkı birbirine düşürülmeden soruna bütünlüklü çözüm bulunmalı”[sharebuttonsc]